شیوه توزیع كالای یارانه ای تا ابلاغ آئین نامه بودجه 98 تغییر نمی كند

تهران-ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: شیوه توزیع كالاهای یارانه ای تا زمان ابلاغ بودجه 98 و تصویب آئین نامه اجرایی آن تغییر نمی كند، اما پس از ابلاغ آئین نامه اجرایی شیوه های جدیدی اتخاذ خواهیم كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد شریعتمداری در حاشیه پیش جلسه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: ارزیابی عمومی از توزیع عام منابع ارزی برای تامین كالاهای مورد نیاز جامعه كاملا مثبت نیست.
شریعتمداری خاطرنشان ساخت: لازم است راه حل مناسب تری برای توزیع كالا بین گروههای هدف و دهك های پایین شناسایی شود و به همین دلیل دولت سیاستهای جدیدی اتخاذ كرده تا كالاهای یارانه ای به شكل هدفمندی در اختیار مردم قرار گیرد.
وی پیرامون برگزاری پیش جلسه شورای عالی رفاه اظهارداشت: این شورا بالاترین ركن سیاست گذاری در عرصه رفاه و تامین اجتماعی است و نظارت بر حوزه قوانین كه به تصویب مراجع قانونگذاری می رسد، برعهده دارد.
شریعتمداری افزود:قانون جامع معلولان و منابع و آیین نامه های مرتبط با آن موردارزیابی قرار گرفت و برای ابلاغ در اختیار دولت است كه 6 موضوع دارد و امیدواریم سریعتر ابلاغ شود.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد:شورای یاد شده، نحوه پرداخت حق بیمه در روستاهایی كه دچار حوادث شدند، بررسی و در صورت تعهد سازمان برنامه بودجه برای تامین حق السهم بیمه روستاییان و عشایر صندوق نسبت به برقراری بیمه این اقشار اقدام خواهد كرد.
شریعتمداری تصریح كرد: گزارشی از یارانه پیدا و پنهان در جامعه و ضرورت ماشینی كردن فرآیند اداری و صدور فاكتورهای الكترونیك ارائه شد و مورد تاكید شورا قرار گرفت.
وی تصریح كرد: تخصیص ارز برای تامین كالای مورد نیاز جامعه و حمایت از دهك های پایین در شورا مورد ارزیابی قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، دیماه امسال رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس از طرحی با عنوان تعیین تكلیف وضعیت یارانه كالاهای اساسی در سال ۹۸ در این كمیسیون خبر داد.
محمدرضا پورابراهیمی اظهار داشت: سالیانه حدود ۱۴ میلیارد دلار برای كالاهای اساسی كشور یارانه تخصیص پیدا می‌كند كه با قیمت ۴۲۰۰ تومان به دست مردم برسد.
وی افزود: قیمت این كالاها به صورت واقعی بدست مردم نمی‌رسد و قیمت‌ها خیلی بیشتر است.
پورابراهیمی اضافه كرد: براساس بودجه سال ۹۸ كل كشور، دولت پیش‌بینی كرد كه رقم ۱۴ میلیارد دلار پایدار باشد، اما صحبت این است كه چنانچه قرار باشد ۱۴ میلیارد دلار ارز در لایحه بودجه ۹۸ قید شود و دولت هم این رقم را تخصیص دهد، اما مردم كالا را دو برابر گرانتر خریداری كنند، این موضوع چگونه ارزیابی می شود.
اقتصام** 9454**2078** 1559