۱۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۴
کد خبر: 83237781
۰ نفر
نبرد كمان داران با محدودیت ها

قزوین – ایرنا – رشته تیراندازی با كمان به عنوان یك رشته پرهزینه ، گرچه توانسته در عرصه های مختلف كشوری و آسیایی نام آوران درخشانی داشته باشد، اما ورزشكاران قزوینی به علت پرهزینه بودن تجهیزات و حتی نبود حمایت های مالی برای رفت و آمد به مسابقات مشكلاتی دارند.

به گزارش ایرنا، رشته تیراندازی با كمان در استان قزوین به عنوان یك رشته آمایشی به حساب می آید كه مسئولان معتقدند با توجه به مدال آوری و استعدادهای موجود امكان رشد و توسعه بیشتر این رشته ورزشی در سال 98 فراهم است.
با این حال ورزشكاران این رشته ورزشی هنوز به علت نبود سایت تیراندازی و حتی پرهزینه بودن تجهیزات این رشته ورزشی اظهار نارضایتی دارند و معتقدند یك ورزشكار برای ورود به مسابقات باید هزینه ها را خودش تقبل كند و حمایت های مالی وجود ندارد.
به گفته مسئولان هیئت تیراندازی با كمان استان ، در هشت سال گذشته سایت تیراندازی مناسبی در اختیار این رشته ورزشی قرار نداشت كه در 2 سال گذشته با حمایت شهرداری و اداره كل ورزش و جوانان این كمبودها تا حدی جبران شده است.
موضوعی كه بیشتر از همه برای رشد و توسعه این رشته ورزشی اهمیت دارد، افزایش جمعیت ورزشكاران این رشته و همچنین استعدادیابی در سنین نونهالی و جوان است.

** هزینه رفت و آمد ورزشكاران به مسابقات پرداخت شود
یكی از ورزشكاران رشته تیراندازی با كمان استان قزوین گفت: سال 97 در تمام مسابقات رنكینگ كشوری شركت داشتم و یكی از مشكلات ما عدم تامین هزینه اعزام ورزشكاران برای مسابقات بود.
سپیده شعبانی افزود: شركت در مسابقات رنكینك و آمادگی تیم ملی برای بنده 6 میلیون تومان هزینه دربر داشت و این درحالی است كه خرید كمان و تجهیزات نیز برعهده خود ورزشكار است.
وی با بیان اینكه در استان های همجوار قزوین نظیر قم هزینه رفت و آمد و ورودی ورزشكاران به رنكینگ كشوری داده می شود، اظهار داشت: اگر اداره كل ورزش و جوانان و هیئت تیراندازی با كمان بتواند هزینه های رفت و آمد ورزشكاران به مسابقات را لحاظ كنند، حمایت بزرگی از این افراد كرده اند.
شعبانی با بیان اینكه استان قزوین از ظرفیت های خوب واحدهای صنعتی برخوردار است، اظهار داشت: برای حضور و شركت در مسابقات می توانیم از ظرفیت و توان مالی برخی از واحدهای صنعتی استفاده كنیم و این كارخانجات اسپانسر رشته تیراندازی با كمان باشند.

** تمایلی برای حمایت های مالی وجود ندارد
ورزشكار دیگر این رشته ورزشی گفت: هر بار كه برای دریافت پول به روسای هیئت مراجعه می شود در پاسخ می شنویم كه تعداد ورزشكاران ما پایین است و تمایل چندانی برای واریز پول وجود ندارد.
یاسر عمویی افزود: رشته تیراندازی با كمان بسیار پرهزینه است و ورزشكاران ما با كمان 30 میلیون تومانی به مسابقات اعزام نمی شوند.
وی افزود: گرچه از ورزشكاران تیراندازی با كمان حمایت می شود، اما انتظار می رود كه این حمایت ها از نظر مالی بتواند تا حدودی موانع و خلاء های موجود را مرتفع سازد.

** هزینه خرید تیر و كمان بسیار بالاست
رییس هیئت تیراندازی با كمان شهرستان آبیك گفت: گرانی تجهیزات ورزشی به خصوص تیر و كمان بر آینده این رشته ورزشی اثر گذاشته و ورزشكاران جدید هنوز توانایی خرید تجهیزات را ندارند.
بهزاد كیماسی افزود: یكی از درخواست های ما از اداره كل ورزش و جوانان و فدراسیون این رشته ورزشی تامین تجهیزات و یا حداقل خرید 2 تیر و كمان برای این شهرستان است.
وی ادامه داد: هیئت تیراندازی با كمان در شهرستان آبیك برای شركت در مسابقات 27 میلیون تومان از جیب ورزشكاران هزینه كرد كه ما انتظار داریم حمایت های ویژه مالی برای روسای هیئت شهرستان ایجاد شود.

** دورنمای رشته تیراندازی با كمان كشف استعداد و توسعه این رشته ورزشی است
معاون اداره كل ورزش و جوانان قزوین گفت: رشته تیراندازی با كمان به عنوان رشته آمایشی استان قزوین شناخته می شود و شهرستان آبیك به عنوان پایلوت این رشته ورزشی است.
افسانه حسن نایبی افزود: تلاش ما این است كه این رشته ورزشی در تمام شهرستان های استان راه اندازی شود و بتوانیم نماینده های خوبی در این رشته ایجاد كنیم.
وی به مدال آوران رشته تیراندازی با كمان اشاره كرد و گفت: در مسابقات 2018 جاكارتا حضور ورزشكاران نشان داد كه شرایط برای توسعه و رشد این رشته فراهم است و امكان جذب بیشتر جمعیت ورزشكاران وجود دارد.
حسن نایبی به اهمیت استعدادیابی تاكید كرد و اظهار داشت: آغاز استعدادیابی در سال 97 با آهنگ خوبی همراه بود و به طور قطع در برنامه چهار ساله می توانیم با كشف استعدادهای رشته تیروكمان جایگاه خوبی برای سال 98 كسب كنیم.
این مسئول یادآور شد: گرچه در سال جاری توانستیم مدال های متعددی در این رشته كسب كنیم، اما انتظارات ما همواره از این رشته ورزشی بالاست و باید بتوانیم در مسابقات مردادماه سال 98 جایگاه مناسبی در سطح كشور داشته باشیم.

** استعدادیابی با كمك اقشار فرهنگی؛ حل مشكلات سایت تیراندازی در الویت قرار دارد
رییس هیئت تیراندازی با كمان استان قزوین گفت: از سال 83 كه هیات تیراندازی با كمان در استان قزوین تشكیل شده تا 2 سال گذشته روزهای سختی در پیش داشت و خوشبختانه در سال های 96 و 97 دستاوردهای سخت افزاری خوبی را در این رشته ورزشی شاهد بودیم.
مجید ملاحسینی تاكید كرد: هیئت ما در سال 96 و 97 با توجه به مقام هایی كه كسب كرد نشان داد كه می تواند با كمی پشتكار و برنامه ریزی بیشتر از جایگاه بالاتری برخوردار باشد.
وی به كمك های شهردار سابق قزوین اشاره كرد و گفت: با صرف هزینه 150 میلیون تومان به تامین محوطه و زمین برای تیراندازی با كمان اقدام شده و باعث شد تا فضای امكانات سخت افزاری ما توسعه یابد.
ملاحسینی در ادامه به اهمیت سایت تیراندازی با كمان اشاره كرد و افزود: یكی از ملزوماتی كه برای ورزشكاران رشته تیراندازی با كمان وجود دارد، استفاده از فضاهای مناسب برای تمرین میدانی است كه باید همواره مورد توجه باشد.
این مسئول در خصوص استعدادیابی برای رشته تیراندازی با كمان اظهار داشت: نایب رییس هیات تیراندازی با كمان استان و شهرستان قزوین از قشر فرهنگی انتخاب شده اند تا جذب استعدادها به بهترین نحو ممكن انجام شود و حتی یك هنرستان دخترانه در استان صاحب سایت تیراندازی با كمان است.
ملاحسینی نسبت به راه اندازی سایت تیراندازی در 2 شهرستان استان ابراز خرسندی كرد و گفت : در سال جاری در شهرستان آبیك و بویین زهرا توانستیم سایت های تیراندازی با كمان راه اندازی كنیم و شهرستان تاكستان نیز در حال راه اندازی سایت تیراندازی است و مشكلات ورزشكاران تاكستان برطرف می شود.
رییس هیئت تیراندازی با كمان استان قزوین در خصوص تقویم سال 98 گفت: سال 97 جذب نیروی خردسال در رشته تیراندازی با كمان افزایش داشته است كه از فدراسیون خواهشمندیم در اعطای تجهیزات به هیئت ها شرایط سنی را لحاظ كنند و كمان های چپ دست را برای سال 98 در دستور كار قرار دهند.

** تراز مالی هیئت تیراندازی با كمان استان قزوین
زهرا كاكاوند مسئول حسابرسی مالی هیئت تیراندازی با كمان استان قزوین هم گفت: 33 میلیون تومان واریزی اداره كل ورزش و جوانان به هیات بود كه با 15 میلیون تومان درآمد درمجموع 48 میلیون تومان میزان واریزی هیات بر شمرده می شود كه در همین سال هیئت 52میلیون تومان هزینه كرده است.

** از رنكینگ های برتر برای شركت در مسابقات حمایت می شود
چندی پیش مدیركل ورزش و جوانان قزوین در مجمع عمومی هیئت تیراندازی با كمان استان به موضوع حمایت مالی برای رفت و آمد ورزشكاران به مسابقات اشاره كرد و گفت: لازم است كه برای حمایت از ورزشكاران پر تلاش در هیات مدیره مبلغی به صورت تشویقی به منظور افزایش رنكینگ(رتبه) ورزشكاران معین شود.
عباس علایی مقدم افزود: برای خرید كمان می توان از اعتبارات حوزه عمرانی استفاده كرد و اگر بخواهیم از اعتبارات ورزشی استفاده كنیم كار اصلی ورزشكاران روی زمین می ماند.
9925/6012