۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳
کد خبر 83237527
۰ نفر
فقدان شفافيت علت عدم توفيق در مبارزه با فساد

تهران- ايرنا- امروز اگر شاهد بي‌عدالتي، نابرابري و فساد اقتصادي هستيم بدين دليل است كه شفافيت بر ارتباطات و روندهاي كاري حاكم نيست.

روزنامه آرمان در يادداشتي به قلم مهدي پازوكي اقتصاددان، آورده است: عمده علت عدم توفيق در مبارزه با فساد را مي‌توا‌ن در فقدان شفافيت در نظام مالي و پولي كشور جست‌وجو كرد. عدم شفافيت كه رانتخواران، كلاهبرداران، واسطه‌گران و دلالان خواهان آن هستند، همين را مي‌رساند. لذا وقتي مي‌توانيم به طور سيستماتيك جلوي فساد را بگيريم كه سيستم اطلاعاتي شفافي داشته باشيم. مبارزه با فساد و پولشويي با شعار امكان‌پذير نيست؛ چرا كه در مبارزه با فساد بايد عملگرايي با مولفه‌هاي خاص خود را سر لوحه كار قرار داد. اگر شفافيت در تمام ابعاد پولي، مالي و اداري به سيستم بازگردد اين مساله منتج به انضباط اقتصادي در كشور خواهد شد.

امروز اگر شاهد بي‌عدالتي، نابرابري و فساد اقتصادي هستيم بدين دليل است كه شفافيت بر ارتباطات و روندهاي كاري حاكم نيست. در هر جاي جهان براي محاسبه توليد ناخالص داخلي 3 روش وجود دارد؛ مخارج يا هزينه، ارزش افزوده و روش درآمدي است، اما چون در ايران اطلاعات آمار درآمدي وجود ندارد نمي‌توان درآمدها را محاسبه كرد. امروز افرادي وجود دارند كه مخالف هستند و وضعشان روز‌به‌روز بهتر مي‌شود، اما در طرف مقابل بسياري هستند كه در راه كشور جان داده و مي‌دهند، اما شرايط چندان مناسبي ندارند. اين نشان مي‌دهد كه در برخي جاها مطلوب عمل نشده كه اين اختلاف بدين حد فاحش به‌وجود آمده است. امروز در كشورهاي توسعه يافته با برقراري شفافيت با پولشويي، پول‌هاي كثيف مبارزه مي‌شود و تمامي پول‌ها تحت كنترل سيستم است؛ از اين جهت است كه كمتر شاهد اختلاس‌هايي با ارقام بزرگ هستيم.

به عنوان مثال نروژ نيز مثل ايران كشوري نفت‌خيز است، اما چون براساس سيستم اقتصادي درست و شفافي اداره مي‌شود بيش از هزار ميليارد دلار در صندوق سرمايه‌گذاري اين كشور پول وجود دارد و مسلما فسادش نيز به مراتب كمتر از كشورهاي توسعه نيافته يا در حال توسعه است. لذا اين كشور در بسياري از شاخص‌هاي اقتصادي رتبه نخست را دارد و حتي از آمريكا بالاتر است. اين در حالي است كه طي ساليان گذشته شاهد بوديم كه به دليل فقدان شفافيت در كشور امثال شهرام جزايري، بابك زنجاني و مرجان شيخ‌الاسلامي‌ها ظهور كرده و موجب گسترش فساد در كشور شدند. اشكال كار اينجاست كه مسئولان مي‌خواهند با مديريت سنتي يك جامعه صنعتي را اداره كنند، اينگونه است كه دچادر پارادوكس مي‌شوند.

در دنياي امروز بايد به طراحي سيستم‌هاي اقتصادي و اجتماعي پرداخت. از اين جهت اگر اراده آهنيني وجود داشته باشد مي‌توان جلوي فساد را گرفت به شرطي كه بخواهيم و بايسته‌هاي آن را بپذيريم. مثلا در همين داستان فساد در پتروشيمي مشكل اين است كه چه كساني طرف حساب اينها بوده‌ا‌ند و چرا در اين چند سال بانك مركزي حساب اين افراد را نبسته يا برخورد قانوني با آنها صورت نگرفته تا به اينجا كشيده نشود. نخستين شاكي اينها بايد بانك مركزي باشد كه چرا اين پول‌ها بازنگشته است. لذا براي مبارزه با فساد بايد اين شفافيت از بالا تا پايين در همه شئون رعايت شود تا شاهد چنين مسائلي در جامعه نباشيم كه از سويي مردم در تنگناهاي اقتصادي و معيشتي باشند، اما از طرف ديگر دادگاه مفسدين اقتصادي با اختلاس‌هاي چند ميليون يورويي را مشاهده كنند.

*منبع: روزنامه آرمان،1397،12،19
**گروه اطلاع رساني**1893**9131