۱۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۳۹
کد خبر: 83237291
۰ نفر
داروی درمان عفونت خون ساخته شد

تهران- ایرنا- محققان موفق به ساخت دارویی شدند كه می‌تواند سپسیس (عفونت خون) را قبل از سرایت به ارگان‌های حیاتی متوقف كند.

به گزارش شامگاه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال نیوز، عفونت خون كه گاهی مسمومیت خون نیز نامیده می‌شود، یك واكنش ایمنی خطرناك و جدی است كه بر اثر ترشح مواد شیمیایی ایمنی به داخل جریان خون برای مبارزه با عفونت به وجود می آید و می‌تواند منجر به مرگ شود. التهاب ناشی از عفونت خون سبب سوراخ شدن عروق و تولید لخته می‌شود. در نتیجه، جریان خون كافی به ارگان‌های بدن نمی‌رسد و ارگان‌ها بر اثر كمبود اكسیژن و مواد غذایی دچار اختلال می‌شوند.
در موارد حاد، فشار خون به اندازه‌ای كاهش می‌یابد كه قلب ضعیف شده و دچار شوك سپتیك می‌شود. در این حالت كبد، كلیه، ریه و اندام‌های حیاتی دیگر دچار نارسایی می‌شوند.
سالیانه حدود 30 میلیون نفر در سراسر جهان به این عفونت مبتلا می‌شوند و از این میان، 6 میلیون جان خود را از دست می‌دهند.
شایعترین علت سپسیس، عفونت‌های باكتریایی استافیلوكوك اورئوس و ای كولای موجود در خون است. اگر سیستم ایمنی موفق به نابودی باكتری نشود، سبب عفونت می شود. باكتری سپسیس می تواند از هر نقطه‌ای، حتی یك خراش كوچك روی زانو، وارد بدن شود. درمان‌های رایجی كه برای سپسیس استفاده می‌شود آنتی بیوتیك هستند كه به دلیل شیوع پدیده‌ای به نام مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیك، اغلب موثر نیستند.
محققان كالج سلطنتی ایرلند واقع در دوبلین تركیبی به نام cilengitide را برای درمان سپسیس آزمایش كرده‌اند و دارویی كه بر اساس این تركیب ساخته شده InnovoSep نام دارد.
مطالعات جدید نشان می دهد داروی InnovoSep با اتصال به سلول‌های لایه درون‌رگی (endothelial) باكتری‌های عامل سپسیس را منهدم می‌كنند. نتیجه آزمایش‌ها نشان می‌دهد استفاده از این دارو قبل از گسترش آن به سایر اندام‌ها، بیماری را متوقف می‌كند. این دارو امید تازه‌ای برای توسعه درمان‌های غیر آنتی بیوتیك است.
سپسیس از هرنقطه‌ای از بدن می‌تواند آغاز شود، بنابراین علائم متفاوتی دارد و معمولا تشخیص بیماری تا زمان بروز علائم دشوار است. بیماری در سه مرحله سپسیس، سپسیس حاد و شوك سپسیس بروز می كند و تب اولین نشانه بیماری است. ضربان قلب افزایش می‌یابد و بیش از 90 ضربان در دقیقه می‌شود. اختلال در تنفس، عملكرد غیر طبیعی قلب، شكم درد، كاهش تعداد پلاكت، كاهش ادرار، خارش پوست، بروز لكه‌های تیره روی پوست، لرز، ضعف شدید، بیهوشی و سردرگمی و هذیان از مهمترین علائم بیماری هستند. حالت پیشرفته بیماری كه شوك سپسیس نام دارد، سبب كاهش فشار شدید خون، نارسایی اندام داخلی و مرگ می شود.
علمی**9259** 1055