آینده همكاری ایران با دروازه تجاری ورود به اتحادیه اروپا

تهران- ایرنا- بلغارستان كه از آن به عنون دروازه تجاری ورود ایران به اتحادیه اروپا یاد می شود، فروردین ماه سال آینده میزبان نشست كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور است تا مسئولان تهران و صوفیه راه های جدید همكاری ها را در شرایط پیش رو ترسیم كنند.

به گزارش ایرنا، بر همین اساس نشست بررسی راه‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی ایران و بلغارستان در اتاق بازرگانی تهران فرصتی برای ارزیابی ظرفیت های دو كشور بود كه در پایان آن، علاقه مندی بخش خصوصی كشورمان برای توسعه روابط بازرگانی با طرف بلغاری اعلام شد.
بنا بر اعلام روز شنبه اتاق بازرگانی تهران، این نشست با حضور «كریستو پولنداكوف» سفیر بلغارستان در ایران، «بهمن عشقی» دبیركل و «محمدرضا بختیاری» معاون امور ‌بین‌الملل اتاق تهران، نمایندگانی از وزارت امور خارجه و نیز جمعی از فعالان اقتصادی ایرانی در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.
بررسی راه‌های گسترش روابط تجاری ایران و بلغارستان و اینكه مقام های دو كشور با اشاره به دوستی دیرینه و با قدمت دو طرف، حجم مبادلات دو كشور را دور از انتظار و خارج از دوستی تهران - صوفیه خواندند و بر لزوم توسعه مراودات تجاری دوجانبه تاكید كردند.
«محمدرضا بختیاری» معاون امور ‌بین‌الملل اتاق تهران در این نشست یادآور شد: عمر روابط تجاری ایران و بلغارستان عمر 120 ساله دارد و بلغارستان در زمان جنگ تحمیلی ایران، از جمله كشور‌هایی بود كه به حمایت از جمهوری اسلامی پرداخت و تجارت دو طرف در این دوره افزایش یافت، اما پس از فروپاشی شوروی و پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا، تجارت دو كشور مسیر نزولی در پیش گرفت.
به گفته بختیاری، حجم تجارت ایران و بلغارستان چشمگیر نیست، اما از كیفیت خوبی برخوردار است و با این حال سطح تجارت دو كشور باید متناسب با امكانات افزایش پیدا كند.
«اگر سازوكار مالی اروپا (اینستكس) راه‌اندازی شود، شركت‌های كوچك و متوسط ایرانی ‌می‌توانند با همتایان خود در بلغارستان همكاری داشته باشند و این سطح مبادلات تجاری را ارتقا خواهد بخشید و بدیهی است كه ظرفیت روابط دو كشور بیش از ارقام فعلی است.»

** بلغارستان دروازه ورود به اروپا
دبیر كل اتاق تهران نیز در این نشست توضیح داد: حجم مناسبات تجاری ایران و بلغارستان در جایگاه روابط تاریخی تهران - صوفیه قرار ندارد و در واقع بلغارستان می‌تواند دروازه تجاری ورود ایران به اتحادیه اروپا باشد.
بهمن عشقی افزود: ایران نخستین كشور آسیاست كه استقلال بلغارستان را به رسمیت شناخت و در طول دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بلغارستان خلاف كشورهای بلوك شرق، هیچ حمایتی از عراق در جنگ با ایران نكرد و امروز از كالا و خدمات بلغاری در ایران به نیكی یاد ‌می‌شود.
وی، حجم مبادلات تجاری دو كشور در سال 2017 را رقمی در حدود 121 میلیون دلار ذكر كرد و گفت: بلغارستان در سال 2017 حدود 3.2 میلیارد دلار كالا از منطقه خاورمیانه وارد كرد كه رقم واردات این كشور از ایران 62 میلیون دلار بود و این مساله باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
دبیركل اتاق تهران افزود: تجارت خارجی بلغارستان نشان ‌می‌دهد كه این كشور از مجموع 26 ردیف كالایی در جهان، معادل 12.5 میلیارد دلار كالا وارد ‌می‌كند در حالی كه ایران از این تعداد ردیف كالایی، سالیانه 52 میلیارد دلار صادرات انجام ‌می‌دهد، اما ارزش واردات بلغارستان از ایران در مجموع این 26 ردیف كالایی فقط 106 هزار دلار است.
وی تصریح كرد: لازم است نقص‌ها و كاستی‌هایی كه منجر به كم‌كاری‌ها در تجارت بین دو كشور شده مورد بررسی قرار گرفته و موانع برداشته شود.
عشقی افزود: بخش خصوصی باید به صورت مطالبه‌گرانه از وزارت امور خارجه كشور بخواهد تا فضای تجارت خارجی با سایر كشورها برای فعالان اقتصادی ایران بازتر شود و بخش خصوصی نیز خواسته‌های خود را دقیق و شفاف بیان كند.

** تمایل بلغارستان برای تداوم ارتباط با ایران
حبیب‌الله ملكشاهی رئیس اداره اول شرق اروپا در وزارت امور خارجه نیز مشتركات تاریخی دو كشور یادآور شد و گفت: بلغارستان از نخستین كشورهایی محسوب می شود كه انقلاب اسلامی ایران را به رسمیت شناخت و در دوران انقلاب و بعد از آن با اینكه هیچ نقطه تیره سیاسی بین دو كشور نبوده است، اما تحولاتی در نظام ‌بین‌الملل رخ داد كه ایران و بلغارستان متاثر شدند.
وی افزود: بعد از امضای برجام، دولت‌های اروپایی در چارچوب ظرفیت موجود در ایران به تهران بازگشتند و نخست‌وزیر بلغارستان در تیر ماه 95 به همراه هیات 35 نفری به ایران آمد و رویكرد نخست‌وزیر بر تعاملات و روابط اقتصادی متمركز بود.
ملكشاهی خاطر نشان كرد: روند همكاری بین دو كشور تا روز خروج آمریكا از برجام در زمینه‌های مختلف از جمله گردشگری، اقتصادی و دانشگاهی رو به توسعه بود تا جایی كه 29 تا 30 هزار ویزا برای ایرانی‌ها صادر شد، اما بعد از 18 اردیبهشت امسال این روند تغییر پیدا كرد و حجم روابط در 10 ماه گذشته به 63 میلیون یورو كاهش یافت.
به گفته وی، آمریكا بعد از خروج از برجام، كشورهای دیگر را به سمت خود كشاند و این مساله بر روابط ایران با دیگر كشورها تاثیر منفی گذاشت و سایر كشورهای اروپایی نیز به دلیل وابستگی اقتصادی به آمریكا كمتر با ایران ارتباط پیدا كردند.
ملكشاهی گفت: در دهه هشتاد بلغار‌ها تامین‌كننده كالاهای اساسی در ایران بودند و این ظرفیت را دارند كه بتوانند مجدد به ایران همكاری لازم را داشته باشند.
رئیس اداره اول شرق اروپا در وزارت امور خارجه با اشاره به حضور وزیر اقتصاد بلغارستان در ایران بعد از برجام اظهار داشت: این مساله نشان‌دهنده تمایل بلغارستان به همكاری اقتصادی با ایران است و همچنین سفیر این كشور نقش مهمی در برقراری روابط ایران و اتحادیه اروپا ایفا كرده و بیانیه صوفیه نیز یك اقدام مهم و اساسی بود.
وی اضافه كرد: ایران با بلغارستان مشكلات سیاسی و فرهنگی ندارد و نكته كلیدی اینكه ایران تحت فشار سنگین و حداكثری آمریكا است اما این بدان معنا نیست كه ما نمی‌توانیم از این مشكلات عبور كنیم.
ملكشاهی در بخش دیگری از سخنان خود به وابستگی اقتصاد بلغارستان به اقتصاد جهانی و همچنین وابستگی اقتصاد جهانی به ایالات متحده آمریكا پرداخت و گفت: سوالی كه مطرح ‌می‌شود این است كه آیا دولت بلغارستان ‌می‌تواند برای ایرانی‌ها حساب بانكی باز كند به طوری كه تراكنش‌های مالی صورت بگیرد؟
وی خاطرنشان ساخت: كمیسیون مشترك دو كشور كه از 26 تا 29 فروردین 1398 در بلغارستان برگزار ‌می‌شود، فرصتی برای رفع مشكلات است.
این مقام مسئول كشورمان تاكید كرد: ایران و بلغارستان هر دو تحت فشار قرار دارند، اما باز هم ‌می‌توان روی تبادل كالا، رفع مشكلات بانكی، گشایش حساب برای تجار و بازرگانان ایرانی تمركز داشت و در شرایط كنونی ایران برای بلغارستان یك ظرفیت محسوب ‌می‌شود.

** اقتصاد بلغارستان و ایران مكمل یكدیگر
«كریستو پولنداكوف» سفیر بلغارستان در ایران هم با اشاره به برگزاری كمیسیون مشترك ایران و بلغارستان در فروردین ماه 98 گفت: بخش خصوصی دو كشور از این فرصت بهره بگیرند و روابط تجاری را ارتقا دهند.
وی ابراز امیدواری كرد: دو طرف بتوانند راه‌هایی برای توسعه مراودات تجاری بیابند و از تعارفات معمول به مرحله اجرا برسند.
پولنداكوف، اشتراكات فرهنگی ایران و بلغارستان را یادآور شد و اظهار داشت: اشتراكات نشان ‌می‌دهد دو ملت تا چه حد به یكدیگر نزدیك شده اند و دو كشور سوابق درخشانی در حوزه تجارت دارند.
سفیر بلغارستان در ایران در ادامه با اشاره به اعزام هیات تجاری ایرانی به بلغارستان در ماه آینده، گفت: همكاری‌های دو كشور ‌می‌تواند حوزه‌های گردشگری، كسب و كار و تجارت را تحت پوشش قرار دهد؛ زیرا بستر خوبی برای همكاری وجود دارد و پارلمان های دو كشور آمادگی دارند كه زمینه این همكاری را آماده كنند.
وی خاطرنشان ساخت: بین ایران و بلغارستان هیچ جنگی بروز نكرده و نبود خصومت در تاریخ روابط دو كشور، حاكی از آن است كه حتی پیشینیان نیز به توسعه همكاری‌ها علاقه مند بوده‌اند.
پولنداكوف اقتصاد ایران و بلغارستان را مكمل یكدیگر توصیف كرد و افزود: تهران و صوفیه باید از سوابق همكاری دو طرف بهره بگیرند و تجارت دو كشور را باید سرعت بخشند.
این دیپلمات بلغاری برخی ویژگی‌های اقتصاد بلغارستان تشریح كرد و گفت: بلغارستان به عنوان قطب جذاب ‌سرمایه‌گذاری شناخته ‌می‌شود و این ویژگی به دلیل برقراری ثبات سیاسی و اقتصادی حاصل شده و تولید نیز با رعایت آخرین استانداردها صورت ‌می‌گیرد.
وی مدعی شد آنچه كه در آلمان تولید ‌می‌شود، در همان سطح كیفی در بلغارستان نیز به تولید ‌می رسد و كشورش به رشد اقتصادی خوبی دست یافته است، در عین حال نرخ رشد در یكی یا دو سال گذشته افت كرده است.
سفیر بلغارستان در ایران، كشور خود را كریدور ورود به منطقه شینگن و اتحادیه اروپا برشمرد و توضیح داد: به دلیل اعمال سیاست‌های پایدار، بلغارستان موفق شد كه به یكی از كشور‌ها از منظر مالیات شركتی و مالیات درآمد شخصی با نرخ 10 درصد تبدیل شود و همچنین كسب و كارها از معافیت دو ساله در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برخوردارند.
پولنداكوف، نرخ تورم بلغارستان را 2.2 درصد و نرخ رشد اقتصادی را 3.9 درصد عنوان كرد و افزود: اولویت توسعه زیرساخت‌هاست تا زمان ترخیص كالا در گمركات و بنادر را نیز به حداقل برسانیم.
پولنداكوف، ضرورت ارتقای سطح مناسبات تجاری دو كشور را مورد تاكید قرار داد و گفت: هدف گذاری یك میلیارد دلاری برای تجارت دو كشور كه نخست‌وزیر بلغارستان از آن سخن گفت، رقم دور از ذهنی نیست و اراده سیاسی برای تحقق آن وجود دارد هرچند كه مبادلات تجاری اكنون در سطح نازلی قرار دارد و برای افزایش این رقم باید تسهیل‌گری صورت گیرد.
به گفته وی، حذف واسطه‌ها به كاهش هزینه‌های تجاری منتهی ‌می‌شود و چنانچه راهبرد تجاری داشته باشیم، ‌می‌توان قوانین را نیز متناسب با این راهبرد اصلاح كرد.
این دیپلمات بلغاری، برگزاری كمیسیون مشترك دو كشور در ماه آینده را زمینه ای برای توسعه روابط تجاری بین تهران - صوفیه دانست كه در واقع باید مشكلات فراروی تجارت دو كشور را در قالب این كمیسیون جمع آوری و برای آن راه‌حل پیدا كرد.
وی اضافه كرد: تجارت ترجیحی ‌می‌تواند به افزایش مرودات تجاری دو كشور كمك كند و همچنین باید به یكدیگر در جهت تسهیل روابط بانكی كمك كرد، در عین حال ایران و بلغارستان ‌می‌توانند توافقنامه دوجانبه برای كاهش هزینه و كاهش زمان ترخیص و پردازش كالا امضا كنند.
سفیر بلغارستان در ایران، اتصال ریلی میان دو كشور را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: استانبول از طریق خطوط ریلی در حال اتصال به صوفیه، پایتخت بلغارستان، است و ایران هم به این خطوط ریلی می تواند متصل شود و توسعه این خطوط به كاهش هزینه‌های حمل و نقل منجر خواهد شد.
وی نرخ بیكاری در بلغارستان را در سطح نازلی دانست كه این كشور ‌می‌تواند از نیروی كار ایرانی نیز بهره ببرد.
پولنداكوف گفت: ایران و بلغارستان ‌می‌توانند در زمینه انتقال دانش، تبادل كالا و قطعات با یكدیگر همكاری داشته باشند و برای همكاری در بازار سومی از میان همسایگان نیز برنامه‌ریزی كنند.
سفیر بلغارستان در تهران همچنین با اشاره به اینكه اكنون نزدیك به 50 درصد تولید ناخالص داخلی بلغارستان را صنعت گردشگری این كشور تشكیل ‌می‌دهد، گفت: صوفیه آماده است در حوزه گردشگری، تجربیات خود را با ایران به اشتراك بگذارد و در این بخش ‌سرمایه‌گذاری مشترك انجام دهد.
وی دعوت كرد: فعالان اقتصادی ایران با سفر به بلغارستان از نزدیك با ویژگی های این كشور آشنا شوند و همچنین از مدیران اتاق تهران خواست كه پیش از اعزام هیات‌های تجاری به بلغارستان، فهرست اعضای هیات را برای شناسایی شركت‌های همگن آنها در كشور متبوع خود به سفارت ارسال كنند.
برپایه این گزارش، شركت كنندگان در این نشست با پرسش از مسئولان سفارت بلغارستان در تهران نسبت به ویژگی های همكاری بین دو كشور آشنایی پیدا كردند و راه‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی با بلغارستان از سوی فعالان اقتصادی ایرانی و اعضای اتاق تهران مورد بررسی قرار گرفت.
براساس گزارش ایرنا، با توجه به ظرفیت‌های متنوع همكاری اقتصادی و تجاری، تنظیم و ترسیم نقشه راه همكاری‌های اقتصادی با هدف ارتقا سطح روابط تجاری به یك میلیارد دلار در افق پنج ساله، در دستور كار كمیسیون مشترك دو كشور در سال گذشته بود.
همچنین اردیبهشت ماه امسال، امیل كارانیكولوف وزیر اقتصاد جمهوری بلغارستان در تهران در دیدار با عباس آخوندی وزیر پیشین راه وشهر سازی، با اشاره به ظرفیت بالای تجاری و اقتصادی بین دو كشور گفت: حضور در ایران اتفاقی نیست و ایران را شریك راهبردی بلغارستان دانست و از هرگونه همكاری استقبال كرد.
وزیر اقتصاد بلغارستان از پیشنهاد برقراری پرواز مستقیم بین ایران و بلغارستان استقبال كرد و گفت: به غیر از برقراری پرواز مسافری می‌توان موضوع بار هوایی و ایجاد مراكز لجستیك را در دستور كار قرار داد.
كارانیكولوف به ظرفیت منطقه بلغارستان مركزی برای توسعه لجستیك اشاره كرد و گفت: فرودگاه‌های خوبی در این منطقه وجود دارد كه تمام زیربناهای حمل‌ونقل در آن‌ها توسعه یافته و این منطقه بسیار راهبردی است و غیر از اروپای غربی به تركیه، رومانی و یونان نیز دسترس قرار دارد.
اقتصام*1559*2025