منتقد آل سعود: زنان و مردان عربستاني در شكنجه برابر هستند

تهران- ايرنا- «مضاوي الرشيد» استاد دانشگاه انگليس و از مخالفان برجسته خاندان سعودي در مقاله اي نوشت: سعودي ها تنها در شكنجه فعالان حقوقي زن و مرد در زندان ها و بازداشتگاه هاي خود ميان آنها تساوي برقرار كرده اند.

به گزارش امروز (شنبه) ايرنا به نقل از پايگاه عربي21، الرشيد مي افزايد، بسياري از فعالان حقوقي زن در راه دفاع از حقوق زنان عربستان ماه ها است كه در زندان بسر مي برند و ماموران آل سعود با آنها بسيار شنيع رفتار مي كنند.
به نوشته اين مخالف آل سعود، فعالان زن به اتهام هاي واهي و مبهم مانند جاسوسي براي كشورهاي بيگانه در زندان هاي آل سعود شكنجه مي شوند.
اين منتقد عربستاني گزارش داد كه سعودي ها اتهامات خود را رد مي كنند و در مقابل به درخواست سازمان هاي حقوق بشري جهاني براي انجام تحقيقات مستقل و ديدار با فعالان بازداشت شده و اطلاع از شرايط آنها نيز اجازه نمي دهند.
وي همچنين گفت: 'لجين الهذلول' يكي از فعالان زن بازداشتي در داخل زندان آل سعود بشدت شكنجه و مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با تهديد به غرق كردن در آب و تجاوز و قتل نيز روبرو شده است.
الرشيد همچنين درباره همبستگي در داخل عربستان با فعالان زن عربستان نيز گفت: زنان عربستاني در داخل اين كشور با فعالان زن بازداشت شده به دليل نبود فضاي باز براي زنان در عربستان همگرايي ندارند و برخي زنان عربستاني هم كه صاحب مناصب در عربستان شده اند، بيشتر تلاش دارند تا مناصب خود را حفظ كنند و همراهي با سعودي ها از شروط اصلي براي اين مساله است.
اين منتقد با تاكيد بر اين كه قتل ها در داخل زندان سعودي افشا نمي شود و اخبار و اطلاعات آن پوشش داده نمي شود، گفت: شكنجه الهذلول در عين حال ننگي بر مردان سعودي است كه براي آزادي او از زندان سعودي هيچ فعاليتي نمي كنند.
اكنون هشت فعال زن از جمله «لجين الهذلول، إيمان النفجان و عزيزه اليوسف» از فعالان سرشناس عربستان، در زندان هاي آل سعود به سر مي برند و طبق گزارش ها به شيوه هاي بسيار بي رحمانه اي مانند كتك خوردن، شوك الكتريكي و هتك حرمت شكنجه مي شوند.
خاروم**9366**1275