۱۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۳
کد خبر: 83236728
۰ نفر
معدن بوكسیت شاهوار تعطیل شد

شاهرود- ایرنا- فرماندار شاهرود گفت: معدن بوكسیت تا حصول نتیجه قانونی و عمل به تعهداتی كه این شركت دارد ، تعطیل شد.

محمد كرم محمدی شنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینكه پس از پیگیری های فراوان در مهرماه امسال در فرمانداری نشستی برگزار و مطالبات دستگاه های مختلف از معدن بوكسیت در 15 بند مصوب شد، ابراز داشت: بنا بود در یك بازه زمانی مشخص خواسته های قانونی دستگاه های مختلف از معدن اجرایی شود كه متأسفانه تاكنون به دلایل مختلف این امر به وقوع نپیوسته است.
وی ادامه داد: در آن نشست كه مدیرعامل آلومینا نیز حضور داشت، قرار شد اگر هركدام از مصوبات 15 گانه اجرایی نشود این اختیار به فرمانداری داده شود كه معدن را تعطیل كند و همه صورت جلسات مشروح مذاكرات نیز موجود است.
معاون استاندار سمنان یادآور شد: با پیگیری های مختلف از طریق دستگاه های مرتبط با این موضوع و دریافت گزارش های آن ها مشخص شد بخش بزرگی از این مصوبات اجرایی نشده و تصمیم گرفته شد معدن تا زمان عمل به آن ها تعطیل شود.
محمدی تأكید كرد: فرمانداری خود را موظف و مكلف به عمل به قانون می داند و امیدواریم كسانی كه در امر معدن فعالیت می كنند نیز موظف به اجرای قانون باشند.
به گزارش ایرنا، مردم و دوستداران محیط زیست نیز از صبح امروز با حضور در فرمانداری، دفتر امام جمعه و دفتر نماینده شاهرود تمدید نشدن مجوز برداشت معدن بوكسیت را خواستار شدند. مجوز فعالیت این معدن فردا به پایان می رسد.
به گزارش ایرنا ، كوه شاهوار با ارتفاع سه هزار و 945 متر بلندترین قله در قسمت شرقی رشته‌كوه البرز است ، شاهوار در شمال شهرستان شاهرود و در مرز 2 استان گلستان و سمنان واقع شده است .
این كوه علاوه بر آنكه از مهمترین تامین كنندگان آب شهرستان شاهرود و روستاهای كوهپایه آن است ، یكی از رویشگاه‌های ارزشمند سرو‌كوهی یا اُرس نیز محسوب می‌شود، از سوی دیگر، این قله نزد اهالی شاهرود به عنوان یكی از نمادهای طبیعی این شهرستان شناخته می‌شود و همواره مورد توجه است.
مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارش خود در تاریخ 25 شهریور با عنوان «بررسی چالش های زیست محیطی و اجتماعی معدن بوكسیت تاش» اعلام كرد: ادامه فعالیت معدن بوكسیت تاش به این شكل، می تواند علاوه بر وارد كردن ضربه های جبران ناپذیر به طبیعت منطقه، حیات مردم را نیز در معرض تهدید قرار دهد.
این مركز در گزارش خود در سه بخش به معرفی معدن بوكسیت تاش، چالش های زیست محیطی و اجتماعی این معدن و بررسی روند قانونی اكتشاف و بهره برداری از آن پرداخته و در نهایت راهكار ارائه كرده است.
تهدید منابع آب زیرزمینی منطقه، آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی، از بین رفتن مراتع، در خطر قرار گرفتن حیات وحش منطقه، ایجاد ریزگرد و گرد و غبار، از بین رفتن جاذبه اصلی گردشگری منطقه، از بین رفتن پوشش گیاهی و درختان و نیز چالش مدیریت پسماند و ایجاد سیلاب در اثر تلنبار مواد باطله در مسیر آب و دره ها از جمله سرفصل های بخش دوم این گزارش است.
7359/6167