توليت موروثي مساجد مازندران مانع فعاليت كانون فرهنگي است

ساري - ايرنا - سرپرست كانون هاي فرهنگي هنري مساجد مازندران با اعلام اين كه بيش از 70 درصد مساجد اين استان فاقد كانون فرهنگي هستند ، گفت : موروثي بودن توليت مساجد و ديدگاه سنتي حاكم بر اين دسته از متوليان مهم ترين مانع در اين زمينه است .

به گزارش خبرنگار ايرنا ، حجت الاسلام محمود عليخاني روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساري افزود : مازندران حدود چهار هزار مسجد دارد كه در يك هزار و 132 مسجد كانون فرهنگي - هنري راه اندازي شد و مشغول اجراي برنامه ها در اين زمينه هستند .
وي ادامه داد : بر اساس قانون ، غني سازي محتواي فرهنگي مساجد بر عهده نهاد 26 ساله دبيرخانه كانون هاي فرهنگي - هنري مساجد است كه اين كار از طريق راه اندازي و فعاليت اين كانون ها در پيگيري مي شود ، ولي بيشتر مساجد استان به صورت نسل به نسل و موروثي اداره مي شوند و نگراني از اين دارند كه با راه اندازي كانون ، متولي بودن آنها هم مشكل دار شود.
اين مسئول توضيح داد : اين كه اصولا فعالان كانون هاي فرهنگي مساجد را جوانان و نوجوانان تشكيل مي دهند اين نگراني را در متوليان سنتي مساجد ايجاد مي كند كه متوليگري و اداره مساجد هم به اين افراد واگذار شود.
وي با اشاره به اين كه نوجوانان و جوانان به عنوان سكانداران اصلي كانون هاي فرهنگي و هنري به شمار مي روند ، افزود : اين افراد متقاضي و پيگير راه اندازي كانون ها غالبا با اين ديدگاه موروثي در مساجد مواجه هستند و مانعي براي انجام كارشان مي شود .
عليخاني از حضور امام جماعت به عنوان پشتيبان براي راه اندازي كانون هاي فرهنگي ياد كرد و گفت : امامان جماعت با هدايتگري و روشنگري توليت و دست اندركاران مساجد باعث مي شوند تا زمينه راه اندازي اين كانون ها فراهم شود .
وي همچنين از نبود اطلاع رساني درست به مسجدي ها به عنوان ديگر عامل كندي راه اندازي كانون هاي مساجد در مازندران ياد كرد.
مازندران يك هزار و 132 كانون فرهنگي در مساجد مازندران فعاليت مي كنند كه 116 هزار و 743 نفر عضو اين كانون ها هستند .
2096/1654