تكميل سامانه جامع تجارت منتظر اتصال گمرك است

تهران- ايرنا- رييس مركز توسعه تجارت الكترونيكي از پيشرفت 75 درصدي سامانه جامع تجارت خبر داد و گفت: تكميل اين سامانه منتظر اتصال گمرك است.

به گزارش روز شنبه ايرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علي رهبري» افزود: سامانه جامع تجارت يك درگاه واحد است كه سامانه هاي بيش از 30 دستگاه ديگر كشور به آن متصل شده و با تكميل اتصال گمرك به آن تحقق 100 درصدي خواهد يافت.
وي بيان داشت: از آغاز امسال همه فرايندهاي ثبت سفارش واردات تا پيش از امور گمركي توسط اين سامانه انجام شده و بطور خاص، فرآيندهاي ارزي در تعامل با سامانه جامع ارزي بطور سيستمي عملياتي شده است.
به گفته اين مقام مسئول، مطابق آمار اكنون نزديك به 33 هزار كارت بازرگاني صادر شده كه از اين تعداد حدود 23 هزار بازرگان فعالند.
رهبري ادامه داد: روزانه نزديك به يك هزار و 500 مجوز صادر شده و بيش از يك هزار اعلاميه تامين ارز صادر مي شود، همچنين در گمرك نزديك به 2 تا سه هزار پروانه براي ترخيص واردات كالا و روزانه حدود 110 هزار بارنامه با تاييد برخط (آنلاين) سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي صادر و همه اين داده ها از طريق سامانه جامع تجارت تبادل مي شوند.
وي با بيان اينكه در صدور مجوز ورود، 23 دستگاه مجوزدهنده دخالت دارند، گفت: براي تسهيل ارتباط اين دستگاه ها و تسريع كار مراجعان، سامانه هايي در نظر گرفته شده كه سامانه يكپارچه اعتبارسنجي و رتبه بندي اعتباري بازرگانان، سامانه جامع مجوزها، سامانه جامع ارزي، سامانه جامع حمل و نقل، سامانه جامع انبارها، سامانه جامع گمركي و سامانه جامع معاملات از جمله آنها هستند.
رييس مركز توسعه تجارت الكترونيكي اظهار داشت: طبق قانون، اين سامانه ها از طريق سامانه يكپارچه سازي و نظارت بر فرآيند (موسوم به سامانه جامع تجارت) بايد با يكديگر متصل، يكپارچه و هماهنگ شوند تا از ورود چندباره اطلاعات يكسان پرهيز شود كه امسال بخش زيادي از اين كار انجام شده است.
به گزارش ايرنا، سامانه جامع تجارت ايران هفتم مهرماه امسال با حضور «محمد شريعتمداري» وزير سابق صنعت معدن و تجارت و «محمدجواد آذري جهرمي» وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات رونمايي شد.
اقتصام*3065**2022