مرگ نوزاد عروس داعشی و بالاگرفتن انتقادها از وزیر كشورانگلیس

لندن – ایرنا – لغو حق شهروندی شمیمه بیگم دختر جوان انگلیسی كه چهار سال پیش برای پیوستن به گروهك تروریستی داعش از لندن به سوریه فرار كرد، پس از مرگ نوزاد او در اردوگاه پناهجویان در سوریه، انتقادها علیه ساجد جاوید وزیركشورانگلیس را برانگیخته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «دیانا آبوت» وزیر كشور كابینه درسایه، تصمیم جاوید برای لغو تابعیت انگلیسی بیگم را اقدامی خشن و غیرانسانی می‌داند.
او با انتشار پیامی در توییتر نوشته است كه بی‌وطن كردن یك شهروند خلاف مقررات بین‌المللی است.
'اینك یك نوزاد بی‌گناه به دلیل لغو حق شهروندی از یك زن انگلیسی، فوت‌ شده است.'
نیروهای دمكراتیك سوریه دیشب (جمعه) اعلام كردند پسر بیگم براثر سینه‌پهلو جان خود را ازدست‌داده است. او اواسط فوریه گذشته در اردوگاه پناهجویان در شمال سوریه، به دنیا آمد و دو روز پس از انتقال به بیمارستان، جان داده است.
وزیر كشور انگلیس پیش‌تر حق شهروندی بیگم را لغو كرده اما گفته بود كه فرزند او همچنان تابعیت انگلیسی خواهد داشت و می‌تواند به این كشور منتقل شود.
بااین‌حال بیگم كه دو فرزند دیگرش را در جنگ داعش در سوریه ازدست‌داده گفته بود كه اجازه نخواهد داد پسرش تنهایی به انگلیس سفر كند.
شمیمه بیگم یكی از سه دختر دانش‌آموز فراری انگلیسی به نام‌های امیره عباسه و خدیجه سلطانه است كه بهمن‌ سال 1393 برای پیوستن به گروه تروریستی داعش راهی سوریه شدند.
او از چند هفته پیش كه به اردوگاه پناهجویان منتقل شد و خواستار بازگشت به انگلیس شده بود. اما وزارت كشور انگلیس او را تهدیدی علیه امنیت ملی دانسته و اعلام كرد كه ملیت انگلیسی او باطل‌شده است.
جاوید در واكنش به مرگ پسر بیگم می‌گوید: كودكان بسیاری كه كاملاً بی‌گناه هم هستند در جبهه‌های این جنگ به دنیا آمده‌اند. چیزی برای گفتن ندارم به غیر احساس همدردی و دلسوزی برای این كودكان كه سرنوشت‌ آن‌ها به این سمت كشیده شده است.
بااین‌حال «كریستی مك نیل» موسسه حقوق بشری نگهداری از كودكان انگلیس گفته است: تمام كودكانی كه به داعش وابسته هستند قربانی این درگیری هستند و بایستی از این زاویه با آن‌ها رفتار كرد. مرگ هر كودك یك فاجعه غیرقابل‌پذیرش است.
او می‌گوید: انگلیس و تمام كشورهایی جهان بایستی مسئولیت شهروندان خود را در اردوگاه پناهجویان در سوریه بپذیرند.
یك سخنگوی دولت انگلیس در واكنش به این تحولات گفته است: مرگ هر كودك یك فاجعه و برای خانواده‌اش ناراحت‌كننده است. اما وزارت امور خارجه انگلیس از آوریل سال 2011 درباره سفر به سوریه هشدار داده بود.
وی افزود : دولت به تلاش‌های خود برای ممانعت از اینكه مردم به دام تروریسم و سفر به مناطق خطرناك گرفتار شوند ادامه می‌دهد
وزیر كشور انگلیس بیگم را به ‌واسطه تابعیت مادرش بنگلادشی خواند، اما دولت بنگلادش، چنین ادعایی را مردود اعلام كرد.
بیگم در گفت‌وگو با اسكای نیوز گفته بود: من تعلقی به بنگلادش ندارم. یك‌زبان دیگر و محلی كه در عمرم سفر نكرده‌ام. نمی‌دانم چرا چنین پیشنهادی به من داده‌شده است.
«یوگو ریدیك» همسر بیگم كه در اردوگاه دیگری در سوریه به سر می‌برد می‌گوید قصد دارد تا به همراه همسر و فرزندش به هلند بازگردد. بااین‌حال مقام‌های هلندی می‌گویند كه به خانم بیگم تابعیت هلندی نخواهند داد و خود هم به جرم همكاری با گروه تروریستی به شش سال حبس محكوم می‌شود.
وزیر دادگستری انگلیس می گوید این كشور به لحاظ حقوقی قادر به لغو حق شهروندی و بی ملیت كردن افراد نیست. جرمی كوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت هم معتقد است بیگم بایستی به انگلیس باز گردد و پاسخگوی اقدامات خود باشد.
تصمیم دولت انگلیس برای لغو حق شهروندی بیگم از یك ماه گذشته به سوژه داغ رسانه‌ها تبدیل‌شده است. نهادهای حقوق بشری نگرانند كه تصمیم وزیر كشور پایه‌گذار سنتی شود كه در آینده منجر به لغو حق شهروندی افراد بیشتری شود. این مساله به‌ویژه پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند به این معنا باشد كه مراجع اروپایی قادر به تأثیرگذاری و تغییر رأی تصمیم دولت انگلیس در این رابطه نخواهند بود.
اروپام ** هـ ن ** 1546

سرخط اخبار جهان