طاق كسرا در معرض ویرانی كامل است

بغداد - ایرنا - طاق كسرا یا ایوان مدائن از برجسته‌ترین آثار تاریخی عراق مربوط به دواران پادشاهان ساسانی در معرض ویرانی كامل قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، رسانه های عراق به نقل از 'كاظم الشمّری' نماینده ائتلاف الوطنیه (ایاد علاوی) در پارلمان عراق نوشتند كه این اثر برجسته تاریخی در جنوب شرقی بغداد پایتخت عراق بدلیل بی توجهی و عدم مرمت، در معرض تخریب كامل قرار گرفته است.
الشمری دو روز پیش با انتشار ویدئویی از تخریب بخشی از طاق كسرا خبر داده بود.
این نماینده پارلمان عراق از رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر فرهنگ عراق و همچنین سازمان یونسكو خواست برای نجات این اثر بی نظیر تاریخی اقدام عاجل بعمل آورند.
الشمری در بیانیه ای به همین مناسبت، تاكید كرده است كه در پی ریزش بخشی از طاق كسرا، بخش های دیگری از آن در معرض ریزش قرار دارد و هر لحظه ممكن است ویران شود.
هنوز مقامات دولتی عراق در خصوص این ویدئو و اظهارات نماینده پارلمان واكنشی نداشته اند.
با این حال مقامات عراقی پیشتر نبود بودجه و نیز بی ثبات و عدم امنیت را از عوامل متروك ماندن آثار تاریخی و عدم ترمیم آن دانسته اند.
بسیاری از آثار تاریخی و كهن عراق در سالهای پس از اشغال این كشور از سوی آمریكا بدلیل بی توجهی و ناامنی در معرض تخریب و یا سرقت آثار قرار گرفت.
در طول سالهای اشغال عراق از سوی آمریكا و متحدان غربی اش (2003 - 2011) و نیز ناامنی ها و هجوم داعش به سوریه و عراق، بسیاری از آثار تاریخی و موزه های این دو كشور تخریب و یا آثار آن به سرقت رفت.
با هجوم گروهك تروریستی تكفیری داعش به عراق(2014) و اشغال نزدیك به یك سوم خاك این كشور، تخریب عمدی آثار تاریخی عراق در دستور كار این گروهك تكفیری قرار گرفت و بسیاری از آثار بشكل كامل و یا جزیی تخریب شد.
طی این مدت بسیاری از آثار تاریخی و عتیقه عراق نیز به سرقت رفت و سر از حراجی ها و موزه های كشورهای غربی و آمریكا درآورده است كه طرف عراقی با توجه به قوانین بین المللی مسئولیت كلیه موارد مربوط به دوران اشغال را متوجه آمریكا و سپس داعش می داند.
خاورم*4**380*