دخالت های غیرفنی در پایگاه تاریخی كندوان متوقف شود

تبریز-ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: پرهیز از هرگونه دخالت غیرفنی و غیرتخصصی در روستای تاریخی و فرهنگی كندوان برای ثبت آن در یونسكو ضروری است و باید متوقف شود.

محمد رحمتی روز شنبه در جلسه شورای راهبردی پایگاه پایگاه میراثی و تاریخی كندوان بر لزوم توجه ویژه به این روستا تاكید و اضافه كرد: برنامه ‌ریزی و ارایه الگوها و طرح‌های متناسب با قواعد فنی، تاریخی و بومی با رویكرد و پیوست اجتماعی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و مغایر با ضوابط باید در اولویت مدیران و مسئولان منطقه و البته میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.
به گزارش ایرنا، روستای تاریخی صخره ای كندوان در 62 كیلومتری جنوب غرب تبریز به دلیل ساختار كله قندی خانه های آن و قدمت دیرینه، از نامزدهای ثبت در میراث جهانی ناملموس یونسكو است، اما در مسیر تحقق این هدف با مشكلاتی كه به طور عمده به مداخلات غیرفنی و ساخت و سازهای غیرسنتی مردم و ساختمان سازی برخی نهادهای و سازمان ها در دهه های اخیر مربوط می شود، مواجه است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، ظرفیت های بی نظیر روستای تاریخی كندوان در صنعت گردشگری را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: تمام فعالیت‌ها و اقدامات عمرانی در این منطقه باید استنادات علمی، تاریخی و بومی داشته باشند، چون فرصت آزمون و خطا برای اجرای طرح های مختلف سپری شده و نباید با ندانم ‌كاری عده ای، شاهد بروز مشكلات عدیده و تبعات منفی برای مردم شد.
رحمتی با بیان اینكه باید برای روستای تاریخی كندوان جهت جذب گردشگر داخلی و خارجی برنامه ویژه داشت، افزود: باید اقدام اساسی در این روستا انجام داد و جذابیت‌ های متعددی را برای گردشگران داخلی و خارجی ایجاد كرد.
وی ادامه داد: لازم است برنامه ‌ریزی ها طوری به انجام برسد كه متناسب با ظرفیت ‌پذیری فضا و مكان برای پذیرش گردشگر باشد و به تاب‌ آوری این مكان گردشگری نیز در برابر حجم ورودی مسافران در ایام تعطیلات نوروز توجه شود.
رحمتی توجه به برخی مسایل همچون سیستم ‌های اعلام وضعیت ترافیك یا تكمیل ظرفیت گردشگر در این روستا و اطلاع رسانی به مردم قبل از سفر به آن را ضروری خواند.
به گزارش ایرنا، حذف زواید بصری از فضای تاریخی كندوان، پاك سازی فضایی و كالبدی، طراحی فضاهای اتصال بین ورودی و فضای كالبدی روستا، ایجاد فضای مناسب برای برگزاری مراسم سنتی و فرهنگی، ساماندهی اصولی مسیرهای دسترسی، برخورد قانونی با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم روستا و بستر رودخانه، ساماندهی بازارچه و فضاهای تجاری، برنامه‌ ریزی مناسب و عملیاتی برای مدیریت گردشگری و بوم ‌گردی با توجه به مسایل اجتماعی و فرهنگی منطقه از مهم‌ترین مواردی بود كه در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، روستای كندوان در دامنه سرسبز سلطان داغی رشته كوه سهند و در ۱۸ كیلومتری جنوب شهر اسكو و ۶۲ كیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد.
این روستا یكی از 3 روستای صخره‌ای جهان است كه موجب جذابیت بی نظیر آن شده است و نوع معماری روستا و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یك استثنا در جهان به شمار می آید كه 2 روستای صخره ای دیگر در كاپادوكیای تركیه و داكوتای آمریكا فاقد این ویژگی منحصر به فرد است.
شیوه بنای خانه‌های این روستا از نوع معماری صخره ای و به شكل مخروطی یا كله قندی است كه برخی از باستان شناسان قدمت آن را به دوره های پیش از اسلام نسبت می‌ دهند.
روستای تاریخی كندوان در سال اردیبهشت ماه سال 1376 به شماره 1857 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و یكی از چند پایگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور است.
3038/518