سئول متعهد به افزایش هزینه های میزبانی از ارتش آمریكا شد

تهران - ایرنا - كره جنوبی و آمریكا روز جمعه توافقنامه ای رسمی به امضا رساندند كه طی آن سئول متعهد به افزایش بیش از هشت درصدی هزینه های میزبانی از نیروهای آمریكایی شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه استریت تایمز، به عقیده واشنگتن و سئول، امضای توافقنامه های ویژه نشان دهنده اتحاد قوی هر دو كشور است.
«كانگ كیونگ» وزیر امور خارجه كره جنوبی طی دیدار با «هری هریس» نماینده ویژه آمریكا در سئول اعلام كرد كه در حال حاضر این پایه و اساس اتحاد است و چیزی كه بر پایه اتحاد نا شود قوی تر و مستحكم تر خواهد بود.
به نوشته این روزنامه، كره جنوبی سال گذشته میلادی نیز توافق كرد تا سال 2019 مبلغ 920 میلیون دلار برای عملیات 28 هزار و 500 نیروی آمریكایی پرداخت كند.
افزایش هزینه های سئول بخشی از تلاش های دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا برای اجبار كشورهای میزبان نیروهای آمریكا برای پرداخت بیشتر هزینه های میزبانی است.
استریت تایمز در ادامه نوشت، تحت قوانین كاخ سفید، آمریكا كشورهایی نظیر آلمان، ژاپن و تدریجا دیگر كشورهایی كه میزبان نیروهای آمریكایی هستند را وادار به پرداخت تمام هزینه های حضور این سربازان به اضافه 50 درصد از هزینه امتیاز میزبانی از آنها كرده است.
هر دو طرف در مدت یك سال گذشته 10 بار مذاكره كردند اما به دلایل مالی از جانب سئول به توافق دست نیافتند.
این توافقنامه تنها یك سال معتبر خواهد بود؛ این بدین معنا است كه هر دو طرف به زودی دور جدید از مذاكرات را درباره تقسیم این هزینه ها آغاز خواهند كرد.
**آساق**9470**1663**