۱۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۶
کد خبر: 83236433
۰ نفر
روسیه و تركیه رزمایش دریایی مشترك برگزار كردند

مسكو - ایرنا - واحدهای دریایی روسیه با تركیه یكی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیك شمالی با وجود افزایش تنش ها میان ناتو و مسكو، رزمایش مشترك دریایی برگزار كردند.

به گزارش ایرنا، شبكه تلویزیونی روسی ار.ب.كا روز شنبه اعلام كرد: این رزمایش سه روزه با نام «میهن آبی رنگ-2019» در آب های ساحلی روسیه در دریای سیاه برگزار شد.
ناخدا دوم آلكسی رولف رئیس بخش پشتیبانی اطلاعاتی ناوگان دریای سیاه روسیه خاطرنشان كرد: ناو های روسیه و تركیه در این رزمایش، همكاری با یكدیگر در دریای سیاه و همراهی و اسكورت كشتی ها در محدوده دریایی با احتمال مین گذاری را تمرین كردند.
به گفته مقام روس، ناوهای تركیه شركت كننده در رزمایش با روسیه، در چارچوب برنامه این رزمایش، در بندر نووراسییسك روسیه توقف كوتاهی داشتند.
در این رزمایش دو ناو روسی شامل ناو گشت ساحلی «واسیلی بیكوف» و ناوچه «والنتین پیكول» و ناو تركیه ای «بورگازادا» و ناوچه مین روب «آكچای» شركت كردند.
روسیه و ناتو روابط پرتنشی دارند و دریای سیاه یكی از میدان های رویارویی دو طرف است.
مقام های تركیه در حالی با روس ها رزمایش مشترك در دریای سیاه برگزار كرده اند كه بزرگترین اختلاف در این پهنه آبی به الحاق كریمه اوكراین به روسیه باز می گردد.
تركیه بارها اعلام كرده كه الحاق شبه جزیره كریمه به روسیه را كه در سال 2014 در جریان یك همه پرسی عمومی در كریمه صورت گرفت به رسمیت نمی شناسند و خواستار بازگرداندن این منطقه به اوكراین است.
دولت اوكراین نیز روسیه را متجاوز خوانده و از جامعه جهانی خواسته است این كشور را تحت فشار بگذارد.
آمریكا كه از سال 2012 روند بازگرداندن تحریم ها علیه روسیه را از سر گرفت در سال 2014 بر فشار تحریمی خود بر روسیه افزود به شكلی كه اكنون در ماه های نخستین سال 2019، تعداد بسته های تحریمی علیه روسیه به بیش از 65 بسته رسیده است كه بیشتر آنها در حمایت از اوكراین و كریمه صورت گرفته است.
اتحادیه اروپا از بسیاری از بسته های تحریمی آمریكا حمایت كرده است.
اروپام*391*1346*