مسافران نوروزی،از خرید غذاهایی با عنوان خانگی خودداری كنند

شیراز- ایرنا- رئیس اتحادیه رستوران ها و سفره خانه های سنتی شیراز گفت:با آغاز تعطیلات و شروع سفرهای نوروزی مسافران برای حفظ سلامت خود و خانواده هایشان از خرید هر گونه اغذیه تحت عناوین غذای خانگی یا غذای مسجد خودداری كنند.

كوروش صالحی، شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در شیراز افزود:عده ای سودجو با استفاده از اعتماد مردم اقدام به تهیه و عرضه غذا در مكان های ناشناس و به دور از نظارت های بهداشتی می كنند و آن ها را با عناوینی چون غذای خانگی یا غذای مسجد در مبادی ورودی یا خروجی و حتی در معابر شهر به فروش می رسانند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینكه بر مواد مصرف شده و طبخ این غذاها هیچ گونه نظارتی انجام نمی شود لذا شهروندان و مسافران سعی كنند حتی الامكان اغذیه مصرفی خود را از واحدهای دارای مجوز و تحت نظارت تهیه كنند.
رئیس اتحادیه رستوران ها و سفره خانه های سنتی شیراز اضافه كرد: در شرایطی كه افزایش نرخ بعضی از اقلام مانند گوشت ، مرغ ، روغن ، رب گوجه و حبوبات شرایط كار را برای رستوران ها و سفره خانه های سنتی به شدت مشكل كرده عرضه این غذاها آن هم با قیمت های بسیار پایین و غیرمنطقی سوال برانگیز است.
صالحی گفت: بیشتر موارد مسمومیت های غذایی در بین شهروندان ناشی ازتهیه مواد خوراكی و آشامیدنی از واحدهای بدون مجوز و یا سیار است.
رئیس اتحادیه رستوران ها و سفره خانه های سنتی گفت:واحدهای بدون مجوز در زمینه رعایت موارد بهداشتی پاسخگوی هیچ مرجعی نیستند.
صالحی اضافه كرد:با آغاز سفرهای نوروزی این اتحادیه افزایش تعداد بازرسان و تشدید نظارت ها بر واحدهای تحت پوشش را در دستور كار خود قرار داده و با توجه به مسئولیت خود در برابر مردم از هیچ تخلفی اعم از عدم رعایت موارد بهداشتی و یا نرخ های مصوب چشم پوشی نخواهد كرد.
وی با اشاره به كمبود گوشت مورد نیاز واحدهای تهیه غذا و گرانی بی رویه آن در بازار اضافه كرد: این روند فعالیت بسیاری از رستوران ها ، سفره خانه های سنتی و حتی تالارهای مجالس را با مشكل مواجه كرده به گونه ای كه اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود بسیاری از آن ها به تعطیلی كشیده خواهند شد.
وی با توجه به آغاز سال جدید و شروع مراسم های جشن عروسی گفت: مردم برای عقد قرارداد برگزاری مجالس خود حتما با مجموعه های دارای مجوز، قرارداد ببندند و از سپردن برگزاری مجالس خود به باغ ها و تالارهای فاقد مجوز اكیدا خودداری كنند.
رئیس اتحادیه رستوران ها و سفره خانه های سنتی شیراز گفت:باغ ها و تالارهای بدون مجوز هیچ گونه احساس مسئولیتی مبنی بر برگزاری مطلوب مراسم ندارند و عموم شكایات مطرح شده در این اتحادیه مربوط به همین واحدهای بدون مجوز است.
وی از شهروندان و مسافران نوروزی درخواست كرد برای طرح هرگونه شكایات خود از واحدهای متخلف حتی در ایام تعطیل با شماره تلفن 09179120385 تماس بگیرند.
7379 /1876