لایحه مدیریت تعارض منافع بزودی تقدیم مجلس می شود

یاسوج- ایرنا- معاون پارلمانی رئیس جمهوری گفت: دولت لایحه ای راجع به شفافیت و مدیریت تعارض منافع در خدمات عمومی را تهیه كرده است كه به زودی تقدیم مجلس می شود.

در این لایحه همه افراد مشمول موظف شده اند در موقعیت تعارض منفعت از هرگونه اظهارنظر، مشاوره، دستور دادن، رأی دادن، اشتغال، نظارت، حسابرسی، كارشناسی، نمایندگی اعم از قضایی و غیرقضایی، داوری، امتحان، برگزاری مسابقه و محاسبه خودداری كنند؛ در غیر این صورت، هرگونه اقدام چنین افرادی علاوه بر بی اعتباری، ممكن است مسئولیت كیفری، حقوقی و اداری برای آنها به همراه داشته باشد.
به گزارش ایرنا حسینعلی امیری روز شنبه در دیدار با نماینده مردم كهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: لایحه مدیریت تعارض منافع در خدمات عمومی یكی از لوایح مهم و اثرگذار است كه می تواند نقش مهمی در آینده داشته باشد.
وی اظهار داشت: عاملی كه می تواند نظام را از مشكلات موجود عبور دهد، جلوگیری از ریزش سرمایه های اجتماعی، اعتماد و امید مردم است.
وی افزود: تقویت سرمایه های اجتماعی در حال حاضر یك ضرورت انكارناپذیر است و بسیاری از مشكلات كشور معطوف به قانون است.
امیری با اشاره به اینكه در زمینه اجرا مشكل زیادی وجود ندارد، بیان كرد: در موضوع اصول قانون نویسی اولین نكته، نیازسنجی واقعی است.
وی با با بیان اینكه انسان نیازمند ناظر است، عنوان كرد: مردم باید با احساس وظیفه و مطالبه گری بر كارها نظارت كنند و در این بخش نیاز به فرهنگ سازی بیشتری است.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری تصریح كرد: قانون گذاری، قانون نویسی و تصویب آن سه مقوله متفاوت هستند و برای حل ساختاری مشكلات، دولت نیاز به همكاری مجلس، قوه قضائیه و مردم دارد.
امیری با بیان اینكه همكاری ائمه جمعه به رفع مشكلات كمك خواهد كرد، ابراز داشت: كشور در حال حاضر درگیر یك نبرد تمام عیار اقتصادی و رسانه ای است و ضرورت موضوعات مطرح شده بسیار زیاد است.
نماینده ولی فقیه در كهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: كهگیلویه و بویراحمد حركت توسعه را دیر شروع كرده است و ضروری است رئیس جمهوری و دیگر متصدیان عنایت ویژه به این استان داشته باشند.
آیت‌الله سید شرف‌الدین ملك ‌حسینی اظهار داشت: پس از انقلاب خدمت ها به استان زیاد بوده است اما كهگیلویه و بویراحمد نیاز به حمایت بیشتری دارد.
ملك ‌حسینی با اشاره به ضرورت قانون گذاری در كشور بیان كرد: نفع قانون ها نباید مختص به قانونگذار و رفع نیازهای شخصی آنان باشد.
ملك ‌حسینی تصریح كرد: داشتن ژست عدالت به جای خود آن مفسدان را در پشت لایه ها پنهان و فساد را در جامعه عمیق تر می كند.
9928/6110