آمریكا پشت حمله تروریستی اخیر به حشد تركمان عراق است

بغداد - ایرنا - یكی از رهبران سیاسی تركمان و از نمایندگان سابق پارلمان عراق گفت كه حمله اخیر تروریستی به نیروهای حشد تركمانی در منطقه مخمور میان موصل و كركوك، بر اساس طرح آمریكا صورت گرفته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، 'فوزی اكرم ترزی' به خبرگزاری المعلومه عراق گفت كه آمریكا با طراحی حمله به نیروهای الحشد الشعبی دنبال بازگرداندن نیروهای پیشمرگه كرد به این مناطق است.
پیشمرگه های كرد وابسته به دو حزب عمده كرد عراقی پاییز سال گذشته در پی برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه در اقلیم كردستان عراق و برخی مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل، توسط نیروهای دولت فدرال وادار به عقب نشینی از استان كركوك شدند.
از آن زمان پلیس فدرال امنیت این منطقه را بر عهده دارد و همچنین نیروهای الحشد الشعبی به سایر نیروهای دولتی در این مناطق و سایر مناطق آزاد شده از سوی داعش در استان های الانبار، نینوا و صلاح الدین یار می رسانند.
فوزی اكرم ترزی گفت: طرحی آمریكایی با حمایت داعش و همچنین برخی نیروهای جدایی طلب كرد و همچنین پ.ك.ك وجود دارد كه برای ایجاد هرج و مرج در استان كركوك و مناطق اطراف آن با هدف القای ضرورت بازگشت پیشمرگه به این مناطق و از تلعفر تا مندلی تلاش می كنند.
وی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده كل نیروهای مسلح و نیز مراجع دینی خواست در برابر این تجاوزگری ها بایستند و اجازه نقض حاكمیت ملی عراق را ندهند.
این رهبر تركمان عراق گفت كه تركمانها بعنوان سومین قومیت (پس از عرب ها و كردها) در عراق بطور مداوم در حال كشته شدن هستند اما كسی اقدامی برای جلوگیری از آن انجام نمی دهد.
یك حمله تروریستی به كاروان نیروهای الحشد الشعبی تركمانی چهارشنبه شب گذشته در منطقه مخمور صورت گرفت كه بر اساس اظهارنظر رسمی از سوی داعش صورت گرفته و طی آن دو نفر كشته و 11 نفر دیگر زخمی شدند.
برخی آمارهای غیر رسمی از كشته و زخمی های بیشتر و همچنین انجام حمله از سوی كردهای جدایی طلب حكایت داشته است.
تروریست ها با نصب یك كمین در راه بازگشت نیروهای مردمی از محل ماموریت، در منطقه باقركه نزدیك مخمور به این نیروها حمله كردند.
افزایش تحركات و حملات داعش در هفته های اخیر و همزمان با گسترش تحركات سیاسی در تحریم و اعمال فشار به گروههای الحشد و گشت های نظامی آمریكا در برخی نقاط عراق، نگرانی هایی را میان عراقی ها از وجود طرحی در واشنگتن برای بازگرداندن دوباره نا امنی و بی ثباتی به عراق با هدف توجیه ادامه حضور نظامی در این كشور ایجاد كرده است.
این رویدادها همزمان با آمادگی چند فراكسیون بزرگ پارلمان عراق برای به جریان انداختن لایحه ای قانونی برای تعیین تكلیف نیروهای خارجی از جمله آمریكایی در خاك عراق صورت می گیرد و بر همین اساس مشكوك دانسته شده است.
پرسش درباره منطق حضور و ماهیت ماموریت نیروهای آمریكایی در عراق از زمان پایان نظامی داعش در آذرماه 96 و بویژه سفر مخفیانه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا به پایگاه عین الاسد در استان الانبار در اوایل دیماه امسال و اظهارات مداخله جویانه وی، مبنی بر ادامه حضور نظامی در عراق برای زیرنظر داشتن ایران و منطقه، بشدت در میان محافل سیاسی و پارلمان مطرح و به پرونده روز تبدیل شده است.
خاورم*4**380*