۱۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۹:۰۳
کد خبر: 83236218
۰ نفر
پول را بردار و فراركن

تهران- ايرنا- نخستين جلسه دادگاه متهمان پرونده فساد پتروشيمي از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد تا به اتهامات 14 نفر از فعالان در اين حوزه كه به تخلفات گسترده مالي و اقتصادي متهم شده‌اند، رسيدگي شود.

در اين ميان اما نام يك زن بيش از 13 متهم ديگر موردتوجه افكار عمومي و فضاي مجازي قرار گرفت. «م.ش» كه مقابل نامش ذكر شده مديرعامل شركت بازرگاني دنيز و هترا تجارت بوده و به گفته قاضي پرونده، قاضي مسعودي، به مشاركت در اخلال در نظام اقتصادي كشور و تحصيل مال نامشروع به مبلغ 7 ميليون و 65 هزار و 529 يورو و 8 ميليون و 710 هزار و 384 دلار متهم است. اما اين ميزان هنگفت تخلفات مالي «م.ش» نبود كه او را از 13 متهم ديگر براي افكار عمومي متفاوت ساخت. بلكه روابط خانوادگي و سابقه فعاليت‌هاي سياسي او و همسرش، اين‌چنين موردتوجه افكار عمومي قرار گرفت.

هرچند نكته حائز اهميت ديگر در رابطه با اين متهم اقتصادي، آن بود كه پيش‌تر اخباري درخصوص فرار او از كشور در برخي منابع رسانه‌اي منتشر شده بود. چنان‌‌كه بنابر گزارشي كه مردادماه 96 در پايگاه خبري «بولتن‌نيوز» منتشر شد، «شركت نفت و گاز سپانير وابسته به قرارگاه خاتم‌الانبيا ناآگاهانه مبادرت به عقد قرارداد با فردي مشكوك به‌نام «م.ش»كرده اما اين فرد پس از گرفتن مبالغي هنگفت، از كشور متواري شده و به كانادا گريخته است.»

اين درحالي است كه پايگاه خبري «خبر فوري» با ذكر اين مهم، مدعي شد: «در عكس‌هايي كه از جلسه دادگاه متهمان پتروشيمي منتشر شده، در رديف اول يك زن نيز نشسته است. در تصاوير منتشر شده صورت متهمان شطرنجي شده اما همين حضور يك زن در جمع متهمان نيز اين احتمال را تقويت مي‌كند كه «م.ش» اكنون در ايران و در اختيار دستگاه قضايي كشور است.»

اما چنان‌كه گفتيم آنچه حتي بيش از احتمال فرار اين متهم اقتصادي منجر به جلب‌توجه افكار عمومي شد، سابق رسانه‌اي و سياسي او بود. چنان‌كه بنابر ادعاي بسياري از فعالان رسانه‌اي در فضاي مجازي، «م.ش» در دهه 80، در برخي رسانه‌هاي داخلي فعاليت داشته و در دو نوبت نيز براي ورود به پارلمان نيم‌خيز شده است. «م.ش» كه در جريان انتخابات مجلس ششم خود را اصلاح‌طلب معرفي مي‌كرد، در آستانه انتخابات مجلس هشتم، ترجيح داد اصولگرا شناخته شود. هرچند او در هيچ كدام از اين دو تلاش موفق به ورود به پارلمان نشد.

در اين ميان اما يكي ديگر از نكاتي كه در زندگي شخصي اين متهم اقتصادي مورد توجه افكار عمومي قرار گرفته است، نحوه ازدواج و هويت همسر اوست. مهدي خلجي از فعالان رسانه‌اي خارج از كشور كه به‌تازگي نيز خود را نزديك به رضا پهلوي معرفي مي‌كند، همسر «م.ش» است.

او البته بعد از افشاي اختلاس همسرش عكس‌هاي خود با او را پاك كرده اما نكته جالب ديگري نيز درمورد خود خلجي وجود دارد و آن، اينكه اگرچه اين روزها با كت و شلوار و كراوات در رسانه‌هاي فارسي‌زبان خارج از كشور ظاهر مي‌شود اما زماني در قم طلبگي مي‌كرد.

فعال سياسي كه ازجمله براندازان است و همين اواخر نيز به مجلس نمايندگان امريكا پيشنهاد داد كه تحريم‌ها عليه ايران را افزايش دهند. با اين حساب بايد ببينيم سرنوشت اين غائله كه حالا با هشتگ «خلجي-گيت» ازجمله بحث‌هاي داغ توييترفارسي و ديگرشبكه‌هاي اجتماعي است، به كجا خواهدرسيد.
منبع: روزنامه اعتماد؛ 1397،12،18
گروه اطلاع رساني**2059**2002