جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور كارآفرینان اجتماعی است

تهران- ایرنا- سرپرست اداره كل بانوان شهرداری تهران با تاكید براینكه جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور كارآفرینان اجتماعی است، گفت: تمامی كارآفرینان حاضر در این جشنواره در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود در جهت توانمندی زنان سرپرست خانوار تلاش می كنند.

سرپرست اداره كل بانوان شهرداری تهران در حاشیه چهاردهمین دوره برگزاری جشنواره زنان و تولید ملی كه از روز 15 اسفند ماه در مركز نمایشگاه های تخصصی شهرداری در حال برگزاری است، جمعه شب درخصوص این دوره از جشنواره به خبرنگار ایرنا افزود: شهرداری تهران برای حل مسائل اجتماعی شهر برنامه‌ها و اقدام های مختلفی را در دستور كار دارد كه یكی از این برنامه‌ها توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است.
زهرا بهروز آذر با بیان اینكه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در بخش های فردی، اجتماعی و اقتصادی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: در حوزه مسائل فردی و اجتماعی مباحثی چون سلامت‌، آموزش مهارت‌های فردی، موضوعات خانواده محوری و مددكاری مورد نظر بوده و در بحث اقتصادی، موضوع كارآفرینی و اشتغال زنان سرپرست خانوار و توانمند سازی اقتصادی آنان مورد تاكید است.
او ادامه داد: در این بخش برنامه هایی برای تقویت اشتغال خانگی و كار آفرینی برای این بانوان تدوین شده كه یكی از آنها جلب حمایت بخش خصوصی و كارآفرینان اجتماعی در حل مسایل این گروه است.
سرپرست اداره كل بانوان شهرداری تهران افزود: در این برنامه با بنگاه های كارآفرین طرح بحث شده و آنها در راستای مسئولیت اجتماعی خود، بخشی از ظرفیت اشتغالشان را به این گروه اختصاص می دهند، این بنگاه ها، زنان سرپرست خانوار معرفی شده از سوی اداره كل امور بانوان را در مشاغل مرتبط استخدام و بیمه كرده و در مسیر توانمندسازی اقتصادی این زنان قدم برمی دارند.
بهروزآذر گفت: در بحث كارآفرینی به افرادی كه از لحاظ ویژگی های شخصیتی و رفتاری، امكان و توان ایجاد كسب و كار را داشته و از مهارتی برخوردارند و یا توان كسب مهارتی را دارند، كمك می‌ شود تا محصولاتی را تولید و روانه بازار كنند.
سرپرست اداره كل بانوان شهرداری در ادامه تجلی انجام مسئولیت اجتماعی بنگاه ها را در نمایشگاه زنان و تولید ملی دانست و افزود: تمامی كارآفرینان اجتماعی حاضر در نمایشگاه در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود در جهت توانمندی زنان سرپرست خانوار تلاش می كنند و این یك نمونه موفق حل مسائل اجتماعی شهر با كمك بخش خصوصی است.
او ادامه داد: محصولاتی كه توسط این زنان تولید می‌شود، هر سال در دو نوبت در جشنواره‌ای به نام«زنان و تولید ملی» عرضه می‌شود كه یكبار در پائیز و یك بار هم در اسفندماه است.
بهروزآذر همچنین درباره حاشیه‌های به وجود آمده برای این جشنواره در روزهای اخیر گفت كه نمایشگاه زنان و تولیدملی صرفا به اهداف راهبردی اداره كل بانوان شهرداری تهران اختصاص دارد و از ادامه فعالیت غرفه‌‌هایی كه محصولات حاشیه‌ای و دور از هدف اصلی جشنواره عرضه می‌كردند، جلوگیری شده است.
به گزارش ایرنا، در جشنواره زنان و تولید ملی سه گروه شركت می‌كننند، گروه اول زنان سرپرست خانوار خوداشتغال هستند، گروه دوم زنان كارآفرین و گروه سوم بنگاه‌های كارآفرینی هستند كه بر اساس مسئولیت اجتماعی خود، بخشی از ظرفیت اشتغال خود را به زنان سرپرست خانوار اختصاص داده‌اند.
شیوه پذیرش افراد در این جشنواره به این صورت است كه گروه اول و دوم، به واسطه ارتباطی كه با معاونت توانمندسازی اداره كل بانوان دارند و به صورت پیوسته مورد بررسی قرار می گیرند، از طرف این مجموعه معرفی شده و حضور پیدا می‌كنند.
همچنین گروه سوم نیز كه شامل بنگاه‌های كارآفرین هستند، با شاخص های متعددی از جمله اخذ و كنترل لیست بیمه آنها، ارزیابی شده و به این جشنواره دعوت می‌شوند.
امسال چهاردمین دوره این جشنواره از 14 تا 25 اسفندماه جاری در بوستان گفت وگو برگزار می‌شود كه در آن حدود 80 بنگاه كارآفرین و 150 زن سرپرست خانوار حضور دارند. در سال حمایت از كالای ایرانی، این جشنواره افتخار دارد تا میزبان مجموعه ای باشد كه بیش از 5 هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در تولید كالاهای آن نقش داشته اند.
در این نمایشگاه تلاش شده تا استانداردهای لازم برای حضور افراد كم توان از جمله كودكان، سالمندان و معلولین رعایت شود. به طور مثال در تمامی معابر داخل سالن ها استاندارد 3 متر رعایت شده و امكانات تردد از جمله آسانسور وجود دارد. همچنین اتاق مادر و كودك، اتاق بازی كودك شامل آموزش، بازی و سرگرمی با حضور متخصصین سازمان آتش و نشانی و هلال احمر و محل بازی كودكان در فضای سبز از جمله امكاناتی است كه در این جشنواره فراهم شده است.
شبد**1953**9122