۵۰۰ ناشر به صورت حرفه اي در كشور فعاليت مي كنند

بجنورد- ايرنا- مديرعامل خانه كتاب ايران گفت: از مجموع ۱۷ هزار پروانه نشر كه در سطح كشور صادر شده فقط كمتر از ۵۰۰ ناشر به مفهوم حرفه اي در اين حوزه فعاليت مي كنند.

نيكنام حسيني پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در بجنورد اظهار داشت: آمار ۱۷ هزار پروانه نشر صادر شده نشان دهنده تعداد ناشران نيست زيراكه بسياري از ناشران پروانه فعاليت گرفته اند اما، فعاليتي در اين حوزه ندارند.
وي افزود: از مجموع پروانه هاي صادر شده شايد حدود پنج هزار ناشر داشته باشيم كه باز هم بخشي از آنها فعال هستند و هم اينك فقط كمتر از ۵۰۰ ناشر به صورت حرفه اي كار مي كنند.
حسيني پور گفت: نشر در كشور ما چاره اي جز حركت به سمت حرفه اي شدن براي حضور در بازارهاي خارجي و ادامه حيات در بازار داخلي ندارد.
وي با اشاره به چاپ و توليد افزون بر يكهزار جلد كتاب در سال گذشته، افزود: امسال نيز تا الان اين ميزان با پارسال برابري مي كند كه اميدواريم تا پايان سال اين ميزان تغيير كند.
مديرعامل خانه كتاب ايران اظهار داشت: با وجود اين و با توجه به شرايط اقتصادي كشور در برخي حوزه ها، كتاب هاي تجديدچاپ شده كمتر شده و كتاب هاي چاپ اول رو به افزايش است كه خود يك آسيب تلقي مي شود.
وي گفت: در كنار اين مساله بايد براي افزايش ترجمه در حوزه كتاب نيز فكر اساسي كرد زيراكه اكنون بيشتر ترجمه ها به سمت كتاب هاي كودك و نوجوان رفته است.
وي افزود: ترجمه خوب است ولي بايد دوطرفه باشد و به ساير حوزه ها نيز تعميم داده شود.
حسيني پور در ادامه يادآور شد: هم اينك در سطح كشور افزون بر يك هزار و ۵۰۰ كتابفروشي داريم كه فقط بخشي از آنها صرفا كار كتابفروشي مي كنند و بخشي از آنها تركيبي از كتابفروشي و فروش لوازم التحرير و ساير ملزومات فرهنگي هستند.
وي با اشاره به محدود بودن عرضه كتاب به معناي واقعي، اظهار داشت: شرايط اقتصادي كشور به نوعي اقتضا كرده كه در كنار فروش كتاب ساير ملزومات و محصولات فرهنگي نيز در كتابفروشي ها ارائه شود.
حسيني پور با تاكيد بر اينكه فرهنگ در كشور ما وضعيت خوبي ندارد، گفت: بايد بيشتر از اين به اين مقوله مهم در كشور توجه شود.
به گزارش ايرنا؛ مديرعامل خانه كتاب ايران براي شركت در آيين دومين عصر كتاب كشور كه به منظور تجليل از سه تن از مفاخر خراسان شمالي حاج داراب بدخشان، محمود اكرامي فر و احمد عضدي برگزار شد به اين استان سفر كرده است.
ط/ 6042