محوطه اطراف ميراث جهاني پاسارگاد از زباله پاكسازي شد

شيراز- ايرنا- محوطه اطراف ميراث جهاني پاسارگاد (آرامگاه كوروش) و محورهاي ارتباطي اين آثار تاريخي به همت مردم و مسئولان از زباله پاكسازي شد.

بخشدار پاسارگاد شهرستان پاسارگاد شامگاه پنجشنبه در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: پاكسازي اين منطقه روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه با حضور مسئولان بخش، محيط زيست، ميراث فرهنگي، دانش آموزان و شهروندان در كنار نيروهاي زحمت كش شهرداري صورت گرفت.
سجاد عزيزي افزود: اين اقدام در راستاي تكريم گردشگران و مسافران نوروزي صورت گرفت و مردم پاسارگاد و شهر مادر سليمان مركز اين بخش با نظافت و پاكسازي محورهاي ورودي اين بخش و شهر مهياي ميزباني مناسب از مسافران شدند.
وي گفت: ايام نوروز و عبور هزاران مسافر از بخش پاسارگاد كه در مسير ارتباطي شيراز – اصفهان واقع است، فرصت بسيار مطلوبي براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري، صنايع دستي، قابليت‌ها و توانمندي ‌هاي اين بخش است.
بخشدار پاسارگاد اظهار داشت: ارائه تصويري خوب، زيبا و خدمات ‌رساني مناسب در اين ايام مي‌تواند ذهنيت مثبتي از اين بخش در اذهان مسافران و گردشگران ايجاد كند.
مجموعه ميراث جهاني پاسارگاد كه آرامگاه كوروش را در خود جاي داده است، پنجمين مجموعه ثبت شده ايران است كه در سال 1383 هجري شمسي در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيد.
كوروش، بنيانگذار و نخستين پادشاه هخامنشي بود كه از سال 559 تا 529 قبل از ميلاد به مدت 30 سال بر نواحي گسترده اي از آسيا حكومت كرد.
فصل جديد حفاظت و مرمت اين محوطه باستاني از آبان ماه گذشته با همكاري موسسه عالي حفاظت و مرمت ايتاليا ( ISCR ) در ايوان جنوب شرقي كاخ اختصاصي كوروش آغاز شده است.
اين آثار تاريخي در شهرستان پاسارگاد واقع است كه سعادتشهر مركز آن در 110 كيلومتري شمال شيراز قرار دارد.
9873/ 2027