حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد

تهران- ایرنا- حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حكمی حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه‌ی قضائیه منصوب كردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی در این حكم با تأكید بر لزوم تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی كه زیبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و كارآمدی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه قضائیه و آشنایی كامل با همه زوایای آن، به عنوان دلایل این انتخاب یاد، و در ادامه هشت توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه بیان كردند.
متن حكم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی دامت بركاته
آغاز دهه‌ پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشكیل دادگستریِ مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می كند كه با تكیه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفتها و تنگناها در قوه‌ی قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌ ای مضاعف و نظم و تدبیری حكمت‌آمیز، دوران جدیدی را كه زیبنده‌ی گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز كند.
اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جناب عالی را برگزیده‌ام كه دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ قضائیه و آشنا با همه‌ زوایای آن می باشید و از طرفی در كنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت و امانت و كارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌اید.
سند تحول قضایی پیشنهادی جناب عالی را ملاحظه كردم. بر اساس مشورتها و نظرات كارشناسی، آن را مفید و كارساز می دانم. با این حال چند نكته را مؤكداً به جناب عالی سفارش می كنم.
نخست آنكه برای همه‌ فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین كنید و خود و همكارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمائید. در زمان بندی ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.
دوم آنكه در همه‌ فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت كنید.
سوم آنكه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاكیِ دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌كنی فساد از درون قوه كه مایه‌ مباهات شما و سرافرازی اكثریت قضات دادگاهها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نكنید.
چهارم آنكه گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادی های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را كه در شمار هدفهای قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد.
پنجم آنكه در برخورد قضائی ملاحظه‌ی این و آن را نكنید.
ششم آنكه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسئولیتهای قوه استفاده كنید.
هفتم آنكه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سدّ محكمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.
هشتم آنكه همكاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را كه سفارش همیشگی اینجانب است در نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همكاری با شمایند.
در پایان لازم می دانم از آیت الله آملی به خاطر تلاشهای ارزشمندشان تشكر و قدردانی كنم و برای توفیق كامل جناب عالی و همكارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند كنم و توجهات و دعای حضرت بقیة الله ارواحنا فداه را مسألت نمایم.
والسلام علیكم و رحمة الله
سید علی خامنه‌ای
16 اسفند 1397
سیام * 3061 * 3063