بيش از 70 درصد زراعت چوب در مازندران انجام شد

ساري – ايرنا - معاون امور جنگل اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري مازندران گفت كه به مناسبت هفته درختكاري بيش از 70 درصد هدفگذاري زراعت چوب در سطح اين استان انجام و بقيه تا پايان سال انجام مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، فتح الله غفاري چراتي روز پنجشنبه در مراسم طرح زراعت چوب و كاشت درخت در روستاي گليرد شهرستان جويبار افزود : امسال در استان مازندارن براي زراعت چوب در سطح 675 هكتار هدفگذاري شده است .
وي تعداد نهال هاي غرس شده براي زراعت چوب در استان را هم 720 هزار اصله اعلام كرد .
اين مسئول زراعت چوب را در حفاظت از جنگل هاي شمال بويژه همزمان با اجراي طرح تنفس جنگل ضروري دانست و تاكيد كرد : همچنين اين كار باعث افزايش سرانه فضاي سبز در استان خواهد شد.
وي توضيح دا : هم اكنون سرانه فضاي سبز در ايران 20 دهم هكتار و در جهان هفت دهم هكتار است و اين تفاوت سرانه نشان مي دهد كه ما در يك كشور خشك و نيمه خشك زندگي مي كنيم و ضروري است همه تلاشمان را به كار بگيريم تا در چنين وضعيتي از منابع بدرستي استفاده كنيم .
غفاري چراتي زراعت چوب و كاشت نهال را در بهره برداري بهينه از منابع آبي موثر دانست و توضيح داد : ميانگين بارندگي در كشور ما 260 ميلي متر و در استان مازندران 750 ميلي متر است و اين مساله نشان مي دهد كه ما بايد به سمت گسترش فضاي سبز برويم.
معاون امور جنگل اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري مازندران با تاكيد بر اين كه حفظ جنگل به مردم در عبور از مشكل كمبود آب كمك مي كند ، گفت : اصولا يك هكتار جنگل حدود 2 هزار و 500 متر مكعب آب ذخيره مي كند بنابراين ما بايد با كمك هم در حفظ جنگل موفق عمل كنيم .
رئيس منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان هاي قائمشهر ، جويبار و سيمرغ هم در اين مراسم تعداد نهال هايي را كه در اين سه شهرستان كاشته مي شود ، يكصد هزار اصله اعلام كرد .
رضا علي رحيمي اين تعداد نهال ها را صنوبر و گونه هاي جنگلي اعلام كرد .
مراسم طرح زراعت چوب و كاشت نهال با حضور مدير كل امور روستايي و شوراهاي استانداري مازندران ، مسئولين استاني و شهرستاني در روستاي گليرد شهرستان جويبار برگزار شد .
7334/1654