سفر رييس جمهور و دولتمردان به گيلان ؛ گامي به سوي توسعه

رشت - ايرنا- رئيس جمهوري و شماري از هيات وزيران طي ديروز و امروز مهمان گيلاني ها بودند، مي دانيم كه سفرهاي استاني رئيس جمهوري به استانها از بركات ارزنده اي برخوردارست، سفر رئيس جمهوري به گيلان نيز به طور يقين، فرصتي براي پيشرفت و گام به گام به سوي توسعه اين استان است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اهميت سفرهاي استاني دولت و تدبير اين است كه در جريان اين سفرها، استان هاي دور و نزديك در اقصي نقاط كشور ديده مي شوند، تصميماتي براي توسعه و پيشرفت آنها گرفته، پروژه هايي افتتاح و يا عمليات اجرايي آنها آغاز مي شود كه همه اين موارد، نقش مهمي در توسعه و پيشرفت آن استان خواهد داشت.
پيشتر از اين گيلاني ها، طي دو سفر ميزبان رئيس جمهوري ايران بودند، حجت الاسلام و المسلمين روحاني در اواخر فروردين ماه سال 94 در پانزدهمين سفر استاني خود مهمان گيلاني ها بود كه در اين سفر تصميمات قابل توجهي براي پيشرفت و توسعه استان گرفته شد، رئيس جمهوري اوايل فروردين ماه سال 96 نيز براي بهره برداري از چندين پروژه مهم عمراني و صنعتي، به گيلان سفر كرد كه گامي براي توسعه و پيشرفت اين استان بود.
گيلاني ها در آستانه نوروز 98 نيز ميزبان مهمان ارزشمندي شدند كه به همراه خود خير و بركت را به گيلان آورد، مردمان اين خطه؛ طي ديروز و امروز ميزبان رئيس جمهوري و شماري از هيات وزيران به استانشان بودند، گيلاني ها به خوبي از كاروان تدبير و اميد استقبال كردند. او نيز قبل از نوروز به مردمان ديار گيل و ديلم عيدي با ارزشي داد، افتتاح راه آهن قزوين -رشت عيدي ماندگار رئيس جمهوري به مردم اين استان است كه قبل از نوروز به گيلاني ها داد.
رئيس جمهوري ، در سخنراني هاي خود در نشست هاي مختلف در اين سفر، ضمن قدرداني از استقبال گرم مردم گيلان در اين سفر بيان داشت: بسيار روز خوبي براي من و همراهانم بود؛ اول به خاطر مهر و محبت مردم گيلان مخصوصا در جمع مردم شهرستان لاهيجان و ديگر اينكه در اوايل سال 58 سفري به استان داشتم و در بسياري از شهرستان ها سخنراني كردم.
حجت الاسلام و السلمين روحاني اضافه كرد: امروز يادآور خاطرات سال هاي اول انقلاب بود، مردم خوب و شريف در دوران انقلاب و بعد از انقلاب هميشه در صحنه پشت نظام اسلامي بوده اند، احساسات مردم ما را واقعا شرمنده مي كند، مردم سال سخت و پرمشكلي داشتند.
وي اظهار داشت: در پيشگاه خداوند شكرگزار هستيم؛ اگرچه ماه ها و روزهاي سختي در سال 97 بر مردم گذشت اما باران رحمت الهي امسال و البته موفقيت هاي ما در صحنه هاي بين المللي جاي شكرگزاري دارد.
وي بيان داشت: همه طرح هايي كه در زمينه كشاورزي، گردشگري، فرهنگ و صنعت افتتاح شد؛ بسيار جالب توجه و دلگرم كننده بود و معنايش اين است كه مردم در شرايط تحريم به دنبال سازندگي براي جوانان هستند.
علاوه بر افتتاح پروژه راه آهن قزوين - رشت به عنوان سرلوحه همه پروژه هاي اين سفر، رئيس جمهوري دستور افتتاح 51 پروژه و آغازعمليات اجرايي 9 پروژه اقتصادي و زيربنايي را در حوزه‌هاي كشاورزي، راه و شهرسازي، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوري، گردشگري، نيرو و بهداشت و درمان، فرهنگي و ورزشي صادر كرد كه از دستاوردهاي اين سفر به شمار مي رود، افتتاح اين پروژه ها در اشتغالزايي در گيلان و توسعه و پيشرفت اهميت بسزايي دارد.
در سفر دو روز گذشته رئيس جمهوري به استان گيلان، فاز اول مركز امداد هوايي، پايگاه امداد ونجات، هتل 4 ستاره، 3 واحد بوم گردي، يك پست اسكله مجتمع بندري كاسپين، چهار دستگاه مخزن نگهداري روغن و غلات، پروژه هاي مخابراتي، بيمارستان 222 تختخوابي لاهيجان، بخش هاي اورژانس و زايمان در بيمارستان هاي سطح استان،57 پروژه تجهيز و نوسازي اراضي شاليزاري، 122 پروژه شبكه آبياري و زهكشي، پرورش ماهيان خاوياري، كارخانه هاي جوجه كشي، دو طرح كشتارگاه هاي صنعتي طيور، طرح ورق كارتن سرو گيلان، مجتمع ذوب آهن در فك شمال، مجتمع كشت و صنعت سبز دشت، مجتمع فرهنگي-هنري تالار مركزي رشت و استخرهاي شنا با دستور رئيس جمهوري افتتاح شد.
همچنين با دستور رئيس جمهوري عمليات اجرايي دو پست اسكله بندري كاسپين، فاز يك توسعه زيرساخت هاي ارتباطي، طرح بازسازي و احياء آب بندان هاي استان، تكميل و آماده سازي زيرساخت آبزي پروري دريايي و آزاد راه منجيل - رودبار آغاز شد.
در جريان سفر كاروان تدبير و اميد به استان گيلان، 14 تفاهم نامه با حضور رئيس جمهوري شامل پنج تفاهم نامه با عناوين تصويب و اجراي زيرساخت هاي 5 ناحيه صنعتي در شهرستان هاي سياهكل، لاهيجان، تالش، ماسال و رودسر، تصويب و اجراي يك شهرك صنعتي مرزي در آستارا، تامين منابع مالي طرح هاي نيازمند سرمايه ثابت و سرمايه در گردش و تعيين تكليف واحدهاي تمليكي تحت اختيار بانك هاي ملي، سپه و كشاورزي و توسعه همكاري ها در قالب پروژه هاي تحقيقاتي، آموزشي، امور توليد، امور بازاريابي و تبليغات در حوزه هاي مختلف فرش دستباف بين استانداري گيلان و بانك‌هاي عامل و شركت‌هاي خصوصي و دولتي در راستاي توسعه متوازن و پايدار در سطح استان به امضاء رسيد.
رئيس جمهوري امروز (پنجشنبه) بعد از برگزاري جلسه شوراي اداري و نشست مطبوعاتي و پاسخ به خبرنگاران گيلان را به مقصد تهران ترك كرد.
7286 /6030