سدهاي غيرمجاز ماهيگيري در رودخانه هاي آستارا تخريب شد

آستارا - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست آستارا از تخريب چهار سد غير مجاز ماهيگيري در رودخانه هاي اين شهرستان، با آغاز فصل تخم ريزي ماهي ها خبر داد.

محمد رضا روشني روز پنجشنبه با اعلام اين خبر به خبرنگار ايرنا گفت: تعدادي از صيادان با سدهاي كلهام در رودخانه هاي ورودي شهر و خواجه كري آستارا به صيد غير مجاز ماهي اقدام مي كردند و امروز به تخريب و جمع آوري آنها اقدام شد.
وي افزود: پاكسازي رودخانه از سدهاي كلهام با حكم قضايي و مشاركت ماموران يگان حفاظت محيط زيست اجرا شد و متخلفان در صورت استفاده مجدد از سدها، به مرجع قضايي معرفي خواهند شد.
وي اضافه كرد: صيد ماهي در فصل تخم ريزي آنها، از نظر محيط زيستي نادرست است و باعث كاهش زادآوري مي شود.
سد كلهام با چوب يا ني ساخته مي شود و در انتهاي آن قفسي تعبيه شده كه صيادان غيرمجاز آن را در بستر رودخانه قرار مي دهند و ماهي ها هنگام مهاجرت به بالادست رودخانه در آن گرفتار مي شوند.
فصل تخم ريزي ماهيان از اواسط اسفندماه آغاز و تا خردادماه هر سال ادامه دارد و ماهيان مولد يا رودكوچ، براي تخم ريزي از دريا به رودخانه ها ( از آب هاي شور به آب هاي شيرين) مهاجرت مي كنند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت، 18 و نيم كيلومتر نوار ساحلي و پنج رشته رودخانه اصلي در غرب استان گيلان واقع شده است.
7105 / 7124 /6030