طرح گذرگاه مرزی پشت دیوار اختلاف هند و پاكستان

اسلام آباد - ایرنا - پاكستان و هند پیشتر با هدف بهبود روابط دوجانبه، بر پیشبرد طرح احداث گذرگاه مرزی مشترك كرتارپور توافق كرده بودند اما اكنون به نظر می رسد دهلی نو چندان تمایلی برای میزبانی از هیات پاكستانی كه قرار است تا روزهای آینده به این كشور سفر كند، ندارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، رسانه های پاكستانی امروز گزارش دادند كه دهلی نو تمایلی برای تنش زدایی با اسلام آباد ندارد و روز گذشته نیز پیام روشنی به طرف پاكستانی داد كه هند لزومی به سفر هیات پاكستانی به دهلی نو نمی بیند، بنابراین نشست دو كشور درباره گذرگاه مرزی كرتارپور، در نقطه صفر مرزی اتاری هند (منطقه واگا در پاكستان) برگزار خواهد شد.
یك مقام پاكستانی در گفت وگو با روزنامه 'نیوز' افزود: تصمیم اخیر هند برای مخالفت با سفر هیات پاكستانی به دهلی نو و به جای آن برگزاری نشست دو كشور در نقطه صفر مرزی، با سنت دیپلماسی دو كشور مغایرت دارد.
وی یادآورشد كه معمولا در نقطه صفر مرزی، فرماندهان عملیاتی ارتش های پاكستان و هند، مسئولان مرزی و امنیتی دو كشور دیدار می كنند و این منطقه جایی برای نشست دیپلمات ها نیست.
قرار است پاكستان و هند در نشست روز 23 اسفند، طرح احداث جاده زمینی منتهی به معبد كرتارپور در داخل خاك پاكستان را نهایی كنند.
بر اساس این گزارش، به نظر می رسید پاكستان و هند با پیشبرد طرح گذرگاه جدید مرزی«كـرتارپور»، به دنبال آرامش در روابط متشنج خود هستند اما مخالفت هند با سفر هیات پاكستانی به دهلی نو، حكایت از ادامه این تنش ها را دارد.
گذرگاه مرزی «كـرتارپور» بین هند و پاكستان هفتم آذرماه امسال در مراسمی با حضور 'عمران خان' نخست وزیر، ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش پاكستان و جمعی از مقام های دو كشور گشایش یافت.
كریدور كرتارپور به طول چهار كیلومتر، سفر شهروندان سیك (به ویژه از هند) را به شهری با همین نام در شرق پاكستان كه مقدس ترین مكان جامعه سیك های هند است را تسهیل می كند.
پیشتر دولت هند درخواستی را برای طرف پاكستانی ارسال كرد تا شهروندان هندی از جامعه سیك نیز آن سوی مرز بتوانند به معبد كرتارپور دسترسی داشته و با همین هدف دو كشور اقدام به ساخت یك جاده مخصوص برای تردد اتباع هندی كنند.
تقاضای طولانی مدت جامعه سیك هند برای ساخت این جاده در نهایت مورد موافقت دو كشور از جمله دولت عمران خان قرار گرفت و دهلی نو و اسلام آباد توافق كردند كه هر یك در طرف خود این جاده را احداث كنند.
شبد**آساق*274**1010