رفع مشكلات مبل و منبت نيازمند تشكيل كارگروه ويژه است

همدان- ايرنا- نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي گفت: كارگروه ويژه مبل و منبت در استان تشكيل و مسايل و مشكلات اين صنعت به صورت ويژه پيگيري و حل شود.

به گزارش ايرنا محمد كاظمي عصر چهارشنبه در جمع فعالان حوزه مبل و ‌منبت ملاير اظهار داشت: اين كارگروه بايد ارتباط مستقيمي با استانداري همدان و يكي از معاونت هاي استانداري داشته باشد و بازخورد مصوبات اين كارگروه مطبوعاتي و اطلاع رساني شود.
وي بر لزوم توسعه صادرات صنعت مبل و منبت ملاير تاكيد كرد و افزود: صادرات صنعت مبل و منبت ملاير نيازمند تيم تخصصي بازاريابي و شناسايي كشورهاي هدف است و به طور قطع اين كار از عهده منبت‌ كاران و توليدكنندگان خارج است.
نائب رييس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس دهم با بيان اينكه تركيه تنها رقيب ايران در صادرات اين صنعت است ادامه داد: كيفيت توليد مبلمان منبت ايران هرگز با كشور تركيه قابل مقايسه نيست، اما اين كشور در صادرات مبلمان جلوتر است كه بايد اقدام جدي صورت گيرد.
كاظمي با اشاره به ثبت ملي منبت ملاير و آغاز يك حركت جدي در توسعه و رونق اين هنر صنعت بيان كرد: نمايندگان ملاير از ابتداي كسب اين عنوان در كنار صنعتگران و منبت كاران بودند و اميدواريم با مساعدت و ‌حمايت استاندار همدان در راستاي ثبت جهاني منبت و حل مشكلات آن گام هاي اساسي برداريم.
وي گفت: ثبت جهاني منبت ملاير نيازمند هزينه و همراهي هاي مجدانه است و در اين راستا استاندار همدان قول مساعد داد منبعي را براي تامين مالي آن اختصاص دهد.
نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي خواستار ساماندهي ورودي شهرك مبل و منبت ملاير، توسعه اين شهرك در حاجي آباد با حمايت هاي شركت شهرك ها، نصب تابلوي ورودي شهرك و ايجاد نمايشگاه دائمي مبل و منبت شد.
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي همدان نيز گفت: صنعت مبل و منبت ملاير از نظر كسب و كار و درآمدزايي يك مزيت عمده براي استان همدان است كه به عنوان يكي از اولويت هاي اقتصاد مقاومتي استان به آن نگاه مي شود.
اسكندر صيدايي ادامه داد: فرآيند جهاني شدن اين صنعت ايجاب مي كند نوع نگاه مان به كيفيت، بازاريابي، فروش، صادرات، ايده و طراحي اين هنر صنعت جهاني باشد.
وي با بيان اينكه سيستم اجرايي استان پشتيبان صنعت مبل و منبت ملاير است بيان كرد: اين صنعت به عنوان برنامه اولويتي استان با جديت مطرح است و در سند راهبردي توسعه شهرستان نيز در اولويت قرار دارد.
به گزارش ايرنا، بيش از 60 درصد از مبلمان منبت كشور در ملاير توليد مي شود.
7528/2087