۱۶ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۵:۵۸
کد خبر: 83234362
۰ نفر
كوچ زود هنگام  و تخریب مراتع

خرم آباد - ایرنا - كوچ قشر مولد و پویای جمعیت عشایری كشور تقویم مخصوصی دارد كه باید كنترل و نظارت بر زمان كوچ توسط هر استان به صورت جداگانه انجام گیرد تا ییلاق و قشلاق خارج از زمان موجب خسارت به مراتع استان های هدف نشود.

به گزارش ایرنا، لرستان استان مقصد و مسیر عبور عشایری استان های همدان، ایلام، و خوزستان است كه متاسفانه عدم نظارت صحیح توسط استان های مبدا و مقصد موجب شده لرستان با كوچ زودهنگام مواجه شود و مراتعی كه قرار است میزبان عشایر باشند از یك ماه قبل پذیرای اجباری می شوند و همین امر موجب خالی و ضعیف شدن مراتع شده است.
در كوچ بهاره شمار دام های عشایر كوچرو به لرستان بیش از 3 میلیون راس تخمین زده می شود كه عرصه های مرتعی استان ظرفیت پذیرش این همه دام را ندارد و كوچ زودهنگام عشایر روند تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی استان را تشدید كرده است.
لرستان با یك میلیون و 200 هزار هكتار عرصه های جنگلی و یك میلیون هكتار عرصه های مرتعی از غنی ترین مناطق ایران محسوب می شود و از نظروسعت عرصه های جنگلی و مرتعی بعد از فارس و خراسان جنوبی، سومین استان كشور است.
اما كوچ زودهنگام عشایر، چرای بی رویه دام ها، خشكسالی و ریزگردها از مهمترین عوامل تهدیدكننده حیات عرصه های جنگلی و مرتعی لرستان است به نحوی كه گفته می شود در سال های اخیر نزدیك به 50 درصد عرصه های جنگلی لرستان در معرض خطر خشكیدگی قرار گرفته است.

**عدم همكاری استان های همجوار در كنترل عشایر
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان می گوید: این استان در مسیر كوچ پاییزه و بهاره واقع شده كه بیشترین آسیب در زمان كوچ بهاره به استان تحمیل می شود.
شیرزاد نجفی گفت: زمان كوچ به مناطق ییلاقی باید 30 فروردین آغاز شود اما برخی ایلات عشایری این تقویم را راعایت نمی كنند و از 10 روز گذشته كوچ خود به لرستان را آغاز كرده اند.
وی تصریح كرد: این درحالیست كه امسال اقلیم مناسب بوده و علوفه مطلوب در استان های ایلام و خوزستان وجود دارد اما متاسفانه لرستان یك ماه زودتر با كوچ عشایر این استان ها مواجه شده است.
وی با بیان اینكه بیشترین آسیب به لرستان از طرف دامداران همدان است اظهار داشت: كوچ زودهنگام باید از مبدا كنترل شود چراكه اگر كوچ آغاز شود نگه داشتن عشایر پشت مبادی ورودی لرستان به عنوان استان مقصد كار بسیار سختی است اما مسئولان همدان تاكنون در این مورد همكاری نداشته اند.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به اینكه برای ورود عشایر به استان 25 مبادی ورودی وجود دارد گفت: برای كنترل تمامی این مكان ها باید كمپ و ایستگاههای 24 ساعته برپا شود كه مستلزم هزینه و تامین نیروی انسانی است.
نجفی افزود: باید استان همدان و سایر استان های مبدا كوچ عشایر، نهاده های لازم را در اختیار انان قرار دهند كه كوچ را دیرتر آغاز كنند اما این اقدام انجام نمی شود.
وی با تاكید بر جلوگیری پایانه های حمل و نقل از كوچ زودهنگام عشایر ادامه داد: جلساتی با استان های همجوار نیز در این راستا برگزار شده اما خروجی نداشته و همكاری لازم صورت نمی گیرد.
وی با اشاره به اسكان 60 روزه عشایر در مراتع استان تصریح كرد: استان همدان تنها 2 مسیر ورودی برای عشایر دارد كه توانسته كنترل كند اما انجام اقدامات بازدارنده در 25 مبدا ورودی لرستان سخت است.

**عبور بیش از 1200 خانواده عشایری از لرستان و تخریب مراتع
رییس سازمان جهادكشاورزی لرستان نیز گفت: بیش از یكهزار و 200 خانوار عشایری از استان عبور می كنند كه با توجه به كوچ زودهنگام و برخی اقدامات، موجب تخریب زیرساخت های استان می شوند.
عبدالرضا بازدار افزود: این عشایر تقویم كوچ را رعایت نكرده و مراتع میان بند و سردسیر را نیز دچار آسیب می كنند .
وی ادامه داد: عشایر كوچ زودهنگام خود از استان مبدا به سمت لرستان را آغاز می كنند كه متاسفانه به دلیل نبود كنترل بر مبادی ورودی استان به راحتی وارد لرستان می شوند و از طرفی زمان خروج از استان و حركت به سمت همدان، مبادی این استان از سمت بروجرد بسته می شود و عملا عشایر در لرستان ماندگار می شوند.
وی گفت: با توجه به ماندگاری طولانی مدت عشایر در لرستان، واكسن دامی آنها تزریق و كمك های تغذیه ای نیز به آنها اعطا می شود اما تاثیری بر بهبود اقتصاد استان ندارند.

** از كوچ زودهنگام عشایر به مراتع لرستان جلوگیری می شود
استاندار لرستان نیز گفت: با هماهنگی فرمانداری ها، نیروی انتظامی و منابع طبیعی از كوچ زودهنگام عشایر به استان جلوگیری می شود.
سیدموسی خادمی افزود: زمان كوچ بهاره از ابتدای اردیبهشت است اما برخی عشایر، كوچ خود را اغاز كرده اند كه این امر موجب بروز خسارت به مراتع استان می شود.
وی ادامه داد: همانطور كه استان های همجوار از ورود زودهنگام عشایر به مراتع خود جلوگیری می كنند لرستان نیز این مساله را نمی پذیرد و از ورود خارج از موعد به استان ممانعت خواهد كرد.
وی با بیان اینكه باید در این خصوص با استان های همجوار از جمله همدان و خوزستان هماهنگی و نامه نگاری شود تصریح كرد: ورود زودهنگام عشایر به استان موجب تخریب منابع طبیعی می شود.
استاندار لرستان همچنین اضافه كرد: باید برنامه اموزشی برای مناطق عشایری استان تدوین و مصوبه اجرای پنل های خورشیدی برای این قشر اجرایی شود.
خادمی گفت: جمعیت عشایری از جاذبه های گردشگری استان است كه باید در حوزه های انسان شناختی نسبت به معرفی و جذب گردشگر در این زمینه اقدام شود.
وی با اشاره به جاذبه های صنایع دستی و بوم گردی عشایر لرستان تصریح كرد: دستگاه های مختلف باید در حوزه عشایر فعالیت و تلاش بیشتری داشته باشند و امور عشایر را به عنوان یك مرجع هماهنگ كننده یاری دهند.
ارزش تولید ناخالص 14 هزار و 683 خانوارعشایری استان 6 هزار میلیارد ریال است.
جمعیت عشایری لرستان 83 هزار و 690 نفر با 14 ایل و 15 طایفه مستقل هستند كه هفت درصد جمعیت كشور و 4.7 درصد جمعیت استان را تشكیل می دهند.
1.5 میلیون راس واحد دامی عشایر در لرستان وجود دارد و 12 هزار تن گوشت قرمز، 29 هزار تن شیر، 15 تن عسل، 17 تن روغن حیوانی، 630 تن ماهی سردآبی و 130 هزار تن تولیدات باغی و زراعی عشایر استان است.
همچنین سطح زمین های زراعی و باغات عشایر استان به ترتیب 85 هزار و یكهزار و 300 هكتار است.
7269/6060