كشور نياز فوري به همرايي فضاي علمي با دولت دارد

ساري – ايرنا - معاون امور حقوقي دولت تاكيد كرد : كشور در شرايط ويژه اي در طول تاريخ انقلاب واقع شده كه نياز فوري به همكاري فضاي علمي و دانشگاهي با دولت و ديگر مجموعه هاي نظم دارد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، دكتر فريدون نهريني روز چهارشنبه در نشست ' استانداردهاي بانكاري بين المللي و آثار عدم تطبيق نظام بنكي با آنها ' در دانشگاه مازندران افزود : امروز كشور در وضعيتي است كه نياز به كمك همه دانشگاهيان در مسائل متفاوت دارد.
وي با تاكيد بر اين كه مسائل و مشكلات امروز كشور فقط با كار علمي و پژوهشي قابل حل است ، گفت : ديگر دوره مديريت غير علمي به پايان رسيده است و نمي توان بيش از اين به كشور آسيب زد.
معاون امور حقوقي دولت وضعيت كشور را نگران كننده توصيف كرد و افزود : نبايد دانشگاهيان خودشان را از جمع مجموعه دولت كنار بكشند و بايد به صحنه بيايند تا همه نظرات شنيده شود و دولت آمادگي دارد تا تمامي نظرات را بپذيرد.
** بستن دست سوداگران املاك ملي
نهريني با اعلام اين كه سياست جدي دولت مقابله با سوداگران املاك ملي است ، توضيح داد : دولت به صورت جدي به دنبال ساز و كاري است كه نه فقط نهاد هاي غير دولتي، بلكه هيچ نهادي نتواند از اين املاك و اموال سوء اسفاده كند يا انها را تغيير كاربري دهد.
وي با بيان اينكه اين اموال بخش از ميراث ماندگار و هويتي هر منطقه و كشور است، تاكيد كرد : نه تنها مسئولان ، بلكه مردم نيز موظف هستند كه در استان مازندران يا در هر كجاي ايران املاك و اموالي وجود دارد كه در معرض سوء استفاده قرار دارد، از آن حراست كنند.
اين مسئول تاكيد كرد : در معاونت حقوقي رياست جمهوري تلاشي در حال انجام است كه دست هر نهادي براي سوء استفاده از اموال ميراثي و هويتي قطع شود و تمامي اين اموال در سراسر كشور احصا و شناسايي شوند.
نهريني افزود: سازمان ميراث فرهنگي يكي از مراجعي است كه حتما در اين مسير مي تواند اطلاعات خوبي در اختيار دولت قرار دهد ، كه بايد اين سازمان را نيز تقويت و حمايت كرد.
** قاطعيت دولت در اجرايي شدن لايحه شفافيت
معاون امور حقوقي دولت با اعلام اين كه دولت با قاطعيت به دنبال اجرايي شدن لايحه شفافيت است ، گفت : لايحه شفافيت قانوني ناظر بر تمامي فعاليت مسئولان است و بر اساس اين لايحه بايد با شفافيت كامل به مردم اعلام شود كه كشور در چه وضعيتي است .
وي افزود : بر پايه لايحه شفافيت هيچ كس در برابر پاسخ گويي به مردم مصون نيست و همه مسئولان و مقامات بايد به صورت شفاف وضعيت، دارايي و فعاليت خود را در معرض ديد مردم بگذارند.
او ادامه داد : اين لايحه همچنين به مردم اين اختيار را مي دهد كه از شايستگي مسئولان در تصدي مقام خود با خبر باشند.
نهريني همچنين تاكيدكرد : لايحه شفافيت به مردم اين اختيار را مي دهد تا آزادانه درباره مسئولان نظر دهند و آنها را مورد قضاوت قرار دهند، بدون اينكه كسي در اين قضاوت از مصونيت برخوردار باشد.
وي افزود : نظارت و نقد مردم بر اركان حاكميت و دولت از جمله اهداف لايحه شفافيت است، تمامي مراجع و مقامات بايد در پايگاه هاي اطلاعاتي خود از ميزان حقوق تا امتيازات خود را براي مردم به اشتراك بگذارند.
معاون امور حقوقي دولت گفت : درهاي مجموعه دولت براي ورود دانشگاهيان و نخبگان علمي باز است و همه مي توانند در كارگروههاي دولت ورود كرده و نظرات خودشان رادر اختيار دولت قرار دهند.
نهريني همچنين تاكيد كرد : بايد همه بدون هيچ چشم داشتي به دولت كمك كنند، زيرا در غير اين صورت اين كشور نمي تواند كمر راست كند.
وي افزود : بايد همه منافع شخصي را براي منافع جمعي به كنار بگذارند تا از اين شرايط تاريخي عبور كنيم.
9919/1654

سرخط اخبار استان‌ها