۱۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۶
کد خبر: 83233825
T T
۰ نفر
بودجه نظامی چین، متعادل و بازدارنده

پكن- ایرنا- چین به رغم كاهش رشد اقتصادی و جنگ تجاری با آمریكا، بودجه نظامی سال جاری خود را 7.5 درصد افزایش داده است رقمی كه اگر چه درصد رشد آن كمتر از سال 2018 است اما نشان می دهد كه پكن به دنبال تقویت نیروهای نظامی و تبدیل ارتش به نیروی برتر در برابر چالش های پیش رو است.

به گزارش ایرنا در آیین گشایش اجلاس سالانه كنگره ملی خلق چین اعلام شد كه بودجه نظامی این كشور در سال جاری میلادی با 7.5 درصد رشد نسبت به سال گذشته به 177.6 میلیارد و 610 میلیون دلار افزایش یافته است كه با این حساب، درصد رشد آن نسبت به افزایش 8.1 درصدی سال 2018 میلادی اگرچه كاهش یافته است اما اصل بودجه حدود 12 میلیارد دلار افزایش نشان می دهد.
چین در سال های اخیر نه فقط از سوی آمریكا بلكه از طرف كشورهای همسایه خود در آسیای جنوب شرقی به دلیل توسعه فعالیت های نظامی و بالا بردن بی رویه بودجه در معرض انتقاد بوده است و برای همین در چهار سال گذشته درصد رشد بودجه نظامی خود را كمی كاهش داده است.
بودجه دفاعی چین در سال 2018، با افزایش 8.1 درصدی، به 1.1 تریلیون یوآن(165 میلیارد دلار) رسید كه بیشترین افزایش در سه سالی بود كه 'شی جین پینگ' به عنوان رئیس جمهوری این كشور به دنبال تبدیل ارتش چین به نیرویی برتر است.
از سال 2012 تا 2018، میزان بودجه نظامی چین هر سال به ترتیب 11.2، 10.7، 12.2، 10.1 و 7.6، 7 و 8.1درصد افزایش داشته است اما این رشد برای سال جاری 7.5 درصد بوده است.
با این وصف طبیعی است كه دومین قدرت بزرگ اقتصادی دنیا میزان بودجه نظامی خود را در سال افزایش دهد اما رشد تدریجی و كمآن می تواند این رقم را عادی تر نشان دهد و كاهش انتقادها را به دنبال داشته باشد.
كشورهای منطقه دریای جنوبی و دریای شرقی كه با این كشور بر سر مالكیت بر جزایر و آب های این منطقه مناقشه دارند همچنین آمریكا كه حضور نظامی قوی در دریای جنوبی دارد، بر روند رشد بودجه نظامی چین نظارت شدیدی دارند و پكن در تلاش است تا حد امكان از بروز منازعه تازه در این عرصه با آنها جلوگیری كند.
چین قصد دارد تا سال 2035 میلادی به یك ارتش مدرن دست یابد برای همین از میزان نیروهای نظامی خود 300 هزار نفر كاسته است و بودجه بیشتری را روی تسلیحات جدید هزینه می كند تا این هدف را محقق كند.
چین می گوید كه افزایش بودجه را نباید یك تهدید دانست زیرا این افزایش هزینه دفاعی برای حراست از حق حاكمیت و تمامیت ارضی و منافع ملی است.
'جانگ یویه سی' سخنگوی كنگره چین به خبرنگاران گفت كه اگر دقت شود رشد بودجه از سال 2015میلادی به این طرف كاهش داشته و به پایین تر از 10 درصد آن زمان رسیده است.
چین در سال 2018 میلادی فقط 1.3 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه و بودجه دفاعی كرد در صورتی كه قدرت های بزرگ و قوی دنیا كه ساختارهای اقتصادی قوی مانند چین را هم ندارند، بیش از 2 درصداز تولید ناخالص داخلی را به بودجه نظامی اختصاص داده اند.
'لی جیه' از كارشناسان نیروی دریایی چین می گوید این كشور همواره به دنبال مسیری صلح آمیز برای روابط با كشورهای دیگر بوده است و از بودجه دفاعی برای حراست از خود بهره می گیرد و تهدیدی برای كشورهای دیگر نیست.
وی می افزاید كه افزایش بودجه هم طبیعی است زیرا چین با فشارها و چالش های نظامی بخصوص از ناحیه آمریكا و متحدانش در منطقه روبرو است و باید برای هر گونه شرایطی آماده باشد.
چین بین سال های 2009 تا 2016 میلادی همواره رشدی بالای 10 درصد در بودجه ارتش را به ثبت رساند اما پس از آن در این سال بود كه شی جین پینگ فرمانده كل قوا اعلام كرد شمار نیروهای ارتش 300 هزار نفر كاهش می یابد و به دنبال آن رشد بودجه كمتر شد.
این در شرایطی است كه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا برای بودجه ارتش در سال 2019 میلادی از كنگره درخواست 750 میلیارد دلار كرده است كه 174 میلیارد آن برای صندوق نبردهای خاص ذخیره خواهد شد.
در اطراف چین هم كشورهای دیگر در حال افزودن بر توان نظامی خود هستند در سال جاری میلادی دولت استرالیا از قرارداد 50 میلیارد دلاری برای افزودن 12 زیردریایی هجومی به نیروی دریایی خبر داد و سنگاپور چهار زیردریایی جدید از آلمان تحویل گرفت.
چین همچنین به افزایش بودجه نظامی نیاز مبرم دارد زیرا این كشور می خواهد تا سال 2035 میلادی دستكم 6 ناو هواپیمابر در اختیار داشته باشد و دومین ناو هم در حال گذراندن دوران آزمایشی است.
دریادار خه لین از اعضای كنفرانس مشورت سیاسی خلق چین در پكن می گوید: ما بزرگترین ارتش جهان را در اختیار داریم و بخشی از بودجه برای این نیروها هزینه می شود.
وی می افزاید كه نیروهای ارتش چین نزدیك به 2 میلیون نفر هستند و قدرت رزمی آنها باید ارتقا یابد و با این حال افزایش بودجه خیلی زیاد نبوده و تنها بر اساس نیاز كشور و ارتش است.
امسال همچنین مصادف با هفتادمین سالگرد تاسیس چین نو و ایجاد نیروی هوایی این كشور است و 23 آوریل در آبهای چینگ دائو در شرق چین یك رزمایش بزرگ نیروی دریایی و در ماه اكتبر در روز ملی این كشور رژه بزرگ ارتش برگزار می شود.
ناگفته نماند كه رشد اقتصادی چین در سال 2018 میلادی به 6.6 درصد رسید كه پایین ترین رقم در 28 سال گذشته بوده است كارشناسان معتقد هستند كند شدن روند توسعه اقتصادی چین احتمالا در كاهش رشد بودجه دفاعی كشور تاثیر گذار بوده است بخصوص آنكه رشد اقتصادی برای سال 2019 میلادی هم بین 6 تا 6.5 درصد براورد شده است.
آساق**231**1904**1663**

سرخط اخبار جهان