۱۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۵۱
کد خبر: 83233787
۰ نفر
شهرداری: مشكل آبنمای برج آزادی برطرف نشده است

تهران- ایرنا- شهردار منطقه 9 تهران می گوید آبنمای مركزی میدان آزادی راه گذر آبدهی به زیر مجموعه برج دارد كه ممكن است فعال شدن آن مشكلاتی را برای این سازه ایجاد كند.

سید علی مفاخریان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آبنمای مركز میدان كه به آبنمای خطی معروف است دارای شبكه زهكش است كه به دلیل تعمیرات سال های گذشته در كف میدان آسیب دیده است.
وی ادامه داد: به همین علت ممكن است فعال شدن این آبنما به دلیل داشتن گذردهی آب در قسمت های مختلف، مشكلاتی را ایجاد كند.
به گزارش ایرنا روز گذشته رسانه ها به نقل از شهردار منطقه 9 تهران در نشست خبری اعلام كردند: «نشت آب در زیر پایه‌های برج آزادی اتفاق افتاده است كه در این خصوص كمیته‌ای تشكیل شده و درصددیم این مشكل را هر چه زودتر برطرف كنیم».
به نقل از مفاخریان نقل شده بود: سال 52 ساخت میدان آزادی به اتمام رسیده است و نگهداری آن فراموش شده بود البته مجموعه برج در اختیار بنیاد رودكی است و اقدامات نامناسب سال‌های گذشته در میدان آزادی موجب شده بود كه این میدان و برج با مشكل مواجه شود.
شهردار منطقه 9 تهران اما امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این زمینه پاسخ داد: من در نشست دیروز نگفتم الان نشت آب دارد و رسانه ها اشتباه نوشته اند؛ خبرنگاری در این زمینه پرسید كه موضوع نشت حل شده یا خیر و من پاسخ دادم این موضوع مربوط به آبنما بوده است.
مفاخریان همچنین با بیان اینكه این آبنما در حال حاضر آب ندارد خاطرنشان كرد: این امر (فعال شدن آبنما و آبدهی آن به زیر برج ) باید از نظر فنی مجددا بررسی شود.
شهردار منطقه 9 با بیان اینكه میدان آزادی حالت «تشتك مانند» دارد كه آب از قسمت های مختلف می تواند داخل آن نفوذ كند یادآور شد: باید نقطه ای كه آب در آن نفوذ می كند بررسی كارشناسی شود كه آیا آن نقطه در كف مشكل دارد یا خیر؟
وی با اشاره به اینكه این نقص باید برطرف شود و معلوم نیست در چند نقطه گذردهی آب وجود دارد تصریح كرد: این مساله ناشی از بازسازی و تعمیرات غیراصولی كف محوطه برج در سال های گذشته است.
به گفته مفاخریان باوجود اعلام مجموعه برج مبنی بر آبدهی نداشتن، موضوع مجدد در حال آزمایش و بررسی كارشناسی است.
شهردار منطقه 9 با بین اینكه البته این موضوع تهدید خطر برای برج آزادی نیست گفت: این مشكلی است كه برطرف نشده و همچنان وجود دارد اما تاكنون مدیریت شده است.
وی یادآور شد: آبنماهایی كه در محور دور میدان هستند بیش از 20 سال خاموش بودند كه دهه فجر امسال به بهره برداری رسیدند و با توجه به اینكه بازسازی شدند مشكل آبدهی ندارند.
برج آزادی به عنوان یكی از نمادهای تاریخی تهران و ایران در غرب پایتخت واقع شده است.
تهرام/9353/ 1008