راه آهن قزوین - رشت با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد

رشت - ایرنا - راه آهن قزوین - رشت عصر امروز (چهارشنبه) با حضور رئیس جمهوری افتتاح رسمی و بهره برداری شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا دولت تدبیر و امید به منظور توسعه خطوط ریلی كشور، پنج طرح اولویت‌دار را با عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی كلید زد كه اتصال پنج استان به شبكه ریلی اصلی‌ترین هدف آن بود و در این راستا احداث خط آهن قزوین به رشت هم یكی از طرح ها محسوب می شد تا اتصال استان های گیلان و قزوین از طریق ریل هم ممكن شود.
راه آهن قزوین - رشت بصورت یك خطه، بـا سرعـت 160 كیلومتر بر ساعت برای قطارهای مسافربری و 120 كیلومتر بر ساعت برای قطارهای باری، از ایستگاه سیاه چشمه در استان قزوین شروع شده و با عبور از روستاهای كوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد. این مسیر ریلی از ایستگاه رشت دو شاخه شده كه یك شاخه با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل شده و شاخه دوم آن به شهر مرزی آستارا در منتهی الیه غرب گیلان می رسد.
همچنین تعداد 9 ایستگاه شامل دستجرد، كوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیربازار در این مسیر احداث و پیش بینی شده است. این طرح علاوه بر آنكه از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر برای استان های قزوین و گیلان اهمیت دارد، از نظر ایجاد یك كریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات كشور و همچنین ترانزیت كالا از مناطق شمالی كشور به خلیج فارس و آب های آزاد بین‌المللی و دیگر كشورهای همسایه ایران بسیار مهم است.
ساخت پروژه راه آهن قزوین - رشت از سال 1385 آغاز شده و این مسیر در قالب هشت قطعه كار می شود؛ این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه 10 میلیون تن بار را حمل و سه میلیون و 800 هزار مسافر را جابجا كند.
خط ریلی قزوین - رشت 53 دستگاه تونل به طول 22 كیلومتر دارد؛ همچنین بزرگترین پل راه آهن كشور به طول یك هزار و 430 متر روی سد منجیل است.
برای احداث راه آهن قزوین - رشت بیش از 25 كیلومتر تونل، حدود 9 كیلومتر پل بزرگ، 22 میلیون متر مكعب خاكبرداری و خاكریزی انجام و افزون بر یك هزار و 850 میلیارد تومان هزینه شده كه در صورت قیمت گذاری روز، حدود پنج هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
اول آذرماه امسال قطار قزوین - رشت حركت آزمایشی خود را با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از ایستگاه قزوین آغاز كرده بود.
رئیس جمهوری، جمعی از وزیران و اعضای هیأت دولت امروز و فردا (چهارشنبه و پنجشنبه) میهمان گیلانی ها هستند .
رئیس جمهوری پیش از این نیز در اواخر فروردین ماه سال 94 در پانزدهمین سفر استانی خود و نیز اوایل فروردین ماه سال 96 برای بهره برداری از چندین پروژه مهم عمرانی و صنعتی، به گیلان سفر كرده بود.
7296 / 2007

سرخط اخبار استان‌ها