۱۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۶
کد خبر: 83233752
۰ نفر
جنجال آفريني سخنان رييس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال

تهران- ايرنا- اظهارات اسماعيل حسن‌زاده، رييس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال ايران در يك برنامه راديويي، توهين به بازيكنان شهرستاني تلقي و از سوي برخي ورزشكاران، شخصيت ها و رسانه ها صحبت هايي غير مسئولانه، بي انضباطي در سخن و خود برتربينانه خوانده شد.

به گزارش گروه نشريات خبري، سخنان دو روز گذشته «اسماعيل حسن‌زاده» در گفت و گوي تلفني با يكي از برنامه‌هاي راديويي مبني بر اين كه«وقتي يك جوان دو روز است از شهرستان به تهران آمده و تريبون براي او مهيا مي شود كه به راحتي عليه وزير و صدا و سيما حرف بزند»، باعث شد برخي ورزشكاران، شخصيت ها به آن واكنش نشان داده و همچنين در فضاي مجازي با هشتك «با افتخار يك شهرستاني‌ام» مورد اعتراض قرار گيرد.
بررسي روزنامه ها، خبرگزاري ها و تارنماهاي داخلي نشان مي دهد كه رسانه هاي منتسب به جريان اصلاح طلب با انتقاد از سخنان رييس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال ايران عنوان داشتند: سخنان رئيس كميته انضباطي فوتبال كه بسياري آن را نشان بي‌انضباطي وي مي‌دانند سوالات زيادي را در ذهن مخاطبان ايجاد كرده است. سوالاتي از اين دست كه چرا رئيس كميته انضباطي فوتبال در پاسخ به يك پرسش ساده و به جاي پاسخگويي به افكار عمومي آن قدر برآشفت كه اصالت شهرستاني خود را هم فراموش كرد؟
مهم ترين عبارت هاي كانوني به كار گرفته شده از سوي اين جريان رسانه اي عبارتند از: ايران فقط تهران نيست، ايران همه ايران است؛ آقاي حسن‌زاده چرا چنين برچسبي را براي تخريب منتقدين به كار برده است؟؛ جرم؟ شهرستاني‌بودن!؛ صحبت‌هاي غيرمتفكرانه، غيرمسئولانه، خودبرتربينانه و توهين‌آميز از سوي يك مسوول؛ صحبت‌هاي جنجالي اسماعيل حسن‌زاده؛ حسن زاده از همان ابتدا شمشير را از رو بست؛ حسن زاده با گاردي فراوان و با الفاضي نادرست گفت و گو را آغاز كرد؛ سخنان مغالطه آميز حسن زاده؛ شهرستاني‌جماعت هيـس!؛ بي‌انضباطي در سخنان رئيس كميته انضباطي فوتبال؛ كاربران فضاي مجازي با لحني طنزآميز يا جدي به اين موضوع واكنش نشان دادند؛ استفاده از واژه شهرستاني، دهاتي، بالاشهر و پايين‌شهر و يا كلماتي از اين دست را فقط آقاي حسن‌زاده استفاده نمي‌كند؛ هيچ كس به واسطه رنگ پوست، نژاد و شهرستاني و دهاتي بودنش سنجيده نمي‌شود.
گفتني است؛ از ميان رسانه هاي نزديك به جريان اصولگرا سايت مشرق نيوز به اين موضوع پرداخته و در اين ارتباط واكنش برخي شخصيت ها را بازتاب داده و مي نويسد: اظهارات اخير اسماعيل حسن‌زاده مبني بر «شهرستاني» بودن يك فوتباليست، واكنش‌هاي زيادي را در فضاي مجازي برانگيخت.سردار كمالي، معاون ستاد كل نيروهاي مسلح در اينستاگرام به اظهارات اخير رئيس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال واكنش نشان داد.

رسانه هاي اصلاح طلب
----------------------
** انتقاد به سخنان رييس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال
«ايران فقط تهران نيست، ايران همه ايران است» عنوان گزارش روزنامه اعتماد است كه در بخشي از آن مي خوانيم: سوالي كه بايد از آقاي حسن‌زاده پرسيد اين است كه چرا چنين برچسبي را براي تخريب منتقدين به كار برده است؟ آيا ايشان جزو كساني به شمار مي‌روند كه گمان مي‌كنند در مركزنشيني امتياز مثبتي وجود دارد كه ساير ايراني‌ها از آن بي‌بهره‌اند؟ آيا آن امتيازات ويژه باعث مي‌شود كه يك نفر كه از بچگي ساكن تهران بوده بتواند نسبت به وزير انتقاد كند اما كساني كه تازه به تهران آمده‌اند نه؟ اگر ايشان چنين تصور مي‌كنند، خوب است در اسرع وقت نسبت به تبيين مواضع‌شان اقدام كنند و آن امتيازات ويژه را بشمارند. با اين حال به نظر مي‌رسد رييس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال به دليل ديگري برچسب مورد نظر را براي منتقدينش به كار برده و آن هم كوچك كردن افرادي است كه رو در رويش ايستاده‌اند.

روزنامه شرق در مطلبي با عنوان «جرم؟ شهرستاني‌بودن!» مي نويسد: پاسخ حسن‌زاده اما به اتفاقات اخير در فوتبال نه‌تنها باعث فروكش‌كردن آن نشد بلكه هجمه‌اي قابل ‌انتظار به صحبت‌هاي غيرمتفكرانه او در پي داشت. حسن‌زاده در گفت‌وگويي راديويي به‌يك‌باره با اشاره غيرمستقيم به اظهارات وريا غفوري پرداخت و انتقادات مدافع راست استقلال تهران از وزير امور خارجه و مسائل اقتصادي را اين‌گونه پاسخ داد: «جواني كه دو روز است به تهران آمده و معروف شده، به خودش اجازه مي‌دهد به وزير مملكت، مدير باشگاه، صداوسيما، رئيس‌جمهور و ... انتقاد كند؛ پس هركسي مي‌تواند اين كار را بكند و در اين ميان بايد كالبدشكافي شود كه ما چرا اين‌گونه هستيم. مثلا راديو بيايد و از ميان تمام اتفاقاتي كه مي‌تواند براي فوتبال مفيد باشد، من را روي خط برنامه‌اي بياورد و حرف‌هاي آقاي رحمتي را پررنگ كند تا من جوابي بدهم؛ در اين ميان حاشيه جديدي توليد شود».همين صحبت‌هاي غيرمسئولانه و توهين‌آميز و خودبرتربينانه از يك مقام مسئول كافي بود تا بار ديگر اتحاد ورزشي‌ها و حتي غيرورزشي‌ها را در برابر اظهارات نسنجيده رئيس كميته انضباطي در برداشته باشد. در دو روز اخير با همين اظهارنظرها هشتگ «با افتخار يك شهرستاني‌ام» توسط كاربران به‌عنوان يك ترند پربازديد به كار برده شد. واكنش ورزشكاران اما در حمايت از وريا غفوري و البته جمله توهين‌آميز حسن‌زاده هم در نوع خود جالب بود.

در مطلبي روزنامه مردم سالاري عنوان داشت: صحبت‌هاي جنجالي اسماعيل حسن‌زاده رئيس كميته انضباطي با واكنش‌هاي زيادي همراه شد. چند سال پيش بود كه مجتبي شريفي، رئيس وقت كميته انضباطي واژه‌اي را به ديكشنري فوتبال ايران اضافه كرد به نام «مغالطه». در لغت اين كلمه به معناي قياس فاسدي است كه منتج به نتيجه صحيح نباشد و فساد آن يا از جهت ماده است يا از جهت صورت و يا از جهت صورت و ماده هر دو. حالا در گفت‌وگوي تلفني رئيس كنوني كميته انضباطي شاهد چنين عملي بوديم. اسماعيل حسن زاده در مصاحبه‌اي تلفني با برنامه راديويي تهران ورزشي با گاردي فراوان و با الفاضي نادرست گفت و گو را آغاز كرد؛ ادامه داد و به پايان رساند. او از همان ابتدا شمشير را از رو بست و در پاسخ به اين سوال كه فرق كميته انضباطي و كميته اخلاق و حيطه كاري آنها در چيست به جاي پاسخ دادن، رسانه‌ها را به مطالعه در اين باره فراخواند. اين در حالي است كه سوال پرسيده شده توسط مجري برنامه به خاطر اطلاع شنونده و مخاطب عام بوده و حسن زاده مي‌بايست درباره اين سوال مهم صحبت مي‌كرد كه اين اتفاق رخ نداد.
اين روزنامه افزود: حسن زاده به جاي پاسخ دادن به اين سوال واضح، با گفتن جملاتي عجيب هم مغالطه كرد و هم باعث شد تا يك موج شديد مردمي عليه او شكل بگيرد و دقيقه به دقيقه به حاميان آن اضافه شود.

«شهرستاني‌جماعت هيـس!» عنوان گزارش روزنامه همدلي است.
در بخشي از آن مي خوانيم: بسياري بر اين اعتقاد هستند كه رئيس كميته انضباطي فوتبال كه انتظار انضباط بيشتري نسبت به مردم عادي از وي مي‌رود، از واژه «شهرستاني» با هدف كوچك شمردن، توهين و تخريب استفاده كرده است و به همين دليل اظهارات او را تبعيض آميز تلقي مي‌كنند كه حتي نياز به بررسي انضباطي و صدور حكم براي وي دارد.
اين روزنامه افزود: سخنان رئيس كميته انضباطي فوتبال كه بسياري آن را نشان بي‌انضباطي وي مي‌دانند سوالات زيادي را در ذهن مخاطبان ايجاد كرده است. سوالاتي از اين دست كه چرا رئيس كميته انضباطي فوتبال در پاسخ به يك پرسش ساده و به جاي پاسخگويي به افكار عمومي آن قدر برآشفت كه اصالت شهرستاني خود را هم فراموش كرد؟ آيا بين شهرستاني‌ها با پايتخت نشينان آن قدر تفاوت عميق است كه رئيس كميته انضباطي براي تحقير و كوچك شمردن شخصي به آن پناه برده است؟ آيا شهرستاني ها حق سوال و انتقاد ندارند؟ گفتن واژه شهرستاني در رسانه ملي و متهم كردن ديگران در قبال پرسيدن يك سوال ساده از جانب رئيس كميته انضباطي عجيب نيست؟

خبرگزاري ايسنا نوشت: ظاهرا آقاي رئيس كه وظيفه قانوني او كنترل انضباط و ادب است، طي مصاحبه‌اي احساس كرده اگر از صفت «شهرستاني» براي وريا غفوري استفاده كند، او را بيشتر تحقير كرده است! چند روز قبل، وريا غفوري در يك استوري اينستاگرامي به اظهارات محمدجواد ظريف - وزير امور خارجه - در خصوص حضور ايران در منطقه، واكنش نشان داده بود.

** واكنش ها در فضاي مجازي
روزنامه آرمان با تيتر «#با_افتخار_شهرستاني‌ام» نوشت: اظهارات حسن‌زاده باعث شد كه موجي در شبكه‌هاي اجتماعي عليه رئيس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال راه بيفتد. هرچند او بعدا درباره اين اظهارات توضيح داد و تاكيد كرد كه برداشت درستي از اين حرف‌ها نشده، اما هم‌چنان واكنش‌ها به اين اظهارات ادامه دارد.
اين روزنامه افزود: كاربران فضاي مجازي با لحني طنزآميز يا جدي به اين موضوع واكنش نشان دادند و نوشته‌اند كه چنين تفكيكي توهين به شعور و سطح آگاهي مردم است و خيلي‌ها با افتخار، نام شهرستاني كه در آن متولد شده‌اند را منتشر كرده‌اند. مثلا يكي از كاربران نوشته‌است: «واقعا آدم متأسف مي‌شه از خوندن اين نظرات. انگار كه تهراني‌ها مال يه كشور و شهرستاني‌ها مال يه كشور ديگه هستن. يادتون نره كه اگر شهرستاني‌ها رو بي‌فرهنگ خطاب كنيد در نهايت اين توهين به خودتون هم برمي‌گرده. اگر خيلي بافرهنگ هستين ياد بگيرين كه به ديگران هم ياد بدين، به‌جاي اينكه به جون هم بيفتين به هم آگاهي بدين و براي رشد و ترقي همه تلاش كنيد.»كاربر ديگري نوشته است: «اين هم نمونه‌اي از خودخواهي. مگه ايران فقط تهرانه؟ از كجا اين فرهنگ رو تهراني‌ها آوردند كه شهرستاني‌ها ندارند؟ تلويزيونتون با ما فرق مي‌كنه يا قوانين راهنمايي و رانندگي شما كه يه پلاك غيرتهراني مي‌بينيد تمام هم و غمتون رو مي‌ذاريد براي سبقت گرفتن‌هاي غيرمجاز ازاون ماشين و به خيال خودتون ترسوندنش؟»

روزنامه ابتكار عنوان داشت: جنجال تازه‌اي فوتبال را فراگرفته است. جنجالي كه درپي اظهارات رئيس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال مطرح شده است. هرچند قاضي اسماعيل حسن‌زاده درباره استفاده از واژه شهرستاني بعدا توضيح داد اما هشتك #با_افتخار_شهرستاني‌ام و #شهرستاني در شبكه‌هاي اجتماعي داغ شده است.

به گزارش سايت انتخاب، مسعود شجاعي در صفحه اينستاگرام با عكسي از وريا غفوري كه اظهارات و نقدهايش در هفته‌هاي گذشته جنجالي شده بود، نوشته است: 'ما جوانان شهرستاني هستيم كه به تهران آمديم كه با خوردن نان بازو و تلاش خودمان آرزو و روياهايمان را محقق سازيم، نه با سفارش و رانت.....!! '.

**فقر فرهنگي در سخنان
روزنامه آفتاب يزد مي نويسد: استفاده از واژه شهرستاني، دهاتي، بالاشهر و پايين‌شهر و يا كلماتي از اين دست را فقط آقاي حسن‌زاده استفاده نمي‌كند اينها حاصل فرهنگي چند ده ساله است كه باعث شده ما افرادي را كه در شهر‌هايي غير از تهران زندگي مي‌كنند و يا از نگاه ما انسان‌هاي فرهيخته‌اي نيستند را شهرستاني بناميم و از اين واژه براي تحقير آنها استفاده كنيم!اين موضوع ريشه در فرهنگ و آموزش ما دارد و براي تغيير آن نياز‌مند اين هستيم كه در اين زمينه فرهنگ سازي شود. مي‌بايست از كودكي به جامعه آموزش داد كه هيچ كس به واسطه رنگ پوست، نژاد و شهرستاني و دهاتي بودنش سنجيده نمي‌شود، و اين توانايي، شخصيت و شيوه رفتاري آدم‌ها است كه به آنها هويت مي‌بخشد.

** دوري از جنجال
به گزارش خبرگزاري ايسنا محسن خليلي سرپرست پرسپوليس معتقد است نبايد به حواشي فوتبال دامن زد و پرداختن به اظهارات اسماعيل حسن‌زاده موجب ضرر مردم و فوتباليست‌ها مي‌شود. نبايد به حواشي بپردازيم و بايد كار را به سياست مداران بسپاريم.

رسانه هاي اصولگرا
------------------
سايت مشرق نيوز نوشت: اظهارات اخير اسماعيل حسن‌زاده مبني بر «شهرستاني» بودن يك فوتباليست، واكنش‌هاي زيادي را در فضاي مجازي برانگيخت.سردار كمالي، معاون ستاد كل نيروهاي مسلح در اينستاگرام به اظهارات اخير رئيس كميته انضباطي فدراسيون فوتبال واكنش نشان داد.
گروه نشريات خبري
پژوهشم**9351**1025

سرخط اخبار پژوهش