هكرهای چینی به دانشگاه‌های آمریكا و كانادا حمله كردند

تهران - ایرنا - روزنامه اكونومیك تایمز اعلام كرد كه، هكرهای چینی باهدف سرقت تحقیقات نظامی دریایی بیش از 27 دانشگاه در ایالات‌متحده و كانادا را مورد هدف حمله سایبری قرار داده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از این روزنامه، دانشگاه های هاوایی، واشنگتن، پن استیت، دوك یونیورسیتی و ماساچوست از جمله این دانشگاهها هستند كه به آنها حمله هكری شده است.
به گزارش كارشناسان حوزه دفاع سایبری، در كنار دانشگاه‌های آمریكا و كانادا برخی از دانشگاه‌های حوزه جنوب شرقی آسیا نیز مورد حمله هكرهای چینی قرارگرفته‌اند.
بر اساس گزارش شركت امنیتی آی دیفینس، هكرها با ارسال فیشینگ های جعلی به دانشگاه‌ها، خود را شریك دانشگاهی دیگر كشور معرفی كرده‌اند اما در حقیقت با باز كردن پیام آنان بدافزار بلافاصله وارد سیستم‌عامل كامپیوترهای دانشگاهها شده است.
جیمز دورسری كارشناس امنیت سایبری در مصاحبه با فاكس نیوز گفت، فرماندهی نیروی دریایی امریكا به‌تازگی به ماهیت جدی تهدیدات سایبری پی برده است و به‌طور مداوم به توسعه فرهنگ و آگاهی كاركنان در حوزه امنیت سایبری در كنار تقویت قابلیت‌های فناوری اطلاعات روی آورده است.
یادآور می‌شود خبر حمله سایبری هكرهای چینی به دانشگاه‌های آمریكا و كانادا درزمانی رخ می‌دهد كه وزارت دادگستری كانادا حكم استرداد منگ وانژو مدیر مالی هوآوی به امریكا را تأیید كرده است.
دادگستری كانادا روز 10 اسفند 97 (اول مارس) اعلام كرد كه اجازه می‌دهد روند قضایی استرداد منگ وانژو، مدیر مالی شركت چینی هواوی، به آمریكا انجام شود.
خانم منگ وانژو دسامبر سال 2018، به اتهام نقض تحریم‌های آمریكا و شركت در توطئه‌ای برای كلاه‌برداری از بانك‌ها و دزدیدن اسرار تجاری در ونكوور بازداشت شد.
سفارت چین در اوتاوا پایتخت كانادا، در مقابل تصمیم كانادا مبنی بر موافقت با استرداد خانم منگ وانژو به آمریكا، ابراز ناخرسندی كرده است.
این سفارت در بیانیه‌ای موضع خود را چنین بیان كرده است: «طرف چینی از این تصمیم كانادا به‌شدت ناخشنود است. این یك پرونده صرفاً قضایی نیست، بلكه یك پرونده سیاسی علیه یك شركت فناوری معتبر چینی است.»
بازداشت خانم منگ باعث ایجاد تنش در روابط دیپلماتیك چین و كانادا شده است.
آساق**9473**1663**

سرخط اخبار جهان