۱۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۶
کد خبر: 83233750
۰ نفر
34 خطر طبیعی در ایران ثبت شده است

مشهد- ایرنا- سرپرست سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور گفت: از حدود 43 خطر طبیعی جهان 34 خطر در ایران ثبت شده است.

علیرضا شهیدی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران مشهد افزود: یكی از اهداف این سازمان شناخت مخاطرات زمین شناسی است كه می تواند كمك بزرگی برای سایر بخش های كشور باشد.
وی با بیان اینكه اكتشاف در توسعه پایدار كشور نقش مهمی دارد اظهار داشت: اكتشاف باعث می شود توزیع عادلانه ثروت در تمام مناطق كشور انجام شود.
وی گفت: بیشتر اكتشافات معادن مهم ایران در مناطق محروم قرار دارند كه با این اكتشافات توزیع ثروت در تمام مناطق كم برخوردار میسر می شود.
شهیدی با بیان اینكه اكتشافات در دنیا به اتمام رسیده و همه به دنبال مخازن پنهان هستند، افزود: هم اكنون عمق اكتشافات مخازن پنهان در حوزه زمین شناسی در كشوری مانند آمریكا به 38 متر رسیده است در حالی كه این میزان در ایران نیم متر است.
وی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در افق 1404 شناسایی 55 میلیون تن فولاد و ذخایر آهنی دنبال خواهد شد.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای كشف و شناسایی ذخایر پنهان كشور گفت: افزایش سه برابری اكتشافات در افق جدید برنامه ریزی شده است كه این امر نیازمند اعتبارات كافی است.
شهیدی افزود: در مشهد 2 مخاطره شناسایی شده است كه مهم ترین آن كمبود منابع آب است كه به دنبال شناسایی منابع جدید آب از كوههای هزار مسجد هستیم و از سوی دیگر بیشتر دشت های استان فرونشست داشته اند.
3027/ 8005 / 6053

سرخط اخبار استان‌ها