دومین دفتر اشعار منتشر نشده نیما یوشیج چاپ شد

تهران- ایرنا- «نوای كاروان» دومین دفتر از مجموعۀ اشعار منتشرنشدۀ نیما یوشیج، مستنسخ از گنجینۀ دست‌نوشته‌های وی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به چاپ رسید.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، نخستین دفتر اشعار منتشرنشدۀ نیما در سال 1396 با عنوان «صد سال دگر» به تصحیح دكتر سعید رضوانی و دكتر مهدی علیائی‌مقدم گردآوری شد كه انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در 264 صفحه به چاپ رسانید.
مهم‌ترین تفاوت این دفتر با دفتر پیشین به فرم اشعار مربوط است. اشعار این دفتر، علاوه بر سه دستۀ كلاسیك، نوقدمایی و نیمایی كه قریب به اتفاق آثار شعری نیما را در خود جای داده‌اند، هفت اثر دیگر را هم شامل می‌شود كه در هیچ‌یك از دسته‌های یادشده نمی‌گنجد و تحت عنوان «اشعار و قطعات در قالب‌های دیگر» دسته‌بندی شده‌اند.
در این دفتر قطعاتی به چشم می‌خورد كه نشان‌دهندۀ قالب‌ها و الگو‌های عروضی متفاوت با دسته‌های نام‌برده هستند، برای مثال: دو قطعه با عنوان «حكایت» كه بر طرح حكایت‌های گلستان سعدی نوشته شده‌اند، یعنی آمیخته‌ای از نظم و نثر، شعر «ترك آشیانه» هجائی است، شعر «قطره‌ای از دریا» سروده‌ای است كه شاعر در یكی‌دو سطر آن به وزن هجائی میل كرده است.
شعر «چشمان یار» ترانه‌ای است كه برای اجرای آهنگین سروده شده است، قطعۀ «تو با منی» بی‌وزن است و قطعۀ «نوای كاروان» نیز به سبك كلاسیك آغاز می‌شود، بی‌وزن ادامه می‌یابد و با چند سطر نیمایی پایان می‌گیرد.
نوای كاروان به تصحیح دكتر سعید رضوانی گردآوری شده است كه انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در ۲۵۶ صفحه و با شمارگان یكهزار نسخه، به بهای ۳۵۰هزار ریال منتشر كرده است.
فراهنگ**3009** 9053

سرخط اخبار فرهنگ