۱۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۵
کد خبر: 83233746
۰ نفر
پایان عملیات مرمت دخمه‌های مردگان مصر

تهران – ایرنا – عملیات مرمت و بازسازی دخمه‌های مردگان «كوم الشقافه» در غرب اسكندریه مصر كه در معرض نشست آب های زیرزمینی قرار داشت، به پایان رسید.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، خبرگزاری رویترز در خبری در این خصوص نوشت: این دخمه‌ها، در دهه نخست قرن بیستم كشف شد.
عملیات مرمت این مكان اواخر سال 2017 آغاز شد و آژانس توسعه بین‌المللی آمریكا مبلغ پنج میلیون و 700 هزار دلار به این عملیات اختصاص داد.
بخشی از این مبلغ همچنین به آموزش كارمندان وزارت آثار باستانی مصر تعلق گرفت.
«خالد العنانی» وزیر آثار باستانی مصر گفت: این اثر، چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت كه مهمترین آن، عملیاتی بود كه شورای عالی آثار باستانی نظارت بر آن را برعهده داشت.
وی افزود: اما متاسفانه نشت آب مجددا در این مكان گزارش شد و شكایاتی از طرف نمایندگان پارلمان، آژانس‌های گردشگری و باستان‌شناسان در این رابطه به رسید كه ما را برآن داشت تا با آژانس توسعه بین‌المللی آمریكا برای مرمت این مكان، همكاری كنیم.
دخمه‌های مردگان كوم الشقافه، آثاری منحصر به‌فرد است كه نمونه‌هایی از معماری مصر باستان و معماری یونانی – رومی را در خود داراست.
این دخمه‌ها، داخل تخته سنگی در سه سطح حك شده‌اند. سطح زمینی به واسطه نشت آب‌های مزارع اطراف و آب فاضلاب، صدمه دیده است.
براساس این گزارش، وزارت آثار باستانی مصر پیشتر نیز با آژانس توسعه بین‌المللی آمریكا در زمینه پروژه‌هایی در قاهره، جیزه، الاقصر و اسوان، همكاری داشته است.
وزیر آثار باستانی مصر گفت كه پروژه مشابهی نیز روز 25 ماه مارس (5 فروردین 1398) در معبد «كوم امبو» واقع در استان اسوان، كلید می‌خورد.
مصر در حال احیای صنعت گردشگری‌اش به‌عنوان منبع مهم تامین ارز خارجی است.
صنعت گردشگری مصر پس از انقلاب سال 2011 كه به ساقط شدن «حسنی مبارك» دیكتاتور وقت این كشور از قدرت انجامید، به شدت دچار خسران شد.
همچنین حملات تروریستی در مصر كه در برخی موارد حتی گردشگران را هدف قرار می داد، به این صنعت، ضربه بزرگی وارد كرد.
فراهنگ ** 9109 ** 1355 **

سرخط اخبار فرهنگ