بغداد حامی ایران در برابر تحریم ها است

تهران-ایرنا- رییس مجلس عراق با تاكید بر این كه بغداد حامی ایران در برابر تحریم ها است، گفت: امروز زمان آن رسیده كه به دنبال تامین منافع ملت هایمان باشیم و در این راستا لازم است در حوزه اقتصادی و سایر حوزه ها با یكدیگر همكاری داشته باشیم.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق امروز چهارشنبه در دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پیرامون مسائل منطقه و ضرورت مبارزه با تروریسم گفت وگو كرد.
محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق در این دیدار ضمن قدردانی از میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز با هیاتی به دیدار شما آمدیم كه از بیشتر گروه ها و طیف های مختلف سیاسی كشور عراق هستند كه نشان می دهد تمام گروه های سیاسی این كشور علاقمند هستند با ایران در ارتباط باشند.
وی با اشاره به اینكه ایران و عراق مشتركات فراوانی از نظر جغرافیایی و دینی با یكدیگر دارند، افزود: تركیب سیاسی امروز عراق تجربه ساده ای است. روسای قوا در این كشور با هم تفاهم بالایی دارند و گروه ها و جریانات سیاسی این كشور براساس برنامه انتخاباتی و نه وابستگی به طوایف و گروه های قومی و مذهبی شكل گرفته اند به همین دلیل در این اعتلاف شكل گرفته از تمام گروه های قومی و مذهبی این كشور حضور دارند.
الحلبوسی یادآور شد: دستاورد این ائتلاف شكل گرفته در نخستین گام مبارزه با گروه تروریستی داعش بود كه عراق توانست در برابر این سازمان افراطی گرا به موفقیت برسد كه تحقق این امر نیز با همكاری دوستانمان شكل گرفت كه در رأس آن ها ایران قرار دارد كه ملت عراق قدردان این موضع گیری شما هستند.
وی افزود: هم اكنون باید دو نهاد قانونگذار ایران و عراق ارتباطات پیوسته ای داشته باشند و در محافل گوناگون آسیایی و بین المللی با هم در ارتباط باشند تا در پی آن ثبات در منطقه برقرار شود كه تحقق این امر نیز در گرو ایفای نقش تمام بازیگران منطقه به ویژه ایران است.
رئیس مجلس عراق با یادآوری اینكه هماهنگی بین ایران و عراق نقش موثری در ایجاد ثبات در منطقه دارد، تصریح كرد: دولت، مجلس و نهادهای گوناگون عراق موضع ثابتی در مقابل تحریم هایی كه مردم ایران را هدف قرار داده دارند و با این تحریم ها كه امروز به مردم آسیب زده است مخالف هستند.
وی افزود: تصمیم عراق این است كه خاك این كشور عرصه ای علیه هیچ كشور همسایه به ویژه ایران نباشد، این مسئله هیچگونه تغییری پیدا نمی كند چون مطابق با حاكمیت عراق بوده و خط قرمز این كشور محسوب می شود.
الحلبوسی با یادآوری اینكه عراق با چالش های گوناگونی مواجه است، خاطرنشان كرد: این چالش ها كه داعش و افراط گرایان تروریستی مرتبط است، پیرامون بازگرداندن ثبات، بازسازی كشور و بازگرداندن آوارگان عراقی به این كشور است كه حل آن ها در اولویت ما قرار دارد ضمن اینكه تحقق این امور نیازمند همكاری جامع جهانی است.
رئیس مجلس عراق گفت: تروریست و اندیشه افراط گرایی پیش از این به دنبال ضعف از گروه های مذهبی و قومی در عراق بود كه بتواند از این طریق فتنه انگیزی كند اما امروز به لطف خدا مردم عراق اعم از عرب ها، كردها، سنی و شیعه متحد هستند ضمن اینكه گروه تروریستی داعش هیچ ارتباطی با اسلام و هیچ كدام از مذاهب اسلامی ندارد.
وی یادآور شد: همان طور كه ایران موضع مثبتی در قبال مبارزه با تروریسم داشت ما هم حامی ایران در برابر تحریم ها هستیم از سوی دیگر امروز زمان آن رسیده كه به دنبال تامین منافع ملت هایمان باشیم و در این راستا لازم است در حوزه اقتصادی و سایر حوزه ها با یكدیگر همكاری داشته باشیم كه تحقق این امر نیز در گرو ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه است.
الحلبوسی اظهار كرد: هم اكنون تلاش می كنیم از طرف هیچ كشور همسایه تعدی و تعرضی علیه عراق صورت نگیرد و به صراحت در مورد ایالت متحده آمریكا صحبت می كنم ضمن اینكه امروز در منطقه از معامله غرب صحبت می كنند و ما به عنوان مسلمانان شایسته است ابتدا توافقی بین خودمان ایجاد كنیم تا از این طریق راه را برای دیگران ببندیم.
رئیس مجلس عراق در ادامه از ایران برای حضور در كنفرانس كشورهای همسایه دعوت به عمل آورد.
سیام**1058**1535

سرخط اخبار سیاست