پناهگاه گوزن زرد ساری به سامانه الكترونیكی حفاظتی مجهز شد

ساری - ایرنا - سامانه الكترونیكی حفاظتی برای نخستین بار در كشور روز چهارشنبه با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست كشور در پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری واقع در استان مازندران راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری نخستین سایت تكثیر نیمه طبیعی گوزن زرد ایرانی است.
مدیركل حفاظت محیط زیست مازندران در مراسم راه اندازی این سامانه گفت : با راه اندازی سامانه الكترونیكی حفاظتی در پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری،حلقه حفاظتی این پناهگاه از لحاظ فیزیكی و نرم افزاری تكمیل شده است.
حسینعلی ابراهیمی كارنامی افزود : این سامانه كه نخستین بار در كشور در پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری عملیاتی شد، مجهز به دوریین نظارت تصویری با حساسیت بالاست و محیط بابان در كمترین زمان در جریان خطرات ناشی از آتش سوزی و تعرض به حیات وحش قرار می گیرند.
وی تعقیب تصویری تعرض كنندگان به پناهگاه و ذخیره سازی تصاویر را از مزیت های اصلی این سامانه برشمرد.
مدیركل محیط زیست مازندران پایش پناهگاه حیات وحش را از دیگر كاركردهای مثبت سامانه الكترونیكی دانست و گفت كه راه اندازی آن حدود پنج میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه داشت .
وی مزیت دیگر سامانه الكترونیكی را شناسایی نقطه ای منطقه حفاظتی در معرض خطر به خصوص آتش سوزی دانست و اظهار داشت : در آینده نزدیك این سامانه با تجهیز نرم افزاری خطرات احتمالی را از طریق پیامك برای فرماندهی محیط بانی ، مدیركل و سایر مسئولان مرتبط ارسال می كند.
منطقه حفاظت شده دشت ناز ساری با 55 هكتار مساحت در 25 كیلومتری شمال شرق ساری واقع است و هم اكنون 35 راس گوزن زرد در این پناهگاه نگهداری می شود.
در این منطقه كه در سال 54 از منطقه تحت حفاظت به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت ، 447 گونه گیاهی شامل ممرز، راش، توسكا، انجیلی ولیلكی رویش دارد.
مازندران چهار پناهگاه حیات وحش در میانكاله بهشهر، فریدونكنار، كیاسر و دشت ناز ساری دارد.
6982/1654