۱۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۳
کد خبر: 83233639
۰ نفر
جشن بزرگ حافظان خردسال قرآن در كرمانشاه

كرمانشاه- ايرنا- بيش از 2 هزار حافظ خردسالان كرمانشاهي گرد هم آمدند و موفقيت خود در حفظ جزء سي‌ام قرآن كريم را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اين همايش بزرگ روز چهارشنبه در قالب «طرح بشارت» در سرسراي تقوي در شهر كرمانشاه برگزار شد.
مهمان ويژه برنامه «حنانه خلفي»، خردسالان حافظ كل قرآن بود كه با هنرنمايي خود شگفتي همه را برانگيخت.
او ابتدا همه سوره‌هاي قرآن را به ترتيب در يك دقيقه بيان كرد و به حاضران گفت: شما يك شماره صفحه بگوييد من جزئيات دقيق آن صفحه را مي‌گويم يا اول هر آيه‌اي را كه اشاره كنيد آدرس دقيق آن را عنوان مي‌كنم؛ همچنين اول آيات را از بالاي صفحه به سمت پايين و از پايين به بالا مي‌خوانم و اول هر صفحه را از ابتدا تا انتهاي قرآن قرائت مي‌كنم.
«ضربدري خواندن قرآن، بيان كردن سوره‌هاي قرآن با شماره صفحه و مكي يا مدني بودن آن در سه دقيقه، خواندن اول و آخر جزءها، اول و آخر سوره‌ها و اول و آخر صفحات قرآن» هم ديگر توانايي‌هاي خاص حنانه بود كه به آن اشاره كرد.
سوالات زيادي از سوي يك كارشناس قرآن و 2 مدير استاني از حنانه پرسيده شده اما او بي‌درنگ همه آنها را به درستي پاسخ گفت تا دانش‌آموزان خردسالان حاضر در سالن بارها او را با كف و صلوات تشويق كنند.
حنانه خلفي دارنده رتبه اول حفظ در سي و هفتمين مسابقات سراسري قرآن كريم به نابغه قرآني كشور معروف است طوري كه براي اولين بار تلاوت كل قرآن با صوت او توزيع شده است.
او از سن پنج سالگي شروع به حفظ قرآن كرده و در مدت 2 سال موفق به حفظ كل قرآن شده است.
اجراي شاد و جذاب «عمو نواب و آقا ماشالله» ديگر بخش جشن امروز بود كه موجي از خوشحالي و خنده را به ميان دانش‌آموزان آورد و آنها را حسابي ذوق‌زده كرد.
محمدرضا كامل نواب معروف به «عمو نواب» مجري برنامه‌هاي ديني حوزه كودك و نوجوان است.

**80 هزار دانش‌آموز كرمانشاهي حافظ جزء سي
در بخش ديگري از همايش امروز مديركل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: در سطح كشور بيش از 2 ميليون و 300 هزار دانش‌آموز و 500 هزار معلم در طرح حفظ جزء سي‌ام قرآن كريم مشاركت كرده‌اند.
به گفته محمدرضا مسيب‌زاده، «80 هزار نفر از اين دانش‌آموزان كرمانشاهي هستند.»
مجيد يزدان‌پنا‌ه، مديركل آموزش و پرورش استان كرمانشاه هم در سخناني كوتاه دانش‌آموزان را به حفظ و عمل به قرآن توصيه كرد و مديركل اوقاف و امور خيريه استان هم به آنان گفت: فقط به حفظ قرآن اكتفا نكنيد و حتما معني و مفهوم آيه‌ها را هم ياد بگيريد و تلاش كنيد تا عالم و عامل به قرآن باشيد.
حجت‌الاسلام آيت عباسيان افزود: ما امسال 218 مربي را براي كمك به حفظ قرآن توسط دانش‌آموزان به مدارس استان اعزام كرده‌ايم.

**تجليل از برگزيده ها
در پايان همايش امروز از مريم رضايي و نويد كرمي حافظان كل قرآن كريم، اميرحسين اميري، زهرا نظري، مريم مهرابي و احمدرضا رشيدي حافظان ۲۰ جزء قرآن كريم و ريحاني‌پور قاري قرآن تجليل شد.
طرح نهضت ملي حفظ جزء سي‌ام قرآن كريم از مهر 97 و با همكاري وزارت آموزش و پرورش، اوقاف و امور خيريه، فرهنگ و ارشاد اسلامي و شبكه قرآن آغاز شده كه همسو با برنامه بشارت از شبكه قرآن پيش مي‌رود.
در اين برنامه هر روز ساعت 7:30 صبح بخشي از جزء سي از راديو قرآن پخش مي‌‌شود كه به صورت همزمان يا با تاخير در همه مدارس براي دانش‌آموزان پخش مي‌شود؛ علاوه بر اين يك لوح 50 در 70 سانتيمتري هم به نام 'لوح ستارگان' در مدارس نصب شده كه با توجه به پيشرفت دانش‌آموزان در حفظ سوره‌هاي جزء سي، بخشي از آن تكميل مي‌شود.
برنامه هاي قرآني مدارس شامل چهار مرحله خواندن قرآن، انس با قرآن، حفظ قرآن و عمل به دستورات قرآن است.
استان كرمانشاه با 2 ميليون نفر جمعيت داراي 325 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصيلي است.
7444/8066
گزارش از عبدالله الماسي