قیمت آجیل مخلوط در نمایشگاه های بهاره 110هزار تومان تعیین شد

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه آجیل و خشكبار تهران اعلام كرد: قیمت هر كیلوگرم آجیل مخلوط شب عید در نمایشگاه های فروش بهاره بین 60 تا 110 هزار تومان تعیین شده است كه مردم می توانند كالای مورد نیاز خود را از این مراكز با نرخ های مناسب خریداری كنند.

«مصطفی احمدی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینكه محصول آجیل و خشكبار كشور تامین است و هیچ كمبودی در این زمینه نداریم، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و نوسان نرخ ارز قیمت تمامی اجناس در كشور روند افزایشی دارد، تا جایی كه در 11 ماهه اخیر اقلام مختلف خشكبار به طور میانگین بین 80 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته اند.
به گفته وی، این افزایش نرخ تا جایی است كه فروش این محصولات در مدت یازده ماهه امسال به یك پنجم كاهش پیدا كرده است.
احمدی اظهار داشت: با وجود تحریم ها و مشكلات در نقل و انتقال پول، مشكلی در تامین خشكبار وارداتی مورد نیاز كشور نداریم زیرا واردات اقلامی چون تخمه كدو و آفتابگردان از مبادی رسمی همچنان انجام می شود و مشكلی در تامین آنها نداریم.
وی اظهار داشت: بیش از 90 درصد مردم از آجیل و خشكبار با نرخ های كمتر از 200 هزار تومان خریداری می كنند و بخش اندكی توان خرید آجیل با قیمت های بالاتر را دارند.

** عرضه پسته 300 هزارتومانی، گران فروشی است
رئیس اتحادیه آجیل و خشكبار درباره این كه در برخی واحدهای صنفی نرخ هركیلوگرم پسته بیش از 300 هزارتومان به فروش می رسد، گفت: اكنون قیمت هر كیلوگرم پسته بین 120 تا 240 هزار تومان است.
وی اضافه كرد: در بحث آجیل و خشكبار به دلیل رتبه بندی كیفیت، امكان نرخ گذاری مصوب برای واحدهای صنفی وجود ندارد اما این بدان معنا نیست كه واحدهای قنادی و آجیل فروشی می توانند هر كیلوگرم پسته را با قیمت هایی بیش از 250 تا 300 هزارتومان به فروش برسانند.
وی تصریح كرد: عرضه پسته با نرخ 300 هزار تومان تخلف و گران فروشی است كه باید با افراد سودجو برخورد شود.
به گفته وی، اعضای اتحادیه آجیل و خشكبار به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم تلاش دارند كمترین سود را برای عرضه این محصولات دریافت كنند تا مردم شب عید خوبی را سپری كنند.

** كیفیت آجیل 20 درصد كاهش یافته است
رئیس اتحادیه آجیل و خشكبار تهران گفت: به دلیل خشكسالی ها و سرمازدگی ابتدای سال، كیفیت آجیل امسال نسبت به سال گذشته بین 10 تا 20 درصد كاهش یافته اما با این وجود نسبت به خشكبار دیگر كشورها از كیفیت بالاتری برخوردار است.
احمدی تصریح كرد: عرضه آجیل و خشكبار در قنادی های كشور تخلف بوده و نباید این محصولات در این واحدها به فروش برسد زیرا بیشتر قنادی ها از محصولات درجه دو و سوم با قیمت های بالا تهیه می كنند و با قیمت های بالا هم عرضه می كنند كه به نفع مصرف كنندگان نیست.

** راه اندازی كمپین «نه به خرید آجیل» ناموفق است
وی درباره راه اندازی كمپین «نه به خرید آجیل» اظهار داشت: اكنون آمریكا در محصول خشكبار به ویژه پسته رقیب ایران به شمار می رود به طوری كه سالانه 400 هزار تن پسته در ایالات متحده تولید می شود و تولید ایران در بهترین شرایط 200 هزار تن است اما خود آمریكایی ها نیز از پسته ایرانی به دلیل بالا بودن كیفیت مصرف می كنند.
وی گفت: بنابراین ایجاد كمپین های نه به خرید آجیل و خشكبار به نفع آمریكا است و این كمپین ها از آنجا هدایت می شوند؛ به طور مثال در شب چله نیز چنین كمپینی راه اندازی شد اما موفقیت آمیز نبود زیرا مردم آجیل مورد نیاز خود را خریداری كردند.
احمدی زمان اوج فروش آجیل را از 20 اسفند دانست و افزود: در روزهای پایانی سال تمامی واحدهای فروش آجیل و خشكبار تحت نظارت و بازرسی بهداشتی و قیمتی مستمر سازمان تعزیرات، اصناف كشور و اتحادیه در تهران و سراسر كشور قرار دارند.
رئیس اتحادیه آجیل و خشكبار گفت: اكنون یك هزار و 250 واحد صنفی آجیل و خشكبار دارای پروانه در كشور فعال است و 200 واحد درحال دریافت پروانه هستند اما هر ساله در شب عید و ایام نوروز ما با پدیده واحدهای صنفی خلق الساعه (یك شبه) روبرو می شویم كه حدود 400 واحد می شوند.
وی اظهار داشت: امسال نیز همچون سال گذشته با اعلام شكایت از سوی اتحادیه ها و اصناف ظرف مدت 12 ساعت واحدهای متخلف پلمپ و پس از آن پروندهایشان به دستگاه های قضایی ارسال می شود.
به گفته احمدی، در صورتی كه مردم در خصوص قیمت یا كیفیت محصولات عرضه شده در واحدهای آجیل، خشكبار و قنادی ها شكایتی داشته باشند، می توانند با شماره تلفن 33112313 اتحادیه در تهران و در شهرستان ها با اتحادیه های مربوطه یا شماره 124 سازمان تعزیرات و بازرسی كشور تماس بگیرند.
به گزارش ایرنا، در كشورمان سالانه حدود 200 هزار تن پسته، 160 هزار تن كشمش، 150 هزار تن مغز گردو، یك میلیون و 200 هزار تن خرما ، 35 تن انجیر، 50 هزار تن بادام درختی و 300 هزارتن نخود تولید می شود.
اكنون سالانه بیش از 2 میلیارد دلار انواع خشكبار ایران به بیش از 50 كشور جهان همچون آلمان، آمریكا، فرانسه، انگلستان، ایتالیا، اسپانیا، سوئد، نروژ، پرتغال، كشورهای حوزه خلیج فارس از جمله قطر، امارات متحده عربی، كویت، كشورهای آسیائی چین، كره جنوبی، ژاپن، استرالیا، روسیه صادر می شود.
طبق آمارها قیمت هر كیلوگرم آجیل سال گذشته برای خرده فروشی ها و با توجه به كیفیت محصول بین 42 تا 60 هزار تومان بود.
اقتصام**9186*2025