چهار ميليون نهال در مركز تحقيقات شاهرود توليد شده است

شاهرود – ايرنا- رئيس مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي استان سمنان گفت: از سال 1349 تا كنون در اين مركز بيش از چهار ميليون اصله نهال توليد و توزيع شده است.

به گزارش ايرنا، احمد دزيانيان چهارشنبه در جشن روز درختكاري افزود: از شروع كار اين مركز تاكنون بيش از 10 هزار هكتار باغ توسط اين مركز ايجاد شده است.
دزيانيان با بيان اين كه حيات و بقاي انسان ها در گرو حفظ و حراست از محيط زيست است، تصريح كرد: در هر 100 سال يك درجه دما افزايش پيدا كرده و اين امر موجب آب شدن يخچال هاي قطبي شده است.
وي افزايش دي اكسيد كربن براثر استفاده از سوخت هاي فسيلي را بسيار خطرناك خواند و افزود: بشر همواره به دنبال رفاه بيشتر در محيط پيراموني خود بوده و از محيط بيروني غافل و در حال نابودي آن است.
رئيس مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي استان سمنان اظهار داشت: طرح تغيير الگوي كشت، تهيه سند بهره وري آب، توليد و توزيع سالانه 200 هزار نهال از اقدامات انجام شده در اين مركز است.
سيد جمال عاطفي يكي از بازنشستگان اين مركز هم گفت: در سال 1349 اين مركز با عنوان ايستگاه باغباني شروع به كار كرد و در آن زمان نهال پيوندي توليد مي شد.
عاطفي با اشاره به اين كه اگر براي كاشت از نهال ميوه استفاده مي شود بايد نكاتي در نظر گرفته شود، تصريح كرد: بايد طراحي باغ اصولي بوده و درختي انتخاب شود كه با اقليم آن مكان متناسب باشد.
وي با بيان اين كه براي هر نهال بايد يك قيم نصب شود، افزود: انتخاب نهال بايد سه خصلت داشته باشد؛اصالت ژنتيكي، سلامت نهال و خصوصيات فيزيكي درستي داشته باشد.
در اين آيين جمعي از بازنشستگان مورد تقدير قرار گرفته و در پايان تعدادي نهال توسط مسوولان غرس شد.
به گزارش ايرنا، مراسم روز درختكاري در دبيرستان شاهد-شهيد جواد ابراهيمي- شاهرود نيز با حضور جمعي از مسوولان شهرستان شاهرود برگزار شد.
در اين آيين، احمد خرم معاون سياسي فرمانداري شاهرود با تجليل از شهيد محمد قنبريان گفت: با شهادت اين عزيزان نهال انقلاب آبياري شده و ما همه مديون خون شهدا هستيم.
وي طبيعت و جنگل ها را امانت الهي خواند و افزود: انسان ها امانتدار خوبي نبوده و از اين سرمايه اي كه خداوند در اختيار بشر قرار داده به خوبي نگهداري نكرديم.
خرم درختان را سرمايه اي براي بقاء، حيات و زندگي بشر دانست و تصريح كرد: بايد شكر گزار اين موهبت الهي بود و از مراتع و جنگل ها محافظت و نگهداري كرد.
معاون سياسي فرمانداري شاهرود با اشاره به برپايي زنگ درختكاري، اظهار داشت: بايد برپايي اين گونه برنامه بيشتر شده و فرهنگ درختكاري از مدارس شروع و در جامعه نهادينه شود.
وي با بيان اين كه روز درختكاري تنها به يك روز ختم نمي شود، از دانش آموزان خواست حامي محيط زيست بوده و در حفظ و نگهداري از آن كوشا باشند.
در پايان اين آيين زنگ در ختكاري به صدا در آمد و يك اصله نهال به ياد و خاطره شهيد محمد قنبريان در اين دبيرستان غرس شد.
برگزاري سرود، سخنراني، پرسش در مورد درخت و درختكاري و تقديم هديه به دانش آموزان و تقدير از خبرنگاران از جمله برنامه هاي اين آيين بود.
شهيد محمد قنبريان اعزامي از سپاه قائم آل محمد (عج) در سال 95 و در حين عمليات مستشاري در سوريه مفقود شد و پيكر وي پس از 2 سال كشف و شناسايي شده و براي خاكسپاري به زادگاهش شاهرود انتقال يافت.
1023/6167