80درصد اعتبارات دهیاری ها در دولت تدبیر و امید توزیع شد

تهران- ایرنا- معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور گفت: 80 درصد از مجموع اعتبارات توزیع شده بین دهیاری ها در شش سال دولت یازدهم و دوازدهم توزیع شده است.

سعیدرضا جندقیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از سال 1382 زمان راه اندازی نهاد دهیاری ها در كشور و تا پایان سال 1396 در مجموع 15هزار و 400 میلیارد تومان اعتبارات متمركز شامل، اعتبارت ملی و استانی بین دهیاری های كشور توزیع شده است.
وی خاطرنشان كرد: این اعتبارات تا پایان سال 1397 به 19هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت كه از مجموع این اعتبارات واریزی حدود 3هزار و 600 میلیاردتومان آن مربوط به قبل از دولت های یازدهم و دوازدهم بود كه می توان گفت 80درصد این اعتبارات طی شش ساله دولت تدبیر و امید بین دهیاری ها توزیع شده است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها ادامه داد: برای تجهیز دهیاری ها به ماشین آلات عمرانی و خدماتی از ابتدای راه اندازی نهاد دهیاری ها تا زمان حاضر 16 هزار و 656دستگاه انواع ماشین آلات عمرانی و خدماتی متناسب با وظایف دهیاری ها و با در نظر گرفتن ویژگی های مناطق روستایی به دهیاری های كشور واگذار شده است.
وی تاكید كرد: 4هزار و 163 دستگاه انواع ماشین آلات عمرانی و خدماتی واگذار شده نیز مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است.
وی تصریح كرد: در زمینه اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی دهیاری ها با تخصیص بخشی از اعتبارات متمركز برای كمك به اجرای پروژه های واجد اولویت یا نیمه تمام دهیاری ها به طور متوسط سالانه بیش از 10 هزار پروژه خرد و متوسط مقیاس توسط دهیاری ها اجرا می شود.
جندقیان گفت: امسال نیز 14 هزار و 500 پروژه در هفته دولت و دهه مبارك فجر توسط دهیاری ها به بهره برداری رسیده است.

* در بیش از 29هزار روستا زباله ها جمع آوری می شود
وی با اشاره به اینكه تا قبل از انقلاب اسلامی زباله ها در روستا جمع آوری نمی شد،گفت: اكنون با بهره گیری از ظرفیت دهیاری های كشور جمع آوری زباله در بیش از 29 هزار روستا انجام می شود.
وی تاكیدكرد: با این حساب می توان گفت كه در بیش از80درصد از روستاهای كشور زباله ها جمع آوری می شود كه نیاز است صدا و سیما به عنوان یك الگوی موفق در سطح روستاها برنامه هایی در این زمینه تهیه كند و به مردم معرفی كند.
جندقیان یادآوری كرد: امروزه مدیریت پسماند یكی از دغدغه های اصلی دهیاری ها و شهرداری ها و همین طور حاكمیت است و به دلیل گسترش زندگی مصرف گرایی و تولید زیاد زباله بیش از پیش نیز باید مورد توجه قرارگیرد و در این خصوص برنامه ریزی های جدی انجام شود.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با اشاره به ابلاغ هفت گانه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری و تغییر سبك زندگی، تصریح كرد: در تغییرات سبك زندگی، روستایی ها به سمت زندگی در شهرها می روند و شهرهای كوچك هم به سمت شهرهای بزرگ می روند و شهرهای بزرگ هم به سمت مصرف انبوه حركت می كنند، لازمه این تغییر سبك زندگی هم تولید زیاد زباله است و مدیریت پسماند می تواند بسیاری از مشكلات را در این زمینه حل كند.
وی گفت: اگر بخواهیم به سمت توسعه پایدار حركت كنیم باید در زمینه مدیریت پسماند برنامه ریزی و تصمیم گیری های به موقع و درست داشته باشیم.
جندقیان در مورد توسعه فضاهای سبز روستایی نیز اعلام كرد: از ابتدای ایجاد نهاد دهیاری ها تا كنون 6هزار و 659 بوستان چند منظوره روستایی در كشور ایجاد شده است كه 5هزار و 559 بوستان در دولت یازدهم و دوازدهم است كه شامل 83درصد بوستان های روستایی می شود.
اجتمام *2181 * 3063