بمب افكن آمریكایی بر فراز دریای چین جنوبی پرواز كرد

پكن- ایرنا- ارتش آمریكا در ادامه تنش آفرینی ها در منطقه و با هدف مهار افزایش تجهیزات نظامی چین در دریای چین جنوبی، یك بمب افكن B-52 را بر فراز این منطقه به پرواز درآورده است.

به گزارش ایرنا 'تلویزیون ان.اچ.كی' ژاپن روز چهارشنبه به نقل از نیروی هوایی آمریكا در اقیانوس آرام اعلام كرد یك هواپیمای B-52 ارتش این كشور روز سه شنبه در نزدیكی جزایر مورد مناقشه در این دریا پرواز كرده است.
ارتش آمریكا گفت: این بمب افكن، پایگاه هوایی آندرسن در گوام را ترك و تمرینات معمول خود بر روی این منطقه را به انجام رساند این اولین بمب افكن آمریكایی از ماه نوامبر بود كه بر فراز این منطقه پرواز می كرد.
ارتش آمریكا به تلویزیون ژاپن گفته است حضور این بمب افكن برای حفظ آمادگی نیروی هوایی آمریكا در این منطقه نیاز است.
ارتش آمریكا همچنین می گوید پرواز این بمب افكن مطابق با قوانین بین المللی و تعهد آمریكا به منطقه اقیانوس های هند و آرام آزاد و باز است.
دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است كه بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود 3 و نیم میلیون كیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را در بر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.
جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال كشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به كار می‌رود كه البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.
جمهوری خلق چین تقریبا بر كل دریا و كشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریك بر بخش‌هایی از آن ادعای مالكیت دارند، همچنین این كشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.
ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی كشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاكید می‌ورزد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است.
**آساق**1904**