۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲
کد خبر 83233097
۰ نفر
سهم زنان در تاریك روشن بودجه- زهرا نژاد بهرام*

تهران- اعتبار ردیف های مربوط به حوزه زنان در بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری تهران كاهش یافت.

بودجه عمومی شهرداری تهران در سال 97 حدود 17 هزار و 400 میلیارد تومان مصوب و كل اعتبار ردیف های مربوط به حوزه زنان قریب به 45 میلیارد تومان پیش بینی شده بود.
باوجود افزایش بودجه شهرداری تهران برای سال 98 به حدود 18 هزار و 800 میلیارد تومان، اعتبارات مربوط به بخش زنان كه بصورت اختصاصی در سه بخش آموزش و ترویج كارآفرینی، اجرای برنامه های فرهنگی – هنری و توانمندسازی اجتماعی بانوان پیش بینی شده حدود 35 میلیارد تومان برآورد كه در قیاس با سال گذشته، حدود 10 میلیارد تومان كاهش داشته و سهمی كمتر از دو دهم درصد از بودجه عمومی شهرداری تهران را به خود اختصاص داده است.
همچنین باوجود سهم اندك ردیف های مربوط به حوزه زنان در سال های گذشته، در لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری تهران روند كاهشی با شیب تندتری استمرار یافته است.
از سوی دیگر با توجه به اهمیت موضوع كنترل و كاهش آسیب های اجتماعی در سطح كلانشهر تهران اعتبار این ردیف نیز در قیاس با سال گذشته قریب به 10میلیارد تومان كاهش یافته و بودجه مربوط به حمایت از نهاد خانواده و تقویت مشاركت اجتماعی نیز نسبت به امسال ثابت باقی مانده است.
در تاریخ 27 آذر طی نامه ای به شهردار تهران، توجه مضاعف به مسائل و دغدغه های زنان پایتخت را به عنوان نماینده مردم خواستار شده بودم تا حوزه های مربوط به محل دغدغه زنان پایتخت از جمله ارتقای مهارت های اجتماعی، حمایت از كارآفرینی زنان و رفع فضاهای بی دفاع شهری در اولویت و موضوعات اساسی بودجه 1398 قرار گیرد اما اقدامی از سوی مجموعه شهرداری تهران صورت نپذیرفت.
همچنین گزارش های دریافتی حاكی از آن است كه زنان پایتخت با مصادیق مختلفی از نقص امنیت و خشونت مواجه هستند كه این امر بر میزان تردد و حضورشان در عرصه های عمومی بخصوص در مناطق جنوبی محور انقلاب تاثیر منفی معنادار داشته و سبب سلب فرصت مشاركت برای زنان و تبدیل فضاهای عمومی به فضاهای جنسیتی شده كه با شعار«تهران شهری برای همه» همخوانی ندارد.
با توجه عدم ایجاد تغییر و تحول در ردیف های مذكور در كمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر تهران و با تلاش های كمیسیون فرهنگی و اجتماعی افزایش اعتبار ردیف های مربوط به حوزه زنان مورد پیگیری جدی قرار گرفته است تا از این طریق بخشی از مسایل و مشكلات مبتلا به زنان مرتفع شود.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
*عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران
تهرام/8138/