تاكید ویژه رئیس جمهوری عراق بر اهمیت سفر روحانی و روابط  دو كشور

بغداد - ایرنا - 'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق به طور ویژه بر اهمیت سفر دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد و روابط دو كشور تاكید كرد.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، برهم صالح رئیس جمهوری عراق امروز در گفت و گو با چند شبكه تلویزیونی عراق و در پاسخ به پرسشی در خصوص روابط تهران - بغداد، قراداد 1975، روابط تهران - ریاض و نیز اهمیت سفر روحانی در روزهای آتی به بغداد، سخن گفت.
صالح گفت: در سفر به تهران مذاكرات پیچیده ای با مسوولان ایرانی داشتم و بسیاری از مسائل فی مابین مورد بحث قرار گرفت.
رئیس جمهوری عراق گفت: روابط با ایران برای ما بسیار مهم است من به هر كشوری كه در ماههای اخیر سفر كردم، گفتم كه داشتن روابط بسیار خوب با ایران در راستای منافع عراق است.
صالح افزود: در این سفرها عمدا این جمله را تكرار كردم كه ما بعنوان مردم عراق باید روابط خوبی با ایران داشته باشیم و آن را پایه سازمان منطقه ای مورد نظر خود قرار دهیم و این امر در راستای منافع ملت عراق خواهد بود.
وی گفت: عراق در گذشته هزینه های فراوانی را بابت تنش هایی كه در منطقه بوجود آمد پرداخته است و تاكید ما این است كه روابط مان با كشورها باید مبتنی بر احترام به حاكمیت و منافع متقابل باشد.
صالح اظهار داشت: ایران و عراق بیش از یك هزار و 400 كیلومتر مرز مشترك دارند و ریشه های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بسیار میان دو ملت وجود دارد. در سالهای مبارزه با نظام گذشته (حزب بعث عراق) ایران میزبان مبارزان عراقی بودند و پناهندگان عراقی را در خاك خود میزبانی كرد و در جنگ اخیر علیه داعش نیز نقش مهمی در كمك به نیروهای عراقی ایفا كرد.
رئیس جمهوری عراق گفت: این مسائل را با جزییات مطرح می كنم تا اهمیت روابط ایران و عراق را به جهانیان و خودمان یادآور شوم.
صالح افزود: در دیدار با آقای روحانی در تهران درباره قرارداد 1975 و نیز اهمیت رسیدن به تفاهم هایی درباره چارچوب های مختلف مربوط به روابط دو جانبه میان تهران - بغداد صحبت شد.
وی اظهار داشت: هر كشوری میراثی از گذشته دارد و قرارداد 1975 نیز از همین قبیل است و هر دو كشور بر اساس آن تعهداتی دارند. مذاكراتی میان دو طرف در جریان است و هنوز پایان نیافته است ما منتظر سفر آقای روحانی هستیم و ان شاء الله این مذاكرات منجر به توافقات و تفاهماتی خواهد شد كه در راستای پیشرفت روابط دو كشور است اما این كه چگونه و با چه جزییاتی، اجازه دهید در زمان سفر دكتر روحانی به بغداد روشن خواهد شد.
صالح با تاكید بر اهمیت گفت وگو برای حل مسائل منطقه گفت: روابط ما با ایران هیچگاه علیه مناسبات ما با جهان عرب و كشورهای خلیج فارس و یا سایر كشورها نبوده و نخواهد بود و اساسا روابط خوب با همگان را به نفع عراق می دانیم.
رئیس جمهوری عراق اضافه كرد: دیگران هم بتدریج چنین حقیقتی را پذیرفته اند به یاد می آورم در دیدار با یك رهبر بزرگ عربی، وی درباره روابط ایران عراق سخن گفت من پیشدستی كرده و به او گفتم روابط با ایران برای ما اهمیت دارد و در این خصوص به نكات بسیاری اشاره كردم و واقعیت های تاریخی و جغرافیایی میان دو كشور را توضیح دادم و او نیز گفت كه ما می خواهیم روابط خوبی میان شما باشد و این می تواند به گشایش مسائل منطقه نیز كمك كند.
صالح گفت: من در پاسخ به این سوال كه روابط با ایران آیا مبتنی بر منافع ما بعنوان یك كشور و میهن است یا بر امر دیگری بنا شده است، خطاب به نیروهای ملی عراق تاكید می كنم كه عراق می تواند پلی برای ایجاد روابط بهتر میان كشورهای منطقه باشد و این امر هم به نفع ما و هم به نفع منطقه خواهد بود.
وی در پاسخ به سوال دیگری گفت: سیاست عراق این است كه جزو قطب بندی های سیاسی نباشد و ما می خواهیم عراق را از درگیری ها و تنش های بیهوده دور نگه داریم.
رئیس جمهوری عراق گفت: من به عراقی ها اطمینان می دهم كه منطق و گفتمان دولت روشن و یكسان است خواه مخاطب ما كشورهای خلیج فارس باشند، خواه ایران، سعودی، مصر، فرانسه، ایتالیا و یا آمریكا باشد.
وی افزود: ما دنبال آن هستیم كه عراق عرصه هماهنگی منافع میان كشورها و ملت های منطقه باشد و یك سازمان منطقه ای جدید با محوریت عراق و مبتنی بر همكاری و روابط اقتصادی میان ملت های منطقه تشكیل شود.
خاورم*4**380*