معاون فرماندار آستارا: تفكيك زباله در روستاها جدي گرفته شود

آستارا - ايرنا - معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرماندار آستارا گفت: اجراي طرح تفكيك زباله از مبدا در روستاها ضروري است اما از سوي بخشداران و دهياران جدي گرفته نمي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا كامبيز لقماني مقدم عصر سه شنبه در جلسه كارگروه مديريت پسماند در فرمانداري آستارا افزود: بيش از 80 درصد خانوارهاي شهر آستارا در تفكيك زباله از مبدا مشاركت مي كنند اما زباله هاي توليدي در روستاها تفكيك نمي شود.
وي اضافه كرد: بخشداران، دهياران با اجراي كارگاه هاي آموزشي در مساجد و مدارس به نهادينه كردن فرهنگ تفكيك زباله اقدام كنند و مشاركت و همكاري روستائيان ضروري است.
وي بيان كرد: روستاي حيران در بخش مركزي و كانرود در بخش لوندويل به عنوان روستاهاي آزمونه تفكيك زباله از مبدا انتخاب شده اند و پاكيزگي روستاهاي آستارا به سبب برخورداري از جاذبه هاي طبيعي و ميزباني گردشگران ضروري است.
لقماني مقدم گفت: حضور فعالان زيست محيطي، تقويت تشكل هاي مردمي و تعامل مردم و مسئولان، نقش محوري در حفاظت محيط زيست دارد.
رئيس اداره حفاظت محيط زيست آستارا هم اظهار كرد: مبادي ورودي شهر به دليل انباشت زباله، چهره نازيبا به شهرستان بخشيده و شهرداري در آستانه نوروز به پاكسازي محيط شهري اقدام كند.
محمد رضا روشني افزود: دهياراني كه در مديريت پسماند روستاها كوتاهي كنند برابر قانون با آنها برخورد خواهد شد و در ايام نوروز با همكاري دوستداران طبيعت، برنامه پاكسازي در حاشيه تالاب استيل و پناهگاه حيات وحش برگزار مي شود.
در آستارا روزانه به طور ميانگين 120 تن زباله توليد و در داداش آباد در نزديكي ساحل خزر دفن مي شود. اين شهرستان با 91 هزار نفر جمعيت، دو بخش و 62 روستا در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع شده و مركز آن به عنوان يكي از 20 شهر گردشگرپذير ايران است.
7105 / 7124 / 2007