۱۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۱۶
کد خبر: 83232573
۰ نفر
طره گیسوی امپراطور اتیوپی در راه خانه

تهران - ایرنا - موزه ملی ارتش بریتانیا اعلام كرد كه در پی درخواست آدیس آبابا، دو طره گیسوی «تئودروس» امپراطور اتیوپی به این كشور بازگردانده می شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، خبرگزاری آُسوشیتدپرس در این خصوص نوشت: این تصمیم در ادامه تلاش كشورهای آفریقایی برای باز پس گرفتن میراث باستانی شان است كه طی دهه ها و حتی سده ها پیش به غارت رفته است.
سال گذشته، برگزاری نمایشگاهی در موزه ویكتوریا و آلبرت لندن، با محوریت بریتانیایی هایی كه در سال 1868به امپراطوری اتیوپی سفر كرده بودند، خشم مردم اتیوپی را برانگیخت.
در آن سال، 13هزار نیروی نظامی برای آزاد كردن گروگان های بریتانیا به اتیوپی اعزام شدند.
امپراطور اتیوپی در پی شكست به نظامیان بریتانیا، خود را كشت و قلعه اش مورد تصاحب و غارت قرار گرفت.
شاهزاده «آلمایهو» پسر امپراطور نیز به بریتانیا منتقل شد و در سال 1879 در سن 18سالگی درگذشت.
در همین حال، دولت اتیوپی اعلام كرد كه از راه های قانونی و دیپلماتیك استفاده می كند تا آثار غارت شده این كشور از جمله یك تاج سلطنتی طلایی را پس بگیرد.
از سویی، نگهداری طره هایی از موی امپراطور اتیوپی در موزه ملی ارتش بریتانیا، حساسیت برانگیز شده است.
به گفته «هیروت ولده ماریام» (Hirut Woldemariam) وزیر فرهنگ و گردشگری اتیوپی، نمایش اجزای انسانی در وب سایت ها و موزه ها، امری غیرانسانی است.
در این میان، موزه ملی ارتش بریتانیا اعلام كرد كه طره گیسوی امپراطور اتیوپی در سال 1959 از سوی اقوام هنرمندی كه نقاشی امپراطور را در بستر مرگش كشیده بود، به این موزه اهدا شد.
زمان بازگرداندن گیسوی امپراطور اتیوپی مشخص نیست. سفارت اتیوپی در لندن با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه با مسئولان این موزه مذاكراتی در همین زمینه انجام می دهد. سفارتخانه مزبور، تصمیم این موزه را نشانه حسن نیت این موزه دانست.
حال مردم اتیوپی می گویند خواستار پس گرفتن استخوان های پسر امپراطور هستند. جسد پسر امپراطور اتیوپی در كلیسای «سنت جورج» در قلعه «وینزر» دفن شد.
موزه‌های سراسر بریتانیا به تازگی برای بازگرداندن آثار باستانی و تاریخی به كشورهای مبدا، تحت فشار قرار گرفته‌اند.
جمجه های انسان نئاندرتال و فسیل موجودی كه به نام «چارلز داروین» نامگذاری شده، جزو اقلامی است كه درخواست بازگرداندن آن از موزه های بریتانیا صادر شده است.
انگلیس همچنین درگیر مناقشه ای با یونان برای بازگرداندن مرمرنماهای «پارتنون» است. لندن تاكنون در مقابل این درخواست، مقاومت كرده است.
این مجسمه های مرمرین دو هزار و 500 ساله به دستور «لرد الگین» سفیر عثمانی در اوایل سال های 1800 ، از معبد پارتنون در منطقه آكروپولیس یونان برداشته شد.
لرد الگین، مجسمه‌ها را به دولت انگلیس فروخت و این آثار در نهایت در سال 1817 از موزه بریتانیا سردرآورد.
بحث و جدل در مورد مكانی كه مجسمه ها باید در آن قرار گیرد، از بیش از 200 سال پیش جریان دارد.
نتایج یك نظرسنجی كه در سال 2017 انجام شد، حاكی است كه اكثر مردم انگلیس با بازگرداندن مرمرهای الگین به یونان موافق هستند؛ به طوری كه طبق این نظرسنجی، 55 درصد از رای دهندگان گفته اند كه مجسمه ها باید به یونان پس داده شود و 21 درصد با حفظ آن در انگلیس، موافقت كرده اند.
فرانسه نیز برای بازگرداندن آثار باستانی به كشورهای اصلی تحت فشار است. سال گذشته میلادی، به موزه های فرانسه توصیه شد آثاری را كه بدون رضایت كشور مبدا، تصاحب كرده اند، در صورت درخواست كشورهای آفریقایی، به آنها بازگردانند.
این امر، فشار بر موزه های واقع در دیگر كشورهای اروپایی برای دنبال كردن این روند را افزایش می دهد.
براساس ارزیابی كاشناسان، 90 درصد از آثار هنری آفریقا در خارج از این قاره نگهداری می شود كه این آثار شامل مجسمه ها، تخت های پادشاهی و نسخ خطی است.
آثار باستانی زیادی در موزه‌های بسیاری در سراسر جهان از جمله موزه بریتانیا، موزه‌های دولتی برلین، موزه‌های ملی فرانسه و موزه هنر متروپولیتن نیویورك، نگهداری می شود.
نگهداری تعداد زیادی جمجمه، اسكلت، قطعات استخوانی و سرهای محافظت شده بومیان در موسسات غربی، حاصل تركتازی غربیان در دوره استعماری است.
فراهنگ ** 9109 ** 1355 **