كتاب‌های تاریخ هنر ایران بر اساس دستاوردهای جدید، به روز شود

تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: كتاب‌های پژوهش هنر ما در حال حاضر براساس یافته‌های 50 سال گذشته نوشته شده و لازم است بر اساس دستاوردهای جدید به روز شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد حسن طالبیان روز سه شنبه در شانزدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران در تالار همایش موزه ملی اظهاركرد: برگزاری نمایشگاه چهار دهه كشفیات باستان شناسی ایران اهمیت زیادی دارد و ما انتظار داریم كه متخصصان پژوهش هنر، تاریخ هنر ایران را با توجه به دستاورد‌هایی كه در این نمایشگاه وجود دارد، بازبینی و به روزرسانی كنند. ما تلاش می كنیم بخشی از تابلو‌های شهری را به این نمایشگاه اختصاص بدهیم.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه چهل سال باستان‌شناسی ایران گفت: اشیایی كه در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند، جدید هستند و مخاطبان آن مردم عادی و متخصصان سایر حوزه‌ها هستند.
طالبیان افزود: در این میان نیاز است تا متخصصان پژوهش هنر در حوزه تاریخ این سرزمین ورود و كتاب‌های پژوهشی را براساس یافته‌های جدید تدوین كنند. این در حالی است كه كتاب‌های ما در حال حاضر براساس یافته‌های 50 سال گذشته نوشته شده و باید به‌روزرسانی شود.
وی خاطرنشان كرد: تفسیرها و تحلیل‌ها باید بازنویسی شوند و باستا‌نشناسی داخل موزه‌ها انجام گیرد، تلاش داریم تا یافته‌های جدید جمع‌آوری شود از این رو در نمایشگاه حاضر آثاری از دوره پارینه سنگی، نوسنگی، جیرفت، گرگان، یزد، آغاز دوره ایلام، تپه ازبكی، شهر سوخته، كاوش‌های خراسان شمالی و سلطانیه را به نمایش گذاشته‌ایم.

**كاوش های جیرفت از سر گرفته می شود
بهروز عمرانی سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز به عنوان دیگر سخنران این مراسم با اشاره به شگفتی‌های بسیار كه در حوزه باستان‌شناسی به دست آمده است، گفت: این گردهمایی بازنمود كارها و فعالیت‌های ما طی دو سال گذشته است. اقداماتی كه بخشی توسط باستان‌شناسان داخلی و خارجی و بخشی از آن توسط پژوهشگران آزاد انجام شده است. این پژوهش‌ها طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد كه خروجی آن تبدیل به گزارشات مكتوب شده است.
وی ادامه داد: نتایج كاوش‌هایی كه در بدترین شرایط آب و هوایی رقم خورده‌اند را به بررسی گذاشته‌ایم و در این میان محوطه چگال سفلی و جیرفت در جایگاه سیر تحولی مدنی و ایجاد تمدن در جهان تایید شده و رئیس میراث فرهنگی دستور اكید داده است تا مطالعات و كاوش‌های باستان‌شناسی در جیرفت از سر گرفته شود.
عمرانی افزود: برای پروژه‌های بزرگ و مهم در سطوح ملی و منطقه‌ای علاوه بر پیوست محیط ‌زیستی، پیوست تخصصی میراث فرهنگی نیز الزامی شده است.
وی با تاكید بر آنكه بخش اعظم طرح‌های توسعه بر موضوع مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و میراث ناملموس تاكید دارند، گفت: باید در بررسی محوطه‌ها و توسعه‌ای كه در جریان است، توجه ویژه‌ای اعمال كنیم چراكه تمام این بخش‌ها در حیطه میراث ناملموس قرار می‌گیرد.
عمرانی با اشاره به وسعت ایران گفت: نیازمند مشاركت‌های جدی با كشورهای همسایه هستیم. در این میان درصدد امضای تفاهم‌نامه بین پژوهشگاه میراث گردشگری و موسسات آموزشی هستیم تا بتوانیم آموزش را در این حوزه ارتقا دهیم.
شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران با حضور باستان شناسان ایرانی و خارجی از كشورهای ژاپن، دانمارك، ایتالیا، آلمان، اتریش، فرانسه، چین، گرجستان و كانادا از امروز آغاز و به مدت سه روز ادامه دارد.
نتایج فعالیت های میدانی باستان شناسان ایرانی و خارجی در سال های 1395 و 1396 در قالب هشت نشست تخصصی در این گردهمایی مورد بررسی قرار می گیرد.
فراهنگ**3377**3009