برخی نهادها با ادامه رشته علوم سیاسی مخالف هستند

تهران - ایرنا - موسس انجمن علوم سیاسی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است: برخی در داخل ساختار سیاسی و اجرایی كشور، علوم انسانی و مخصوصا علوم سیاسی را غیر خودی تلقی می كنند بنابراین درصدد حذف آن هستند.

مجتبی مقصودی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در پاسخ به این پرسش كه دلیل حذف شدن رشته علوم سیاسی از استخدام های دستگاه های دولتی چیست، گفت: رویكرد برخی نهادهای تاثیر گذار و سیاست گذار در حوزه فرهنگی معطوف به این مسئله است كه خیلی مایل به استمرار فعالیت علوم سیاسی نیستند و یكی از عوامل مشكلات كشور را رشته های علوم انسانی می دانند.
مقصودی افزود: همچنان كه كم و بیش همگان مطلع هستند؛ پیش تر اقداماتی از سوی نهادهای حاكمیتی برای تغییر سر فصل های رشته علوم سیاسی صورت گرفت و با مقاومت بدنه ی علمی این رشته مواجه شد چون بر این نظر بودند كه این سر فصل ها ناقص به انجام رسیده بود كه نمادی از تفكری ایدئولوژیك است كه مشكلات كشور را بیش از زمینه یابی واقعی، بخاطر علوم انسانی می داند كه بخشی از حاكمیت به این گزاره معتقد هستند.
رئیس اسبق انجمن علوم سیاسی ایران با تصریح بر این نكته كه عوامل مشكلات كشور را باید در بستر های دیگری جستجو كرد گفت: مشكل را در بنیادهای سیاست گذاری سیستم و نظام آموزشی باید جستجو كرد. البته از طرف دیگر رشته علوم سیاسی هم باید كاربردی، بومی و روز آمد بشود و اصولا فلسفه شكل گیری انجمن علوم سیاسی هم همین است كه این رشته را روز آمد، بومی سازی و كاربردی كند.
این استاد علوم سیاسی با بیان اینكه فرافكنی در كشور ما رایج شده است و كسی مسئولیت اقدامات خود را برگردن نمی گیرد یادآورشد: علوم انسانی و علوم سیاسی بلاگردان مشكلات كشور شده اند و برخی از مسئولین تصور می كنند اگر این رشته را حذف كنند مشكلات كشور حل خواهد شد. در واقع حذف رشته علوم سیاسی از آزمون های استخدامی دولتی، تیر خلاص به این رشته بود؛ تیر خلاصی كه با صدا خفه كن انجام شد؛ كاری كه پیشتر نتوانستند از طریق تغییر سر فصل ها انجام بدهند به انجام رساندند و با حذف فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی از آزمون های استخدامی، دانشجو دیگر انگیزه ای برای فعالیت در این رشته ندارند و مرگ رشته علوم سیاسی رقم خواهد خورد.
سردبیر پژوهشنامه علوم سیاسی همچنین در پاسخ به این مسئله كه برخی معتقدند كه علوم سیاسی گره ای از مشكلات كشور را باز نمی كند گفت: طرفداران این دیدگاه حق دارند چنین نكته ای را مطرح كنند چرا كه بر اساس نگرش فعلی حاكم در جامعه ایران، ما نیاز به علوم سیاسی نداریم. نیاز به مبانی فكری و تجربه دیگر كشورها برای سیاست گذاری نداریم. نیازی به فهم اندیشه ها و نظریات اندیشمندان جهانی نداریم؛ در این عرصه در طول دهه های گذشته سیاست گذاری فله ای، ایدئولوژیك و تقلیل گرایانه كرده ایم و بر اساس این نگرش و این نوع سیاست گذاری، اصولا نیازی به علوم سیاسی وجود ندارد.
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال كه چرا با وجود بیكاری گسترده فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی در سال های اخیر شاهد گسترش پذیرش دانشجو در این رشته هستیم بیان كرد: به نظر می رسد یكی از دلایل پذیرش دانشجو حداقل در مقاطع تحصیلات تكمیلی ملاحظات اقتصادی و مالی دانشگاه ها دولتی و غیردولتی است. دانشگاه های دولتی با پردیس های بین الملل خود به این ملاحظات مالی توجه می كنند و دانشگاه آزاد اسلامی هم كه ملاحظات مالی مشخصی دارد.
این پژوهشگر حوزه مطالعات صلح در مورد محدود كردن پذیرش دانشجو در رشته علوم سیاسی با توجه به بیكاری گسترده در این رشته هم تصریح كرد: یكی از راهكار ها در مواجه با مشكلات پاك كردن صورت مساله است. در واقع مشكل اساسی در پذیرش دانشجو نیست و مشكل را از بستر دیگری باید حل كرد. بنابراین باید چرخ های توسعه به راه بیفتند تا برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف شغل ایجاد شود وگرنه در حال حاضر همه رشته ها گرفتار این مشكل هستند. در واقع وقتی ارتباط كشور با دنیای خارج قطع است و مراودات اقتصادی، فرهنگی و.. صورت نمی گیرد بستر كار هم برای دانشجویان محدود شده است.
وی با ذكر این نكته كه یكی از راهكار های دیگر برای حل مشكل بیكاری دانش آموختگان علوم سیاسی خارج شدن سر فصل های دروس این رشته از تمركز گرایی است تاكیدكرد: اگر هر دانشگاهی بر اساس مزیت های نسبی خود و از جمله ظرفیت های همكاری با كشورهای هم مرز و با توجه به سیاست گذاری‌ و هدف گذاری خاص برنامه ریزی شده دانشجو جذب كند و واحد هایی متناسب با بازار كار برای رشته علوم سیاسی تعریف شود تا دانشجویان توانمند و روزآمد شوند قطعا وضعیت اشتغال بهتر خواهد بود.
یادآور می شود: بر اساس آمار موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حال حاضر حدود 17 هزار دانشجوی علوم سیاسی در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری مشغول به تحصیل هستند.
**9487 ** 1200